Az Ezerjófű népies neve:
Epefű, ördögcsíptefű, földepe, cintória, hideglelésfű, hidegűzésfű, százaranyosfű, százforintosfű, lázfű, gyomorfű.
Az Ezerjófű leírása:
Centaurium erythraea, más néven a kis ezerjófű egy évelő növény, amely a gyomnövények, a fürtvirágúak (Gentianaceae) családjába tartozik. A kis ezerjófű Európában őshonos, de mára számos más régióban is megtalálható, beleértve Észak-Amerikát is, ahol bevitt fajként él. Ez a növény általában kis termetű, de erőteljesen elágazó, és a talaj felszínén ágaskodó szárral rendelkezik. A szár általában 10-50 cm hosszú lehet. A levelek szemben állnak, egyszerűek és ovális alakúak, gyakran szemközti párban helyezkednek el a száron. A levelek szélein egy sor apró fog található.
A Centaurium erythraea virágai aprók és sűrű fürtökben nőnek a szár tetején. A virágok élénk rózsaszínűek vagy pirosak, ritkábban fehérek. Ezeknek a virágoknak az összessége adja a növény jellegzetes megjelenését és vonzerejét.
Ez a növény gyakran előfordul száraz réteken, legelőkön, erdőszéleken és útszéleken, ahol napos vagy enyhén árnyékos környezetben található. Gyakran találkozhatunk vele az emberi tevékenység által módosított területeken is, például útmenti bozótokban vagy réteken.
Ezerjófű felhasználása:
A sárga tárnicshoz hasonló keserű anyagokat tartalmaz, ám jóval kevesebbet, így hatása is gyengébb. Nyál- és gyomorsav-túltermelődés ellen, teltségérzés, émelygés és étvágytalanság kezelésére használják kombinált készítményekben. A népi gyógyászat régen lázcsillapításra, féregűzésre és idegkimerültség ellen alkalmazta. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapításra használja.
Tea: 3 dl hideg vízzel öntsünk le 1 teáskanálnyi ezerjófüvet, majd hagyjuk állni 8-10 órán át. Ezt követően melegítsük fel, de ne forraljuk. Fogyasztása mézzel édesítve javallott. (étvágytalanságra, puffadásra és epebántalmak esetén ajánlják). Étvágyjavítóként a főétkezések előtt fél órával, emésztési panaszokra étkezés után javasolt a tea fogyasztása. A szesziparban a gyomorkeserűk elmaradhatatlan alkotórésze.
A gyógynövény bizonyítottan emésztést és epeműködést serkentő hatású. Az ezerjófű egy nagyon hatékony étvágyfokozó növény, és teáját fogyasztják puffadás enyhítésére. Gyakorta alkalmazzák májbántalmak ellen és vértisztítóként. A homeopátia a friss növényt gyomorfájdalom csillapítására használja.
Az Ezerjófű hatóanyagai:
Keserű szekoiridoid-glikozidok, például gentiopikrozid, szvertiamarin, sverozid, centaurozid, és centapikrin; flavonoidok, xantonszármazékok.
Hogyan gyűjtsük az Ezerjófű gyógynövényt?
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A termesztett ezerjófüvek föld feletti részét gyűjtik virágzáskor, ami júniustól augusztusig tart. A füvet mindenképpen árnyékos helyen kell szárítani, mert a napfény hatására elveszti a színét.