Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A papsajtmályva nagyszerű hatásai és felhasználása

hillvital.hu

A papsajtmályva gyógyhatásainak köszönhetően különböző módokon is felhasználható.

 

A Papsajtmályva népies neve:

Kereklevelű mályva, istenkenyere.

 

A Papsajtmályva leírása:

A papsajtmályva (Malva neglecta), más néven elhanyagolt mályva vagy vad mályva, a mályvafélék (Malvaceae) családjába tartozó évelő növény. Az elnevezése a latin "neglecta" szóból származik, ami elhanyagoltat vagy elhanyagoltatottat jelent, és arra utal, hogy gyakran elterjedt mezőkben, réteken, útszéleken, valamint más termőhelyeken található, ahol az emberek általában nem tartják értékelt növénynek.

 

A papsajtmályva jellegzetes tulajdonságai közé tartozik a hosszú, vékony szár, a szív alakú levelek és az öttagú virágok, melyek jellemzően rózsaszín vagy ibolya színben pompáznak. Virágzásuk nyáron és ősszel tapasztalható.

 

Ez a növény gyakran megtalálható mezőgazdasági területeken és kertekben is, de sokan gyomnövényként tekintenek rá. Azonban fontos megjegyezni, hogy a papsajtmályvának gyógyászati és táplálkozási jelentősége is van. Levélzete például gyakran felhasználható salátákhoz vagy teákhoz, mivel gazdag C-vitaminban és rostokban. Emellett a hagyományos gyógyászatban is alkalmazható, például köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő és emésztést segítő tulajdonságai miatt.
 

A papsajtmályva egy kiváló gyógynövény


A Papsajtmályva felhasználása:

A papsajtmályva egy kiváló gyógynövény. A papsajtmályva nyálkatartalma folytán irritációcsökkentő hatású cserzőanyagai összehúzó tulajdonsággal ruházzák fel.

 

A papsajt jótékony hatásai igazán nagyszerűek.

 

Gyulladáscsökkentő hatás: A papsajtban található vegyületek, mint például a polifenolok és flavonoidok, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezhetnek. Ez azt jelenti, hogy segíthet enyhíteni az enyhe gyulladásokat, például torokfájás vagy könnyű bőrirritáció esetén.

 

Légúti támogatás: A papsajt hagyományosan használják légúti problémák, például köhögés és torokfájás enyhítésére. A nyálkahártyákat borító nyákoldó hatású lehet, amely segíthet a légutak tisztításában és a köhögés enyhítésében.

 

Emésztési támogatás: A papsajt gyógyhatása még az emésztésben is segíthet. A levelekben található nyálkát hagyományosan emésztési problémák, például gyomorégés vagy hányinger enyhítésére használják. A nyák réteget képezhet a gyomorban, amely védőhatást nyújthat a gyomornyálkahártyának.

 

Bőrápolás: A papsajt külsőleg is használható, például borogatásként vagy krém formájában. A benne lévő nyálka és gyulladáscsökkentő vegyületek segíthetnek a bőr hidratálásában és enyhe irritációk, viszketések kezelésében.

 

Táplálkozás: A papsajt levelei és virágai ehetők, és tartalmazhatnak értékes tápanyagokat, például A- és C-vitamint, valamint ásványi anyagokat. Az évszázadok óta népi gyógyászatban és néhány kultúrában ételként is használták.

 

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított papsajtot, majd 5-8 perc elteltével leszűrjük. A papsajt tea hatásai miatt köhögés és bélhurut ellen javallt.

 

Öblögető: Külsőleg toroköblögetésre alkalmazzák a főzetet.
 

A növény a felső légutak megbetegedéseinél (köhögés, rekedtség, torokfájás) hatékonyan alkalmazható, de használják gyomor- és bélhurutok esetén is. 
 

A papsajt tea formában alkalmas lehet a gyulladt nyálkahártya gyógyítására. Lehet alkalmazni még gyomorhurut, hólyaghurut valamint a gyomor és bélutak megbetegedésének a gyógyítására is. Különösen ajánlott hörghurut, köhögés esetleg erős rekedtség esetén is. Azért, hogy ne menjen tönkre a nyálkaanyag be kell áztatni éjszakára hideg vízbe. Képes meggyógyítani a súlyos tüdőtágulatot is papsajt. A langyos papsajttea az arcon előforduló viszkető és égő allergiás reakciókat is képes gyógyítani. Külsőleg nagyon hatásos a sebek, fekélyek gyógyítására is. Papsajtfürdőt is lehet készíteni ami főleg a lábcsont törése esetén nagyon hasznos.

 

A papsajtmályva mire jó még?
 

Láb és kézfürdő: Olyan 2 maréknyi papsajtot be kell áztatni éjszakára hideg vízbe egy 5 literes edénybe. Másnap csakis olyan hőmérsékletűre kell melegíteni amelyet elbír a kéz és a láb. Az alkalmazási idő mintegy 20 perc legyen. A fürdőt kétszer lehet használni, újbóli felmelegítésekkel.

Borogatás: Ami a tea készítés során fennmaradt ázalék, azt egy kevés vízben felmelegíted, aztán össze kell keverni a gersli lisztjével. Az így kapott pépet egy lenvászon kendőre kenni és melegen kell feltenni.
Mindenképpen érdemes kipróbálni ezt a nagyszerű növényt, ugyanis csak magában is el lehet fogyasztani.

 

A Papsajtmályva hatóanyagai:

A növény nyálkát, flavonoidokat és cseranyagot tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Papsajtmályva gyógynövényt?

A gyógyászati célra a növény levelét a virágzattal, nyélrésszel lecsípve gyűjtik nyár folyamán.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz