Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Palástfű

HillVital

A palástfű egy a népgyógyászatban használt gyógynövény, amely különböző jótékony hatásokkal rendelkezik.

 

A Palástfű, közönséges népies neve:

Boldogasszony palástja, palástfű, oroszlántalp, farkastalp.

 

A Palástfű leírása:

Az Alchemilla monticola, más néven közönséges palástfű, egy évelő növény, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Természetes környezetében Európa hegyvidékein, különösen a középhegységekben, hegységekben, és az Alpokban fordul elő. Az alacsony termetű növények közé tartozik, gyakran csak 20-30 centiméter magasra nő.

 

A közönséges palástfű levelei jellegzetesen cserjeszerűek, amelyek széles alapon állnak, és apró fogakkal vagy pelyhekkel vannak szegélyezve. A levelek alul finoman szőrözöttek lehetnek, ami bizonyos fajokon ezüstös megjelenést kölcsönöz nekik. A növény virágai apróak és zöldesek, csoportokban helyezkednek el a szár végén, és gyakran kellemes, friss illatot árasztanak.

 

A közönséges palástfű általában nedves, árnyékos helyeken nő, mint például fák alatt vagy patakok partján. Kedveli a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag talajt. Számos kertészeti és dísznövény célú fajtáját is kifejlesztették, mivel szép megjelenése és könnyű gondozása miatt kedvelt növény.
 

A palástfű nagyszerű hatásai.

 

A Palástfű, közönséges felhasználása:

 

A drogot a népi gyógyászatban belsőleg és külsőleg egyaránt alkalmazzák menstruációs fájdalmak, folyások és változókori panaszok esetén, bár ismert hatóanyaga ezekért az indikációkért nem felelősek. Enyhe görcsoldó és összehúzó tulajdonságait leírták. Cserzőanyag-tartalma miatt bélhurutot kezelnek vele, gyulladáscsökkentő szájvízben és sebgyógyítószerként alkalmazzák. Friss, föld feletti részeit a homeopátiában májbetegségek okozta krónikus hasmenés és fehérfolyás esetén használják.

 

Tea: 3 dl forró vízzel forrázzuk le 2 teáskanálnyi szárított és összeaprított palástfű hajtását, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le.

Fürdő: 0,5 liter vízben forraljunk fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrjük le, és a főzetet adjuk a fürdővízhez. Fehérfolyás, menstruációs fájdalmak, változókori panaszok esetén ajánlható.

 

Gyakran használják menstruációs problémák esetén (havivérzés előtti napokban ajánlott teája fogyasztása), de alkalmazzák cserzőanyag tartalma miatt gyomor- és bélhurut esetén is. Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Nem bizonyított, de egyes feltevések szerint megszünteti a nőknél a fehérfolyást (fluor albus).

 

A Palástfű, közönséges hatóanyagai:

A növény cserzőanyagokat (ellagitanninokat), flavonoidokat tartalmaz. Pontosabb kémiai összetétel ismeretlen.

 

Hogyan gyűjtsük a Palástfű, közönséges gyógynövényt?

A növény virágos hajtását használják gyógyászati célokra. Gyógynövény-boltokból szerezzük be! Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz