Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Mire jó a lestyán? Most kiderül!

HillVital

A lestyánt régen falusi kertekben termesztették intenzív aromája miatt, azonban később kiderült, hogy több gyógyhatással is rendelkezik.

 

A Lestyán népies neve:

Maggifű.

 

A Lestyán leírása:

A lestyán (Levisticum officinale) egy évelő növény, amely az Apiaceae (vagy Umbelliferae) családhoz tartozik, és gyakran az úgynevezett zellerfélék csoportjába sorolják. Eredetileg Közép- és Dél-Európában őshonos, de ma már számos más régióban is termesztik. A lestyán magassága elérheti az 1,5-2 métert.

 

A növénynek nagy, hosszúkás levelei vannak, amelyek hasonlítanak a petrezselyem leveleihez, de sokkal nagyobbak és vastagabbak. A lestyán leveleinek színe általában sötétzöld, és széles lándzsás alakúak.

 

A lestyán virágzata jellegzetesen csokros szerkezetű, amely a növény tetején jelenik meg. A virágok apróak, fehérek vagy sárgásfehérek, és összegyűlnek egy gömb alakú csomóban, amelynek hosszú szára van.

 

A növény illóolajat tartalmaz, amelynek intenzív, jellegzetes illata és íze van. Ez az illóolaj a lestyánt rendkívül népszerűvé teszi a konyhában és a gyógyászatban egyaránt.

 

Konyhában a lestyánt gyakran használják fűszerként, mivel karakteres íze és aromája van. Gyakran megtalálható levesekben, pörköltekben és más húsételekben is. A lestyánt akár frissen, akár szárítva is fel lehet használni.

 


Mire jó a lestyán? Most kiderül!

Sokan teszik fel a kérdést, hogy a lestyán levél mire jó, illetve maga a lestyán mire jó, nézzük! A lestyán leveleinek és szárának hagyományosan gyógyító tulajdonságokat tulajdonítanak. A népi gyógyászatban például emésztési problémák enyhítésére, puffadás csökkentésére és bélgörcsök enyhítésére alkalmazzák. Vizelethajtó hatása a vesekő és -homok képződésének megelőzése céljából alkalmazott átmosó terápiáknál aknázható ki, azonban használata az illóolaja helyi izgató tulajdonsága miatt a húgyutak akut gyulladásai, valamint terhesség esetén nem ajánlott. Nem ér véget a lestyán gyógyhatása. A népi gyógyászatban a lestyán gyökerét emésztési bántalmak enyhítésére, menstruációs zavarok kezelésére és köhögés elleni nyálkaoldószerként is alkalmazzák. A Maggi ételízesítő ízét adó leveleket ezek a készítmények nem tartalmazzák. A növény bizonyos fototoxikus sajátsággal is rendelkezik.

 

Tea: “Vízhajtóként 1-2 teáskanál vágott, szárított gyökeret (2-4 g) 150 ml forrásban lévő vízzel leöntenek, 10-15 percig állni hagyják, majd leszűrik. Naponta többször 1 csésze tea javasolt az étkezési szünetekben, viszont vesegyulladás, illetve a húgyutak gyulladásos megbetegedéseinél tilos az alkalmazása. Átlagos napi dózis: 4,5-9 g.” (Kéry, 2000)
 

Fűszerként: Levelét levesekbe, salátákba, sajtokhoz, magját kenyértésztákhoz, salátákba, rizshez, likőrökhöz, meghámozott gyökerét pedig levesekbe tehetjük.
 

Gyomorégésre az egyik legjobb gyógynövény. A lestyánt elsődlegesen vizelethajtóként ödémák levezetésére használják. Vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére alkalmas. A népi gyógyászatban gyomorerősítőként, emésztést serkentő szerként használják.
 

Mire jó a lestyán? Most kiderül!

 

A Lestyán hatóanyagai:

Az illóolajban alkil-fitalidok fordulnak elő, például liguszticid; fellandrén, pinén és más terpének; furokumarinok, falkarindiol, poliin.

 

Hogyan gyűjtsük a Lestyán gyógynövényt?

A növény gyökérzetét, tőleveleit és magját gyűjtik és hasznosítják. Júliusban- augusztusban virágzik. Mivel a lestyánt régóta termesztették ezért sok helyen vadon is megtalálható.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz

Tartalomhoz tartozó címkék: lestyán lestyán hatása lestyán tea