Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Gyermekláncfű

HillVital

A gyermekláncfű egy közismert növény, amely különböző gyógyhatásokkal is rendelkezik.

 

A Gyermekláncfű népies neve:

pongyola pitypang, pitypang, kácsavirág, kikirics, papatyivirág, pimpam, barátfej, bimbófű, buborékfű, éjjelilámpa, kutyatej, láncfű, láncvirág, pimpáré, zsibavirág

 

A Gyermekláncfű leírása:

A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) egy gyakori gyógynövény, amely az egész világon megtalálható, különösen gyepes területeken, mezőkön és útszéleken. A gyermekláncfű sokak számára gyomnövényként számít, de számos egészségügyi előnye miatt sokan értékes gyógynövényként is tekintenek rá. 

 

Levelek és szárak: A gyermekláncfűnek hosszú, zöld szárai vannak, amelyek közepén üregesek. A levelek hosszúkásak és szélesek lehetnek, és többnyire fogazottak vagy karéjosak. A levelek húsosak és rugalmasak, ami lehetővé teszi, hogy könnyen szakítsák vagy szaggassák őket.

 

Virágzat: A gyermekláncfű virágai számos apró sárga virágból állnak, amelyek egy koszorúban helyezkednek el. Ezek a virágok általában egy hosszú száron fejlődnek ki, amely kilóg a többi növényi rész közül.

 

Gyökérzet: A gyermekláncfű gyökérzete tapadós, hosszú és vastag gyöktörzsből áll. Amikor a növényt kitépik a földből, a gyökérzetben sárgás tejnedv látható.

 

Virágzás és terméshordás: A gyermekláncfű virágai tavasszal és nyáron nyílnak ki. Miután a virágok elhervadnak, helyükön gömb alakú, fehér pelyhes termések fejlődnek, amelyeket a szél hord szét, vagy gyerekek szoktak levegőbe fújni.

 

Gyógyászati ​​felhasználás: A gyermekláncfű gyökere, levelei és virágai gyakran használatosak a népi gyógyászatban. Általánosan használják máj- és epepanaszok, valamint a vizeletkiválasztó rendszer támogatására. Kivonatait és teáját is alkalmazzák a méregtelenítő kúrák során, valamint a bőrproblémák kezelésére is.

 

Gyermekláncfű felhasználása:

Keserűanyagtartalma miatt serkenti az emésztőmirigyek működését, vizelethajtó hatása is ismert, amelyben valószínűleg magas káliumtartalma is szerepet játszik. A népi gyógyászat enyhe hashajtó szerként reumatikus fájdalmak, és ekcéma esetén alkalmazza. Friss, fiatal levelei salátaként, illetve a belőlük származó présnedv a tavaszi tisztítókúra részei. A homeopátia májbetegségek és emésztési panaszok kezelésére használja. Gyermekeknél megfigyeltek mérgezéseket a virágzati szárból a tejnedv kiszívása miatt.

 

Tea: 3 dl vízben forraljunk fel 2 teáskanálnyi gyermekláncfüvet, és 1 percen át főzzünk, majd 15 perc elteltével szűrjük le. Kúraszerűen 6 héten át napi 2 csészével fogyasszunk belőle.

 

Borogatás: 3 evőkanálnyi gyermekláncfűgyökeret tegyünk 0,5 liter vízbe, forraljunk fel, és főzzünk 5 percig, majd készítsünk belőle pépet, kenjük rá egy kendőre és helyezzük a fájó, sajgó ízületre.

 

Szirup: 2-3 dl vízben főzzünk fel 2-2 evőkanál gyermekláncfűgyökeret és -levelet, a felforralástól számítva 1 percig főzzük, majd szűrjük le. A főzethez adjunk 120-150 g cukrot, így sziruposan besűrűsödik.

 

A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. 

Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás.

 

Gyermekláncfű hatása

 

Gyermekláncfű hatóanyagai:

“szeszkviterpén-lakton keserűanyagok, lakton, mint a tarakszinsav-glikozid; triterpének: például tarakszazterol; karatinoidok, flavonoidok, ásványi anyagok, nagyrészt káliumsók.”

 

Hogyan gyűjtsük a Gyermekláncfű gyógynövényt?

A növény levelét, föld feletti részét és gyökerét gyógyászati hasznosításra ősszel és tavasszal gyűjtik. A növény ősszel másodvirágzó.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz