Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A százszorszép gyógyhatásai

2024. 04. 08. 10:46:00 Hillvital

A százszorszép a benne rejlő hatásoknak köszönhetően több, mint egy egyszerű dísznövény!

 

A Százszorszép népies neve:

Tavaszfű, pászkamorzsa, rukerc, boglár, bojtoka, perevirág.


A Százszorszép leírása:

A százszorszép (Bellis perennis) egy évelő növény, amely a fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozik. Gyakran találkozhatunk vele Európában, Ázsiában és Észak-Afrikában természetes környezetben, valamint sok kertben és parkban is termesztik dísznövényként.

 

Jellegzetes tulajdonsága, hogy többnyire alacsony termetű, 10-15 centiméteres magasságú, de virágai viszonylag nagyok és feltűnőek. A virágok fehérek, rózsaszínűek vagy pirosak lehetnek, és középen sárga porzósokkal rendelkeznek. Ezek a virágok általában a tavaszi és nyári hónapokban nyílnak, és sokáig virágzanak, így hosszú ideig színesítik a kerteket és más termesztési helyeket.

 

A százszorszép népszerű növény a kertészek körében, mivel könnyen nevelhető és ápolható. Gyakran használják szegélyek, virágágyások vagy akár virágcsokrok díszítésére is. A növény hajlamos a terjedésre, így időnként meg kell szorítani, hogy ne terjedjen túl nagy területen.

 

Százszorszép virágzás


A Százszorszép felhasználása:

Homeopátiás készítményei viszonylag gyakran használatosak például rándulások, zúzódások, sebfájdalmak, izommegerőltetés, valamint bőrbetegségek kezelésére. Friss, fiatal levelei salátákhoz adva bizonyos anyagcsere-serkentő hatást mutatnak. Már régóta alkalmazzák légúti hurutok, májpanaszok és bőrbetegségek gyógyítására. Az orvostudomány a százszorszépet nem használja. A konyhai és népgyógyászati felhasználása főleg vitamin és ásványianyag tartalmának köszönhető.

 

A százszorszépnek a virágát vagy virágos hajtását használják fel. Bár az orvostudomány nem használja, de a homeopátiában rándulások, zúzódások, megerőltetett izmok, bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. Fiatal leveleit salátákhoz adva az anyagcserét serkenthetik.A növény fiatal leveleit más növényekkel – kakukkfű, metélőhagyma, medvehagyma – vegyesen felhasználhatjuk például vajas kenyér ízesítésére, de zöldséglevesekbe is belefőzhetjük. Nagyon egészséges, mivel a százszorszép levelei A- és C-vitaminokban gazdagok. A fiatal levelekből saláta is készülhet. Főzelékhez is hozzáadhatjuk, míg a bimbókat tárkonyos ecetben lehet eltenni.

 

Tea: Jó nyálkaoldó hatású.

 

A százszorszépet a homeopátiában zúzódások, izomfájdalmak valamint bőrbetegségek kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászatban légúti hurutok kezelésére használták. A növény jó nyálkaoldó hatású. A százszorszépből készült tea nagyon jó bronchitis, mellkasi fájdalom, bél- és gyomorgyulladás, valamint máj- és vesebetegségek kezelésére. Segít a szabálytalan menstruáció, fájdalom és görcsök, reuma, köszvény és ízületi gyulladás kezelésében is.

 

A Százszorszép hatóanyagai:

A növény triterpén szaponinokat, flavonoidokat, poliineket és nyomokban illóolajat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Százszorszép gyógynövényt?

Virágzatát, hasznosítják gyógyászati célokra. Kora tavasztól nyílik. A növény kinyílt virágzatát 1 cm hosszú kocsányrésszel gyűjtik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz