Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az őszi margitvirág nagyszerű hatásai

HillVital

Az őszi margitvirág egy igénytelen, azonban egyben több jótékony hatással rendelkező gyógynövény is.

 

Az Őszi margitvirág leírása:

Az őszi margitvirág, más néven Tanacetum parthenium vagy Parthenium hysterophorus, egy évelő növény, amely az Asteraceae (Őszirózsafélék) családjába tartozik. Eredetileg Európában és Ázsiában őshonos, de manapság számos más területen is megtalálható, beleértve Észak-Amerikát is. Gyakran dísznövényként és gyógynövényként is termesztik.

 

Az őszi margitvirág jellemzően 30-60 cm magasra nő, de kedvező körülmények között ennél magasabbra is megnőhet. Levelei szárnyasan tagoltak, zöldek vagy szürkészöldek, szélük gyakran fogazott. Virágai kis fehér vagy enyhén sárgás színűek, és gömb alakú fészekben helyezkednek el.

 

Hogyan gyűjtsük az Őszi Margitvirág gyógynövényt?

A margitvirágot lehet tavasszal és ősszel is vetni. Igénytelen növény, magától is könnyen szaporodik. A leveleket egész évben gyűjthetjük, a legalkalmasabb azonban a virágzást megelőző időszak.
 

Az Őszi Margitvirág hatóanyagai:

A növény gazdag szeszkviterpén-laktonokban, főként partenolidban. Tartalmaz még illóolajat, melynek gyakori összetevője a kámfor, a bornil-acetát, a pinén. A növény hatóanyagai között megtalálhatóak még a flavonoidok.
 

Az őszi margitvirág  nagyszerű hatásai


Az őszi margitvirág  nagyszerű hatásai és felhasználása:

 

A népi gyógyászatban a növényt ősidők óta alkalmazzák többek között menstruációs zavarok, gyermekágyi és emésztési panaszok kezelésére, külsőleg zúzódások és duzzanatok borogatására, valamint rovar ölőszerként. Újabb tanulmányok a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatására mutatnak rá, rendszeres fogyasztás esetén. E hatás előidézője a partenolid, amely szerotonin-antagonista sajátságokkal rendelkezik. Az eredmények azonban mindmáig ellentmondásosak. A növény bőrrel való érintkezése egyes esetekben éppen a partenolid hatása révén allergiás reakciókat válthat ki.

 

Főzet: A növény virágának főzete enyhíti a rovarcsípések okozta kellemetlenséget.

 

Konyhában: A növény frissen szedett levelét fogyaszthatjuk szendvicsben, de tehetjük salátába is. Ha a zsíros, magyaros ételekbe belefőzünk néhány levelet, akkor emészthetőbbé válik tőle az étel.

 

Egyes tanulmányok szerint a szárított levelek migrénes rohamokat megelőző hatásúak, partenolid tartalmuknak köszönhetően alkalmasak a migrénes fejfájás hatékony csillapítására. A levelek gyulladásgátló tulajdonságúak. A népi gyógyászatban a növényt egyes menstruációs zavarok kezelésére, külsőleg zúzódások borogatására, valamint rovarcsípések okozta kellemetlenségek gyógyítására használták. A migrén megelőző illetve csökkentő hatás pontos mechanizmusa egyelőre részleteiben még nem tisztázott, feltételezések szerint a migrén súlyosságának mérséklésében a növény (a partenolid és egyéb összetevők) szerotonin antagonista tulajdonsága is szerepet játszhat.

 

A növény leveleinek belsőleg történő használata a vérlemezkék összetapadását gátolja, véralvadásgátló hatású. Léteznek olyan növényváltozatok, melyekben nem vagy csak nagyon alacsony koncentrációban található partenolid. Az őszi margitvirág levelei jótékony hatásukat csak akkor tudják kifejteni, ha azok partenolid szintje eléri a megkívánt határértéket, ezért érdemes bevizsgált, analitikai mérésekkel ellenőrzött standard készítményeket vásárolni.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz