Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Szagos müge hatásai

2024. 04. 05. 10:35:00 HillVital

A szagosmüge egy olyan gyógynövény, melyet gyakran főzetként, tea formájában használnak fel.

 

A Szagosmüge népies neve:

Májusfű, erdőmesterfű.

 

A Szagosmüge leírása:

A Galium odoratum, közismert nevén szagos müge, vagy más néven erdei müge, egy évelő növény, amely a Rubiaceae családba tartozik. Az erdőkben, ligetekben és árnyékos területeken megtalálható Európában, Észak-Amerikában és Ázsiában. A név, "szagos müge" a növény jellegzetes illatára utal, amely különösen erős, ha összetörik vagy megdörzsölik a leveleit.

 

A Galium odoratumnak vékony, hosszúkás levelei vannak, amelyek általában csoportokban nőnek és a szárak körül csavarodnak. A levelek között apró, fehér virágok virítanak tavasszal és korai nyáron. Ezek a virágok nemcsak díszítenek, hanem méhek és más beporzók vonzzák őket.

 

A szagos müge gyakran találkozik a lágyszárú növények kedvelőivel, mivel a levelek használatosak lehetnek gyógynövényként. Sokan hagyományosan használják a leveleket, hogy kivonják belőlük az illóolajat, amelyet gyakran használnak parfümök és aromaterápiás keverékek készítésére. Emellett a szagos müge a kertészetben is népszerű lehet a talajtakarásban, mivel terjedelmesen terjeszkedik, és szép zöld szőnyeget alkot a talajon.
 

Szagos müge hatásai

 

A Szagosmüge felhasználása:

Az orvostudomány a növény kivonatait vénás megbetegedések kezelésénél alkalmazza, ahol a kumarin keringésjavító, gyulladáscsökkentő és ödéma képződés elleni hatású. A népi gyógyászatban ugyanakkor görcsoldó és nyugtató tulajdonságát használják ki a testi fájdalmak és alvászavarok ellen. Teakeverékekhez a herbát esetenként ízjavítóként is hozzáadják. Elegendő mennyiségben a kumarin megszünteti a fejfájást. A drogkivonat teaként történő, hosszú távú fogyasztása nem tanácsos.

 

Tea: Vese-, máj- és epebántalmak esetén ajánlják.

 

A növényi kivonatok keringésjavító hatásúak, vénás megbetegedések kezelésénél használják. A népi gyógyászat görcsök oldására és nyugtató hatása miatt alkalmazza. A szagos müge föld felett lévő része nagyszerű görcsoldó és nyugtató hatással is rendelkezik. A növény kumarin-glikozidot tartalmaz ami a nagyon kellemes illatát adja. A szagos müge hatásai között érdemes megemlíteni, hogy idegnyugtató és görcsoldó hatással rendelkezik.

 

A föld feletti részeket általában neurotikus problémák kezelésére szokták alkalmazni. Ezek közé a problémák közé tartozik az álmatlanság, a stressz és az ingerlékenység. Ezek mellett rendelkezik még görcsoldó és emésztésjavító hatással is. Képes enyhíteni az olyan emésztési zavarokat mint a puffadás, a felfúvódás és a rossz emésztés. Nem ismert semmiféle mérgező hatása a szagos mügének, éppen ezért a belőle készült teaforrázat nyugodtan adható gyerekeknek is.

 

A belőle készült teaforrázat nagyon jó stresszre és ingerlékenységre is. 10 gramm szárított föld feletti növény részt kell tenned 1 liter forrásban lévő vízbe, majd hagyni kell 10 percig ázni. Nyugodtan fogyaszthatsz naponta 2-3 csészével belőle egy nap. Ha álmatlanságra akarod használni, akkor lefekvés előtt 30 perccel igyál meg 1 csészével. Ha görcs vagy emésztés esetén akarod használni, akkor ajánlott 2-3 csészével fogyasztani.

 

A Szagosmüge hatóanyagai:

A szagos müge hajtása melilotozidot tartalmaz, melyből szárítás során kumarin keletkezik. A növényi drogban megtalálhatók még iridoid glikozidok is.

 

Hogyan gyűjtsük a Szagosmüge gyógynövényt?

A növény föld feletti virágos részét használják gyógyászati célokra, amelyet május környékén gyűjtenek.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz