Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Nyírfa

HillVital

Bizony ha gyógyhatásokról van szó, akkor a nyírfát sem hagyhatjuk ki!
 

A Nyírfa népies neve:

Bibircses nyír, nyílfa.

 

A Nyírfa leírása:

A Betula pendula, közismert nevén a nyírfa, egy közönséges lombhullató fafajta, amely széles körben elterjedt Európában és Ázsiában. Számos jellegzetessége és hasznos tulajdonsága miatt népszerű növény.

 

Megjelenése:

  • A nyírfa egy közepes méretű fa, amely általában 20-30 méter magasra nő, de vannak kisebb változatai is.

  • Törzse általában sima és fehér színű, különösen fiatal korában, idővel azonban elkezd repedezni és sötétebbé válik.

  • Lombja levelekkel borított, amelyek kerekdedek és fogazott szélekkel rendelkeznek. A levelek zöldek nyáron, majd ősszel sárgásbarnává válnak, mielőtt lehullanak.

  • Virágai hosszú fürtökben helyezkednek el, és általában tavasszal jelennek meg, mielőtt a levelek kifejlődnek.

  • Gyakran találhatók széles területeken, erdőkben, mezőkön, valamint városi környezetekben is.

A nyírfa gyógyhatásai.


A Nyírfa felhasználása:

A nyírfalevelek vízhajtó hatásúak. A drog a veseszövet irritálása nélkül fokozza a víz- és elektrolitkiválasztást. Gyakran alkalmazzák önmagában vagy más vizelethajtó növényekkel együtt teaként enyhébb húgyúti fertőzéseknél, vesehomok és vesekő megelőzésére, illetve reumás panaszok és bőrkiütések kiegészítő kezelésére. A nyírkátrány ma már csak elvétve található meg néhány, bőrparazita és ekcéma elleni kenőcsben. A fiatal fák nedve, amelyet a népi gyógyászatban vizelethajtóként alkalmaztak, még ma is megtalálható némely hajhullás elleni és korpásodásgátló hajszeszben. A homeopátiában a nyírfának alárendelt szerepe van.
 

Tea: 2 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott nyírfalevelet, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le. Naponta 3-4 csészényi tea fogyasztása ajánlott. Vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő.

 

Fürdő: 1 liter vízben felforraljunk 4-5 maréknyi nyírfalevelet, és lassú tűzön negyed óráig főzzük, majd szűrjük le. Ezt követően adjuk hozzá a fürdővízhez. Pattanásos bőrre használjuk.

 

A nyírfalevél teája kiváló vizelethajtó, vértisztító és gyulladáscsökkentő, de ismert görcsoldó és fertőtlenítő hatása is. Alkalmazzák enyhébb fertőzéses húgyúti megbetegedésekben, vesekő és vesehomok kialakulásának megelőzésére, reuma ellen. A népi gyógyászatban a fiatal fák nedvét vizelethajtásra használták.

 

A Nyírfa hatóanyagai:

A levél flavonoidokat (kvercetin glikozidokat), nyomokban illóolajat (szeszkviterpén peroxidokat, triterpén származékokat), káliumsókat és aszkorbinsavat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Nyírfa gyógynövényt?

Főként a nyírfa levelét, de a homeopátiában a fa kérgét is használják gyógyászati célokra. A levelet június-július folyamán gyűjtik.

 


< Vissza a gyógynövény határozóhoz