A sóska az árokszélek gyakori gyógynövénye, melyről csak kevesen tudnak, hogy bizony gyógyhatásokkal is rendelkezik.
A Mezei sóska népies neve:
Sóska.
A Mezei sóska leírása:
A mezei sóskát, tudományos nevén Rumex acetosa-t, egy évelő növénynek tekintjük, mely a lágyszárúak (dicotyledonous) osztályába tartozik. Ez a növény az Polygonaceae családhoz tartozik, és Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában őshonos. Gyakran található mezőkön, réteken, ligetekben, valamint parkokban és kertekben is.
A mezei sóskát könnyen felismerhetővé teszi a jellegzetes megjelenése. A levelei hosszúkásak és nyéllel rendelkeznek, gyakran 5-15 cm hosszúak és 2-5 cm szélesek. Ezek a levelek általában enyhén lándzsás alakúak és éles végűek. A levelek színe zöld, de a szélükön lehet vöröses színű.
A mezei sóskának jellegzetes virágai vannak, melyek hosszú, keskeny fürtökben helyezkednek el. Ezek a virágok általában zöldes vagy sárgás zöld színűek, és apró, de tömör fürtökben nőnek a száron.
A Mezei sóska felhasználása:
A mezei sóska finom csemege és gyógynövény is. A növénynek vizelethajtó, nyálkaoldó és a fertőzésekkel szembeni védekezést elősegítő hatást tulajdonítanak, a népi gyógyászatban vértisztítóként alkalmazzák. Ennek megfelelően a tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket szívesen fogyasztják salátában, levesben. Túlzott mértékben való fogyasztása vesekárosodást okozhat. Homeopátiás hígításait pl.: köhögési inger és bőrbetegségek ellen alkalmazzák.
Tavaszi kúráknál a fiatal, friss leveleket salátában, levesben fogyasztják. Kivonatát gyógyszerkészítményekben is felhasználják.
A mezei sóska vizelethajtó, nyálkaoldó hatású. A szervezet fertőzésekkel szembeni védekezőképességét növeli, immunerősítő tulajdonságú. A népi gyógyászatban vértisztító szerként alkalmazzák.
Fontos tudni, hogy mivel a sóskában nagy mennyiségű sóskasav található, ezért ennek köszönhetően a húgyhólyag-, illetve vesebetegségben szenvedők számára nem ajánlott a fogyasztása! Ezen kívül arra is érdemes odafigyelni, hogy oxálsavat is tartalmaz, amely miatt vesekövesség is kialakulhat. Minél öregebb és régebben szüretelt a sóska, annál több oxálsavat tartalmaz. Felhasználásakor érdemes odafigyelni, hogy frissen fogyasszuk, valamint az első főzet levét leöntsük.
A Mezei sóska hatóanyagai:
A növényi drog oxálsavat és sóit, cserzőanyagokat, flavonoidokat, C-vitamint és antranoidokat tartalmaz.
Hogyan gyűjtsük a Mezei sóska gyógynövényt?
A mezei sóska föld feletti és föld alatti részeit használják gyógyászati célokra. Manapság már a technikai fejlődésnek köszönhetően javasolt odafigyelni, hogy honnan szedjük. Ez alatt arra kell gondolni, hogy míg évtizedekkel ezelőtt sokkal kevesebb jármű járta az utakat, addig ez mára teljesen megváltozott. Ha tehetjük olyan helyet válasszunk gyűjtésére, amely nem forgalmas. A forgalmas útszélek mentén, ahol gyakran megtalálható, sok esetben kipufogógázokkal, illetve más anyagokkal lehet szennyezett.