A Gránátalma népies neve:
nincs
A Gránátalma leírása:
A gránátalma (Punica granatum) egy évelő cserje vagy kis fa, amelyet a trópusi és szubtrópusi éghajlatokon találhatunk, különösen Közép- és Dél-Ázsiában, valamint a mediterrán régiókban. Ez a növény őshonos Iránból egészen az indiai szubkontinensig és Észak-Afrikáig terjed. Különleges megjelenése, értékes gyümölcsei és gyógyászati tulajdonságai miatt a gránátalma a kultúrák szerte a világon fontos szerepet játszik.
A gránátalma cserje lombhullató, általában 5-8 méter magasra nő, de egyes fajtái akár 10 méteresre is megnőhetnek. Levelei ellentétes elrendezésűek, ragyogó zöld színűek és keskeny alakúak. Télen azonban lehullatják leveleiket.
A gránátalma jellegzetes virágai nagy, színesek és trombita alakúak. Általában narancssárga, vörös vagy rózsaszín árnyalatokban pompáznak. A virágokat a levelek között, a cserje hajtásain vagy ágain találhatjuk meg.
A gyümölcs a legjelentősebb vonzereje a gránátalmának. A gömb alakú vagy almaméretű gránátalmákat vastag, bőrös héj borítja, ami általában vörös vagy sötétbordó színű. A gyümölcs belsejében rengeteg apró magot találunk, melyeket egy vöröses, lédús héj vesz körül. Az íze édes-savanykás. Gyümölcse gazdag vitaminokban és antioxidánsokban, mint például a C-vitamin és a K-vitamin, valamint folsav és kálium. Ezek az összetevők számos egészségügyi előnnyel járnak, például segíthetnek csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, támogathatják az immunrendszert és segíthetnek az oxidatív stressz elleni védelemben.
Gránátalma, közönséges felhasználása:
Az izopelletierin bénítja a galandférgek izomzatát, ezért régen a drogot erős hashajtó szerként alkalmazták a galandférgek kiűzésére, de ma már nem használják ilyen célra. Magas cseranyagtartalma gyomorirritációt okoz, majd vérnyomás emelkedést, túladagolás esetén mérgezési tünetek jelentkeznek. Az alkaloidoktól látászavar, szédülés, majd halál. A homeopátia gyomor-bél működési zavarok és szédülés esetén alkalmazza.
A gránátalma sokat segít az egészséges bélműködésen. Nagyban fokozza az enzimek kiválasztását, így pedig nyugtatja a gyomrot. Emésztési zavarok illetve gyomorproblémák esetén nagyon hatásos gyógymód lehet. Kedvező hatással van a vérkeringésre is. A benne található K-vitamin nagyon fontos a véralvadáshoz is. Pozitívan befolyásolja a vér sűrűségét valamint a vérrögképződési hajlamot, ezáltal csökkenti a szívinfarktust és az embólia kialakulásának esélyeit is. Nagy mennyiségben tartalmaz vasat, így vérszegénység esetében is kiváló. A benne található C-vitamin fokozza a vas felszívódását is. Csökkenti az érelmeszesedés veszélyeit, és a megelőzésként is nagyszerű hatással van rá.
A gránátalmafa kérget régen bélféregűzésre használták, alkaloid tartalma révén a galandférgek izomzatát képes bénítani.
A termés antioxidáns hatású. Tudományos vizsgálatok eredményei arra utalnak, hogy a gránátalma fogyasztása az LDL (káros koleszterin) szintjét csökkentheti a vérben. Tumoros megbetegedések gyógyításában való hatásossága nem bizonyított.
Gránátalma, közönséges hatóanyagai:
“Piperidin-alkaloidok, mint pszeudopelletierin, izopelletierin; magas cseranyagtartalom.” A kéreg piperidin alkaloidokat (pszeudopelletierint, izopelletierint), cseranyagot és mannitot tartalmaz. A gránátalma polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot tartalmaz.
Hogyan gyűjtsük a Gránátalma, közönséges gyógynövényt?
Figyeljük a gyümölcs érését: A gránátalma általában ősszel érik, de a pontos időpont függ a fajtától és a termőhelytől. Amikor a gyümölcs megérik, a héj színe megváltozik, általában sötétebb piros vagy bordó lesz. Érett gránátalmánál a héj kissé puha.
Vágjuk le a gyümölcsöt: Ha az érettséget megfelelőnek ítéltük, vágjuk le a gyümölcsöt az ágról. Használjunk kertészollót vagy éles kést, hogy ne sértsük meg a növényt vagy a további termést.
Óvatosan kezeljük a gyümölcsöket: A gránátalmának sérülékeny héja van, ezért óvatosan kezeljük őket, hogy ne sérüljenek meg, amíg a kertből az étkezőasztalra kerülnek.
Klinikai teszt megnézése (eredeti nyelven)