Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A kornis tárnics étvágyserkentő hatással rendelkezik

HillVital

A kornis tárnics mára már egy védett növény, amely több jótékony hatással is rendelkezik.

 

A Kornis tárnics népies neve:

Genciángyökér, tárnics gyökér.

 

A Kornis tárnics leírása:

A Gentiana pneumonanthe, közismert nevén a kornis tárnics, egy lenyűgöző évelő növény, amely a tárnicsfélék (Gentianaceae) családjába tartozik. Ezek a növények általában a hideg és mérsékelt égövön, valamint a hegyvidékeken fordulnak elő, gyakran mocsarakban, lápos területeken vagy nedves réteken.

 

A kornis tárnics jellegzetes tulajdonsága a csodálatosan szép, kék-lila virágai, amelyeket nyár végén és ősz elején nyílnak. Ezek a virágok csöves alakúak és összetettek, általában az egyes virágokat szállító szárak tetején csoportosulnak. A virágok különleges kék színével és mély tónusával gyakran vonzzák a pillangókat és más beporzókat.

 

A kornis tárnicsnak hosszú, vékony levelei vannak, amelyek általában a földhöz közel helyezkednek el és többnyire elliptikus vagy lándzsa alakúak. Ezek a levelek gyakran zöld színűek, de lehetnek kicsit szürkések vagy lila színűek is.

 

Ezek a növények általában 20-50 cm magasra nőnek, és a természetes élőhelyükön kiterjedt állományokat alkothatnak, amelyek gyönyörű látványt nyújtanak a mocsarak és lápok szélén.

 

A kornis tárnics étvágyserkentő hatással rendelkezik

 

A Kornis tárnics felhasználása:

 

Tea: Forrázzunk le 2-3 dl forró vízzel fél teáskanálnyi szárított és összezúzott gyökeret, hagyjuk állni 5-6 percig, majd szűrjük le! Íze keserű, étkezés előtt fogyasztandó. Fokozza az epe és az emésztőnedvek termelődését. Főétkezések előtt ajánlott egy csésze tea elfogyasztása.

 

Tinktúra: 60 gramm összevágott tárnicsgyökeret hagyjunk állni 50 ml 60%-os alkoholban 6-8 napon át, majd szűrjük le.

 

Fogyasztása: 1 evőkanálnyit elegyítsünk 1,5 dl vízben.

 

Étvágytalanság és emésztési problémák esetén ajánlott. 

 

A kornis tárnics tompás csúcsú levelei szálasak, az alsók pedig szélesek. A virág nélküli hajtásai teljesen beleolvadnak a gyepbe. Virágzó állapotban azonban nagyon felhívja magára a figyelmet mivel elég nagy és gyönyörű virága van ami égszínkék. Júliustól szeptemberig szokott virágozni, de  vannak olyan példányai is ami októberben vagy akár november elején is virágozhat már. Hazánkban a hegyen és a dombvidékeken is előszokott fordulni. Megtalálható még a lépréteken, a hegyeken és a mocsárréteken is. 

 

Sajnos az utóbbi 50 évben a korábbi lelőhelyeiről eltűnt majdnem teljesen.

Európa nagy részén is jelen van még Szibériában is megtalálható. Sajnos az élőhelyeinek a kiszáradása miatt már több országban is védett növénynek számít. Szintén sok országban választották már meg az év vadvirágának. Itt Magyarországon már 1982 óta védett növény. A régi időkben a gyökerét a tüdőbaj gyógyítására gyűjtötték és használták de ez már megszűnt mivel védett státuszba lépett a növény. 

 

A kornis tárnics étvágyserkentő hatással rendelkezik. Gyomornedv-elválasztást fokozó, étvágygerjesztő hatása közismert, jó emésztésjavító. Étvágytalanság vagy teltségérzettel kísért emésztési panaszok gyógyításában egyaránt használják. A gyökérzetből készült gyógyteának májvédő hatást tulajdonítanak.

 

A Kornis tárnics hatóanyagai:

A tárnicsgyökérzet fő hatóanyagai a szekoiridoid keserűanyagok (legfontosabb a genciopikrin, az amarogentin), de tartalmaz még illóolajat, cukrokat (szacharózt) is.

Vissza a gyógynövény határozóhoz