Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Ökörfarkkóró

HillVital

Az ökörfarkkóró egy kevésbé ismert növény, amely ennek ellenére lenyűgöző gyógyhatásokkal rendelkezik.
 

A Ökörfarkkóró népies neve:

Farkkóró, borjúfarkfű, fáklyafű, mezei gyertya, sárga virág, királygyertya.

 

Az Ökörfarkkóró leírása:

Az ökörfarkkóró (Verbascum phlomoides), más néven sárga ökörfarkkóró, a fonálfűfélék (Scrophulariaceae) családjába tartozó évelő növényfaj. Jellemzően 60-150 cm magasra nő, és szára vastag, gyapjas. Levelei nagyok, bőrszerűek, tojás alakúak vagy lándzsa alakúak, a szélük pedig fogazott vagy hullámos.

 

Az ökörfarkkóró virágai sárgák, többnyire fürtökben vagy bugákban helyezkednek el a szár tetején. Virágzása általában júniustól szeptemberig tart. A virágokat rovarok porozzák, mint például a méhek vagy a pillangók.

 

Ez a növény száraz, meszes talajokon, réteken, útszéleken, erdőszéleken és cserjésekben található meg. Közönséges Európában és Ázsiában, különösen az alacsonyabb hegyvidéki területeken.

Az ökörfarkkóró csökkenti a köhögést és a lázat is!

 

Az Ökörfarkkóró felhasználása:

Az ökörfarkkóró csökkenti a köhögést és a lázat is! Gyengén mézillatú és édes nyálkás ízű dúsvirágú ökörfarkkóró mindenekelőtt köhögés és megfázás elleni teák alkotórésze, de forrázatként készítendő keverékek díszítő drogjaként is használatos. Hatása az irritációt csökkentő nyálkaanyagoknak és a köptető szaponinoknak köszönhető. Vizes kivonatai igazoltan némi gyulladáscsökkentő, valamint vírus-ellenes tulajdonságokkal is rendelkeznek. A népi gyógyászat a virágokat emellett vizelethajtó-, reuma elleni, s nehezen gyógyuló sebek borogatására alkalmas szerként is felhasználja. Homeopátiás készítményei a felső légutak és az orrmelléküregek gyulladásain kívül idegzsába gyógyítására is szolgálnak.
 

Tea: 2 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi összetört ökörfarkkóró-virágot, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le. Nyálkaoldó, köhögéscsillapító.

 

Teakeverék: Köhögéscsillapító teakeverékek gyakori összetevője.

 

Fürdő: Forraljunk fel 1 liter vízben 3 maréknyi ökörfarkkóró-virágot, majd hagyjuk állni a főzetet 12 percen át. Ezt követően szűrjük le, és öntsük a fürdővízhez! Aranyeret, viszkető bőrbetegségeket kezelnek vele.

 

Az ökörfarkkóró ismert izzasztó és nyálkaoldó. Hatóanyagai (szaponinok) “oldják” a letapadt váladékot, így megkönnyítik a felköhögést. Az ökörfarkkóró – iridoid tartalma miatt jó – gyulladáscsökkentő gyógynövény, továbbá alkalmazzák szénanátha esetén. A népi gyógyászatban ülőfürdőnek elkészítve aranyeret, bőrbetegségeket kezelnek vele.

 

Az Ökörfarkkóró hatóanyagai:

A virág triterpén szaponinokat (verbaszkoszaponinokat), flavonoidokat, nyálkaanyagot, iridoidokat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük az Ökörfarkkóró gyógynövényt?

A növény virágját használják gyógyászati célokra. A kinyílt virág pártáit csészéjükből kiszedve, a reggeli órákban kell gyűjteni, mert később becsukódnak. Virágzása a nyári hónapokra esik. A virágot a tűző napra kitéve kell megszárítani, mert csak gyors száradás mellett őrzi meg szép sárga színét.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz