Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A ricinus nagyszerű gyógyhatásai

hillvital.hu

A ricinus egy ismert gyógynövényünk, amely több jótékony hatással is rendelkezik.
 

A Ricinus népies neve:

Csodafa, csodafű, jónásfája, jónáskabak, kikojona, kiki, nagysárfű, krisztuskeze, tenyere, krisztuspálma, ötujjú fű, kerti berzseny.
 


A Ricinus leírása:

Ricinus communis, közismert nevén a ricinusfa vagy ricinusolajfa, a világ egyik legérdekesebb növénye, amely számos területen hasznosítják. Itt van egy átfogó leírás a növényről:

 

Megjelenés és Előfordulás:

  • A Ricinus communis egy nagyra növő, évelő növény, amelynek szára vastag és szárnyas.

  • Magassága változhat, általában 1,5–3 méter magasra nőhet.

  • A növény levelei nagyok, tenyeresen tagoltak, zöld színűek és markánsan fogazottak.

  • Elsősorban trópusi és szubtrópusi éghajlatokon fordul elő, de sok más régióban is termesztik.

 

Virágzat:

  • A ricinusfa virágai jellegzetesen zöldes-sárgák és tömegesen jelennek meg a növény tetején.

  • A virágok kicsik, de nagyszámúak, és különleges megjelenésük miatt gyakran felismerhetőek.

 

Termés:

  • A ricinusfa termése különleges gömb alakú tok, amely szúrós kapszulákban tartalmazza a magokat.

  • A magok barnák, csillogók, és jellegzetes mintázatuk van.

  • Ezek a magok rendkívül mérgezőek, és ricintartalmuk miatt súlyos mérgezést okozhatnak.


 

Ricinus gyógynövény


A Ricinus felhasználása:

A ricinusolaj hashajtó hatását leginkább a bélben felszabaduló ricinolsav okozza, melynek nátriumsója a vékonybél perisztaltikáját segíti. Olaja ezenkívül kenőcsökben és kozmetikumokban található segédanyagként. Gyermekek számára már 6 db ricinusmag elfogyasztása halálos! Homeopátiás készítményeit epekő és hasmenés esetén alkalmazzák.

 

Olaj: A ricinusolaj erős hashajtó.

 

A ricinusolaj hashajtó adagolása

A ricinus olaj adagolása hashajtás céljából 1-2 evőkanálra tehető amely 2 órán belül hat. Tehát a "Mennyi ricinusolaj kell hashajtónak" kérdésre a válasz, már 1-2 evőkanál is elég, hogy a ricinus olaj hashajtó hatását érezhessük. A ricinusolaj gyógyhatásai között az is említésre méltó, hogy erős hashajtó hatása van.

 

A Ricinus hatóanyagai:

A ricinus magvait a bennük található zsíros olaj miatt használják gyógyászati célokra. A zsíros olajat a növény magjából hideg úton préseléssel és vizes mosással, majd szárítással állítják elő. A magvakban egy rendkívül mérgező anyag is van, a ricin illetve ricinin, de préseléskor a mérgek nem mennek át az olajba.

 

Hogyan gyűjtsük a Ricinus gyógynövényt?

A magjának hashajtó olajáért (kasztorolaj, oleum ricini) sok helyen nagy mennyiségben termesztik.

 

Mennyi idő alatt hat a ricinusolaj hashajtó hatása?

Alkattól és mennyiségtől függően 2-4 órán belül biztosan és hevesen hat. Alkalmazása inkább akut, mint krónikus székrekedésnél ajánlott. Külsőleg a korpa eltávolítására, száraz bőrkiütések esetén alkalmazzák.

 

A ricinusolaj amellett, hogy nagyon jó hashajtó hatással rendelkezik, csodákra képes a hajápolásban is. Ez annak köszönhető, hogy a hajon alkalmazva nem csak hozzájárul a fejbőr védelméhez, hanem képes serkenteni a hajnövést, erősíti a hajszálakat, valamint hozzájárul ahhoz is, hogy a hajszálak puhábbak és csillogóbbak legyenek. Alkalmazható önmagában a hajba masszírozva, valamint hozzáadhatjuk samponunkhoz is. Ha önmagában alkalmazzuk, akkor arra kell figyelni, hogy hetente kétszer-háromszor alkalmazzuk. Vizezzük be a hajunkat, majd masszírozzuk be az olajat és jól fésüljük át a hajunkat. Javasolt ilyenkor a fejet törölközőbe tekerni egy darabig. Rajta lehet 2-3 órát vagy akár egy éjszakát is. Ezt követően mossuk meg jól a hajunkat.

 

A ricinusmag hatásai

A ricinusmag a ricinusolaj forrása, amely számos területen hasznos lehet, de fontos megjegyezni, hogy a ricinusolajnak is vannak bizonyos veszélyei, és elővigyázatosságot kell tanúsítani a használata során.

 

Bőrápolás: A ricinusolajot gyakran használják bőrproblémák, például száraz bőr vagy korpásodás kezelésére. A ricinolsav antibakteriális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, ami előnyös lehet egyes bőrproblémák esetén.

 

Hajápolás: A ricinusolaj népszerű hajápoló termék, és sokan használják hajnövekedés serkentésére vagy hajhullás csökkentésére. A ricinolsav és más tápanyagok elősegíthetik a hajszálak erősödését.

 

FONTOS!

A ricinusolaj laxatív hatása miatt terhesség alatt és szoptatás idején kerülni kell a használatát, mivel befolyásolhatja a magzat vagy a csecsemő állapotát.

 

 

Miért nem hat a ricinusolaj?

 

Annak ellenére, hogy a ricinusolaj egy népszerű hashajtó, vannak olyan esetek, amikor nem hat megfelelően, és ezeknek számos oka lehet:

Adagolás: Ha nem megfelelő az adagolás, akkor nem lesz hatékony a ricinusolaj. Mindig fontos az orvos vagy gyógyszerész által ajánlott adagot követni.

Szervezet egyéni válasza: Minden szervezet más módon reagál a különböző gyógyszerekre és természetes készítményekre.

Székrekedés okainak komplexitása: A székrekedés különböző okokból adódhat, például rossz étrend, alacsony folyadékbevitel, gyógyszerek mellékhatásai vagy más egészségügyi problémák. Ha a székrekedés hátterében komplexebb okok állnak, akkor a ricinusolaj lehet, hogy nem lesz elegendő.

Szokásos használat: Néhányan hosszú távon használják a ricinusolajat hashajtóként, és ezáltal a szervezet megszokja a hatását. Ebben az esetben lehet, hogy egy másik hashajtó módszert kellene kipróbálni.

Egyéb egészségügyi problémák: Ha más egészségügyi problémák vagy gyógyszerek befolyásolják a szervezet működését, akkor lehet, hogy a ricinusolaj nem hatékony vagy nem ajánlott.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz