Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az orvosi ziliz nagyszerű hatásai

hillvital.hu

Az Orvosi ziliz népies neve:

Bársonyos mályva, ejbis, fehérmályva.

 

Az Orvosi ziliz leírása:

Az orvosi ziliz (Althaea officinalis), más néven közönséges ziliz a mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó, évelő növény. Elsősorban Európa, Ázsia és Észak-Afrika területén őshonos, de ma már számos más kontinensen is megtalálható, különösen gazdag talajokon, lápos területeken, réteken és folyópartok mentén.

 

Megjelenése szerint az orvosi ziliz egy évelő növény, amelynek magassága általában 1-1,5 méter között változik. Gyakran szárnyalt, szőrös szára van, melynek végén apró virágok találhatók. A levelek szív alakúak és enyhén fogazottak lehetnek, felületük puha, selymes tapintású. A virágok általában rózsaszín, ibolya vagy fehér színűek, és a nyár elején nyílnak.

 

Az orvosi ziliz hagyományosan gyógyászati célokra használt növény, amelynek gyökerét, leveleit és virágait gyógyászati célokra használják. A gyökér és a levelek gazdagok nyákanyagokban, melyek különféle gyulladásos állapotokat enyhíthetnek. Emellett köhögéscsillapító, torokgyulladást enyhítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Gyakran teában vagy tinktúrában alkalmazzák, de különféle gyógyszerkészítményekben is megtalálható.

 

Orvosi ziliz gyógynövény


Az Orvosi ziliz felhasználása:

Tea: Az orvosi ziliz gyökérből készített teát hidegen készítjük. 3 dl hideg vízbe áztassunk fél órán át 1 teáskanálnyi összeaprított zilizgyökeret, majd szűrjük le. Gargarizálhatunk is vele. Az orvosi ziliz hatásai miatt alkalmazható hurut, torokfájás, száraz köhögés, illetve rekedtség esetén is. 

 

Az orvosi ziliz tea hatásai között megemlíthető még gyulladáscsökkentő, emésztés segítő, illetve immunrendszer erősítő hatásai is.

 

Borogatás: Pépesített zilizgyökeret rakjunk mullpólyába, és helyezzük a kezelendő bőrfelületre.

 

Az orvosi ziliz levelét és gyökerét a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseikor, továbbá az orvosi ziliz kiváló köhögéscsillapító, de alkalmazzák az emésztőszervek hurutos megbetegedései esetén is. A gyomor-béltraktus nyálkahártyáinak enyhe lefolyású gyulladásai kezelésére ajánlott. Immunerősítő hatásának feltérképezése jelenleg is vizsgálat tárgya. Régóta népszerű gyógyír torokfájás, rekedtség esetén is. A népi gyógyászat a levelet bőrgyulladás kezelésére használja borogatás formájában.

 

Ha a furunkulusokat pépesített zilizzel borogatjuk, gyorsítja a gyógyulási folyamatot. Az emésztőszervek hurutos betegségei esetén a növény gyökerét és a levelét ajánlott felhasználni. A gyökér nagyszerű vízhajtó hatással rendelkezik de van még sebgyógyító és bőrnyugtató hatása is. A belőle készült főzet hatásosan orvosolja az emésztési gondokat de néhány bőrprobléma ellen is nagyon hatásos. Segít a száraz köhögést is megszünteti.

A vese és a húgyúti gyulladásokat is képes enyhíteni. Sikeresen regenerálja a bél nyálkahártyáját főleg egy kellemetlen hasmenés esetén. Ezt a gyógynövényt fel lehet használni a székrekedés ellen is. Hatásos szirup is készíthető az orvosi zilizből ami torokfájás esetén használható fel.

 

Az Orvosi ziliz hatóanyagai:

A gyökér nyálkaanyagot, keményítőt, pektint, a levéldrog nyálkát, flavonoidokat és illóolajat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük az Orvosi ziliz gyógynövényt?

A növény fiatal leveleit és gyökerét használják gyógyászati célokra. A gyökeret csak ősztől, szeptembertől áprilisig érdemes gyűjteni, mert nyáron a gyökér kevés hatóanyagot tartalmaz. A levelet tisztán, szár, virág és termés nélkül kell gyűjteni.

 

Az orvosi ziliz ellenjavallatai

 

Allergiás reakciók: Néhány egyén allergiás reakciót mutathat az orvosi zilizre. Ha valaki korábban allergiás reakciót mutatott más gyógynövényekre vagy növényekre, érdemes elővigyázatosnak lenni az orvosi zilizzel.

 

Gyomorproblémák: Az orvosi ziliz nyálkát tartalmaz, ami segíthet a nyálkahártyák védelmében és irritációinak enyhítésében. Azonban egyes esetekben ez a nyálka túlzottan terhelheti a gyomor-bél traktust, különösen olyan személyeknél, akik már szenvednek gyomorproblémáktól vagy emésztési zavaroktól.

 

Cukorbetegek: Cukorbetegeknek érdemes óvatosan fogyasztaniuk, hogy ne okozzon hirtelen vércukorszint-emelkedést.

 

Gyógyszerkölcsönhatások: Az orvosi ziliz egyes gyógyszerek hatását befolyásolhatja, ezért mindenképpen konzultálj orvosoddal mielőtt rendszeresen fogyasztod.

 

Terhesség és szoptatás: Terhesség és szoptatás alatt a gyógynövények fogyasztására általában óvatosan kell tekinteni. Az orvosi ziliz esetében is érdemes orvosod véleményét kikérni, mielőtt alkalmaznád.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz