A Fekete nadálytő népies neve:
Forrasztófű, kövesnadály, madárgyökér, madárlevél, sarkosfű, fekete gyopár.
A Fekete nadálytő leírása:
A fekete nadálytő (Symphytum officinale) egy gyógynövény, amely hosszú történelemmel rendelkezik a népi gyógyászatban és a hagyományos orvoslásban. A növény hosszú, sűrű szőrzetű levelekkel és lila vagy rózsaszín virágokkal rendelkezik, amelyek csoportokba rendeződnek a szár tetején. A fekete nadálytő gyökérzete tartalmazza az allantoint, ami sebgyógyító tulajdonságokkal rendelkezik, és más vegyületeket is, amelyek gyulladáscsökkentő hatásokkal bírnak.
A fekete nadálytő gyökérzetét és leveleit hagyományosan külsőleges alkalmazásra használják, például sebek, horzsolások, zúzódások és égési sérülések kezelésére. Krémek, kenőcsök és borogatások formájában használják, hogy elősegítsék a bőr gyógyulását és regenerálódását.
A Fekete nadálytő felhasználása:
A gyökérből vagy levélből előállított készítmények gyulladás- és irritáció csökkentő hatásúak. Elősegítik a sebforradást és a hámképződést. Rátétek és kenőcsök formájában csonttörés, vérömleny, zúzódás, rándulás, mirigyduzzanatok, visszérgyulladás, reumatikus ízületi gyulladás kezelésére alkalmazzák ép bőrfelületen. A vadon gyűjtött növények salátaként vagy zöldségként történő fogyasztása erősen változó alkaloid tartalmuk miatt nem javasolt. A homeopátia külsőleg és belsőleg egyaránt használja csont- és csonthártya sérülés kezelésére, egyéb sérülések és visszérgyulladás enyhítésére.
Borogatás: Főzzünk 1 liter vízben 100 gramm összevágott nadálytőgyökeret kb. 10 percig, majd szűrjük le. A főzetből készített meleg borogatást helyezzük a sérült testrészre. Nyílt sebre használni tilos! A fürdő, az öblítés hasonlóképpen készül, mint a borogatás.
Kenőcs: Gyógyszertárakban, gyógynövényszaküzletekben beszerezhető.
Külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását – erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.
A fekete nadálytő hatóanyagai:
Allantoin: Ez az összetevő jelentős szerepet játszik a sebgyógyulásban és a bőrregenerációban, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik.
Szaponinok: Olyan vegyületek, amelyek gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatásokkal bírnak.
Tanninok: Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező vegyületek, amelyek gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezhetnek.
Alkaloidek: Ezek az anyagok közrejátszhatnak a fájdalomcsillapításban és az immunrendszer stimulálásában.
Hogyan gyűjtsük a Fekete nadálytő gyógynövényt?
A gyógyászatban a növény gyökere adja a drogot, de alkalmanként a levelét is hasznosítják. A gyökérdrog (Symphyti radix) allantoint, pirrolizidin alkaloidokat, 8-10 % cseranyagot, nyálkaanyagokat tartalmaz. A levéldrog (Symphyti folium) cseranyagot, alkaloidot tartalmaz.
Klinikai teszt megnézése (eredeti nyelven)