Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A szamóca gyógyhatásai

2024. 04. 05. 10:41:00 HillVital

Bizony annak ellenére, hogy a szamóca gyümölcs, több jótékony hatással is rendelkezik, melyekről érdemes tudni!

 

A Szamóca népies neve:

Csomóca, földieper, erdei eper.

 

A Szamóca leírása:

A szamóca (Fragaria) egy évelő növény, mely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Számos fajtája létezik, de a legismertebb és leggyakrabban termesztett faj a Fragaria × ananassa, mely a kertekben és a mezőgazdasági területeken egyaránt elterjedt. A szamóca eredetileg Észak-Amerikából származik, de mára szerte a világon termesztik.

 

A szamóca növénye általában kúszó vagy terjedő szárakkal rendelkezik, melyekről levelek és virágok nőnek. A levelek hármas száron ülnek, és hozzájárulnak a fotoszintézishez. A virágok fehérek vagy rózsaszínűek, és jellegzetes illatuk van. A szamócavirágok egyéves hajtásokon jelennek meg, és porzókkal és termőmagokkal rendelkeznek.

 

A szamócát általában az édes, vörös vagy piros gyümölcsei miatt termesztik. Ezek a gyümölcsök általában kis méretűek, de kiváló ízűek és illatosak. A szamócagyümölcsök sokoldalúan felhasználhatók, frissen fogyaszthatók, lekvárként vagy szörpként elkészíthetők, és sok más édesség és étel összetevőiként is szolgálhatnak.

 

A szamóca nagyszerű élettani hatásai.

 

A Szamóca felhasználása:

A szamóca levelei túlnyomórészt az élelmiszerek körébe tartozó házi teakeverékek alkotója, alkalmanként a gyógyteákban is alkalmazzák töltődrogként. A szamóca gyógyhatásai a benne lévő cserzőanyag-tartalmának köszönhetőek. Emiatt a népi gyógyászatban enyhe hasmenéses megbetegedések kezelésére és a száj nyálkahártyájának gyulladása esetén öblögetésre használják. Számos további felhasználási területén, mint a májbetegségek, a légúti hurutok vagy az idegesség kezelése, hatása ez idáig nem bizonyított. Esetenként a szárított terméseket is felhasználják teakeverékek összetevőjeként. A friss gyümölcsökből készített homeopátiás szerek például a csalánkiütés kezelésére szolgálnak. 

A szamóca egy nagyszerű C-vitamin forrás és segíti a szervezet a munkáját. Sok ember nem visz be elegendő mennyiségű C-vitamint. Jó tudni, hogy egy adagnyi úgy kb. egy tálnyi eper a napi C-vitamin szükséglet felét tartalmazza. A szem egészségét is javítja a benne található antioxidánsoknak köszönhetően megakadályozza a szürkehályog kialakulását. A C-vitamin fontos szerepet játszik a szem retinájának és a szaruhártyának az erősítésében.

 

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott szamócalevelet, majd negyedóra elteltével leszűrjük. A növény gyökeréből is készíthető tea, de ebben az esetben fele mennyiségű porított gyökeret használjunk. Gyomor- és bélbántalmakra adható.

 

A növényt gyomor- és bélrendszeri zavarok (bélhurut) esetén alkalmazzák, ismert hasmenés elleni hatása is. Szájnyálkahártya-gyulladás esetén langyos főzetét használják öblögetéshez.

 

A Szamóca hatóanyagai:

Cserzőanyagok, flavonoidok, kávésav-származékok, nyomokban illóolaj.

 

A növény levele cserzőanyagokat (ellagitanninokat), illóolajat, kávésav származékokat, flavonoidokat (kvercetint), termése pedig sok C-vitamint tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Szamóca gyógynövényt?

A növény levelét, termését és néha gyökerét is hasznosítják gyógyászati célokra. Gyűjtési ideje június-augusztusra esik. Ha termését szedjük, akkor csak éretten érdemes leszedni, mert a szamócának nincs utóérése.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz