Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az orvosi füstike fokozza az epetermelődést!

HillVital

Az orvosi füstike már a régi időkben is bevált gyógynövénynek számított a népi gyógyászatban!

 

Az Orvosi füstike népies neve:

Földi epefű, epefű, földifüst, füstikefű.

 

Az Orvosi füstike leírása:

Elterjedése eurázsiai, és gyakran találkozhatunk vele szántóföldeken, réteken, valamint erdőszéleken. Itt Magyarországon is megtalálható.

 

Jellemzően kb. 10-50 cm magasra nő, de vannak ennél magasabb példányai is. Levelei aprók, szeldelt és szinte szálkásak. A növény virágai kis, csoportosan elhelyezkedő, rózsaszín vagy lila virágzatot alkotnak. Virágzási időszaka áprilistól szeptemberig terjed.

 

Az orvosi füstike hagyományosan gyógynövényként ismert. Különféle gyógyászati célokra használták, például máj- és epeproblémák esetén, valamint vér tisztítására. Ezen kívül gyakran felhasználták a hagyományos népi gyógyászatban is, például bőrbetegségek és vesebántalmak kezelésére.
 

Az orvosi füstike fokozza az epetermelődést!


Az Orvosi füstike felhasználása:

A füstike kivonat ismert görcsoldó hatást gyakorol a tápcsatorna felső szakaszára. Az orvosi füstike fokozza az epetermelődést, de a betegség okozta túlzott epetermelést csökkenti is. Ennek következtében enyhíti az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélcsatorna görcsös panaszait. Hashajtó és vizelethajtó tulajdonságai folytán a népi gyógyászat székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére is alkalmazza. A homeopátia idült, viszkető ekcéma és májműködési zavarok kezelésére használja. A homeopátiában is alkalmazzák az orvosi füstikét. Nagyon hatékonyan lehet vele kezelni az ekcémás bőrt, de még a májműködési problémák esetén is használható. Már az ókorban is használták a nagyszerű orvosi füstikét. Legfőképpen akkoriban vízhajtóként, székrekedés esetén és epeproblémákra használták. A nagyszerű epegyógyító hatása miatt szokták epefűnek és földi epefűnek nevezni.
 

Tea: 1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított, összeaprított füstikét, hagyjuk állni mintegy 10 percig, majd szűrjük le! Önmagában keserű, ezért mézzel ízesíthetjük. Epehajtó hatású.

Teakeverék: A füstike csalánlevéllel és citromfűvel elkeverve szintén kifejti a füstikefű-tea hatását, de ebben a változatban nem annyira keserű ízű.

 

A gyógynövény vértisztító, étvágy- és emésztést serkentő hatású. Görcsoldó tulajdonságának köszönhetően oldja az epehólyag, az epeutak és a gyomor-bélrendszer görcseit. Bizonyítottan jó hashajtó és epehajtó hatású. A népi gyógyászatban székrekedés és krónikus bőrgyulladás kezelésére alkalmazzák. Fumársav-tartalmának köszönhetően szabályozza a bőr anyagcseréjét is, ezért előszeretettel ajánlják a pikkelysömör kezelésére.

 

Az Orvosi füstike hatóanyagai:

A növény alkaloidokat (protopint, kriptopint), flavonoidokat, fumársavhoz kapcsolódva szerves savakat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük az Orvosi füstike gyógynövényt?

A növény föld feletti részét használják gyógyászati célokra, amit általában virágzáskor, június-augusztusban gyűjtenek.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz