Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Párlófű

HillVital

A párlófű vagy talán ismertebb nevén apróbojtorján gyógyhatásainak köszönhetően a népgyógyászatban is felhasznált gyógynövények egyike.

 

A Párlófű, közönséges népies neve:

Apróbojtorján, hattyúfű, körömfű, patikapárlófű, Szent Pál füve, koldustetű.

 

A Párlófű leírása:

Az agrimonia, vagy közismert nevén a párlófű egy évelő növény, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Számos fajtája létezik, és a legtöbbjük megtalálható az északi féltekén, beleértve Európát, Ázsiát és Észak-Amerikát is. Ezek a növények általában mérsékelt éghajlaton nőnek, és gyakran előfordulnak erdőszéleken, réteken, és útszéleken.

 

Az agrimonia jellegzetes, hosszú szárakkal rendelkezik, amelyek általában magasra nőnek, és dús levelekkel borítottak. A levelek általában szórtan helyezkednek el a száron, és általában összetettek vagy tollasak. A virágok aprók és sárgák, gyakran csoportokban vagy fürtökben helyezkednek el a szár tetején. A virágzat jellemzően színes és látványos, ami miatt az agrimonia sok kertben dísznövényként is megtalálható.

 

Hogyan gyűjtsük a Párlófű, közönséges gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény felső, virágos részét és alsó szártő-leveleit használják. Gyűjtési ideje június-augusztus hónapokra esik.
 

A Párlófű, közönséges hatóanyagai:

A növény katechin típusú cserzőanyagokat, flavonoidokat és kovasavat tartalmaz.
 

A parlófű gyógyhatásai


A Párlófű, közönséges felhasználása:

A drog cserzőanyag-tartalmánál fogva enyhe összehúzó tulajdonsággal rendelkezik. Ennélfogva hasmenéses megbetegedéseknél, valamint a száj- és a garatnyálkahártya gyulladásai esetén nyújt segítséget. Külsőleg alkalmazva a bőrfelület gyulladásainak kezelésében is hatásos. A népi gyógyászatban főként toroköblítő szerként ismert. Felhasználása epehólyag bántalmak esetén egy mindeddig még ismeretlen beltartalmi anyagon alapszik, a hatásmechanizmus még nem tisztázott. Homeopátiás készítményeit bronchitis ellen alkalmazzák.
 

Tea: 3 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi szárított párlófüvet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. Kihűlve gargarizálhatunk is vele. Kellemes íze miatt üdítő.

 

Lábfürdő: A párlófüvet orvosi zsályával és körömvirággal szokták keverni lábfürdő elkészítésénél.

 

Tinktúra: 100 ml 38 %-os pálinkát öntsünk 4 evőkanál párlófűre, és hagyjuk állni két hétig, majd szűrjük le. Sötét üvegbe töltve, légmentesen lezárva tároljuk.
 

Összehúzó szer, a száj- és toroknyálkahártya gyulladásainak valamint enyhe lefolyású gyomor-bélhurut kezelésére használják. Emésztőszervi problémákra is alkalmazzák, fokozza az epe működését, és a máj méregtelenítő tevékenységét. Külsőleg toroköblítőnek ajánlják. Alkalmazzák a bőr enyhe felületi gyulladásaira, kelésekre.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz