A libapimpó különböző módon használható fel, ami a benne rejlő jótékony hatásoknak köszönhető.
A Libapimpó népies neve:
Dinnyeszagúfű, Isten abroszkája, lúdhizlalófű, létrafű, libavirág, lúdpázsit, pipefű, pipehúr, récefű.
A Libapimpó leírása:
A Potentilla anserina, közismert nevén libapimpó vagy libapásztorpimpó, egy évelő növényfaj, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Általában a pásztorpimpók (Potentilla) nemzetségében sorolják el. A libapimpó elterjedt az Északi félteke hideg és mérsékelt éghajlatú területein, beleértve Észak-Amerikát, Európát és Ázsiát is.
Külső megjelenés: A libapimpó rendszerint 10-50 centiméter magasra nő, de néha még ennél is magasabbra tud fejlődni. Szőrös szára van, melynek hossza változó lehet. Levelei szárnyaltak, 5-7 fogas levélkéből állnak, melyek hasonlítanak egy kacsacsőrre vagy liba lábára, ezért kapta a "libapimpó" nevet.
Virágzat: A libapimpó virágai aprók és sárgák, rendszerint 1-2 centiméter átmérőjűek. A virágok száma változó, de általában több virág nyílik ki egy száron. A virágok hosszú száron ülnek, és a növény tetején nyílnak.
Virágzás időpontja: A libapimpó virágai általában nyár elejétől késő őszig terjedő időszakban nyílnak. A virágzás ideje és intenzitása függ az adott éghajlati és környezeti feltételektől.
Termések: A virágzást követően a libapimpó termései, melyek apró, kemény, barnás színű magok, keletkeznek. Ezek a magvak általában az alacsony termetű növényeket követő tavasszal vagy a kora nyáron csíráznak ki.
A Libapimpó felhasználása:
A libapimpó egy hatásos gyógynövény. Cserzőanyagáért hasznosított drog, bár hatása a rokon vérontófűénél gyengébb. Hasmenés esetén belsőleg, a szájüreg és a garat gyulladásai során toroköblítőszerként alkalmazzák, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is szolgál. A leírások szerint hagyományos görcsoldó drog, amelyet gyakran használnak fel fájdalmas havi vérzés enyhítésére. Ez a hatás vitatott, s magyarázata napjainkig nem kielégítő. Homeopátiásan szintén a menstruációs fájdalmak és a gyenge gyomor-bél csatorna görcseinek ellen veszik igénybe. A belőle készült főzet hatásos bélvérzés, hasmenés, bélhurut és gyomorfekély ellen is de készítenek belőle ülőfürdőt is. Hatásos mindenféle vérzésre és menstruációs zavarokra.
Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, összevágott libapimpót. Hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Hasmenésre, menstruációs görcsökre fogyasztható rendszeresen is.
Teakeverék: Gyakran készítenek teakeveréket citromfűből, borsmentából és libapimpóból. E tea íze nem annyira keserű.
Tej: 2 dl vízbe forraljunk fel 2 teáskanálnyi szárított, összevágott libapimpót, hagyjuk állni 5 percig, szűrjük le, majd adjunk hozzá mézet és kevés fahéjat. Menstruációs panaszokra ajánlott.
Ülőfürdő: Aranyeres bántalmak esetén alkalmazzák.
A Libapimpó hatóanyagai:
cseranyagok, flavonoidok. Igen hatásos hasmenés és bélhurut ellen. A növény simaizomgörcs-oldó hatást fejt ki. Külsőleg használják aranyér kezelésére. Teája görcsoldó volta miatt a menstruációs fájdalmakat is enyhíti.
Hogyan gyűjtsük a Libapimpó gyógynövényt?
A növény tőleveleit és virágzó, leveles szárát gyűjtik gyógyászati célra. Egész nyáron át virágzik.
Klinikai teszt megnézése (eredeti nyelven)
Vissza a gyógynövény határozóhoz