Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A szurokfű gyógyhatásai

2024. 04. 08. 12:13:00 Hillvital

A szurokfű, vagy más, ismertebb nevén oregánó azon fűszernövények közé tartozik, melyek gyógyhatásokkal is rendelkeznek.

 

A Szurokfű népies neve:

Szárazfű, feketegyopár, kasbók, vad majoranna, balzsammag.

 

A Szurokfű leírása:

A szurokfű, más néven vadmajoránna (Origanum vulgare), egy sokoldalú gyógynövény és fűszernövény, mely az ászfű-félék (Lamiaceae) családjába tartozik. Gyakran található meg vadon növő állapotban Európa, Ázsia és Észak-Amerika számos területén. Ezenkívül sok kertben is termesztik, mivel könnyen gondozható és rendkívül hasznos növény.

 

Íme néhány jellemzője és tulajdonsága:

 

Megjelenés és termesztés: A szurokfű többnyire 30-60 cm magasra növő, évelő növény, mely sűrű, szőrös szárakkal rendelkezik. Levelei kicsik, szőrösek, és általában ovális alakúak. Virágai aprók, rózsaszín vagy lilás árnyalatúak, gömb alakú fürtökben helyezkednek el.

 

Illat és íz: A szurokfű jellegzetes, fűszeres illattal rendelkezik, mely a gyógynövények között egyik legismertebb. Íze erőteljes, kissé csípős és aromás.

 

Felhasználás és élelmiszeripar: A szurokfű a konyhában gyakran használt fűszer, különféle ételek ízesítésére. Jellegzetesen az olasz, a mediterrán és a közel-keleti konyhákban találkozhatunk vele, például pizza, tészta, húsételek, levesek és saláták készítésében. Szintén gyakran használják tea és illóolaj készítésére.

 

A szurokfű vagy más néven oregánó virág

 

A Szurokfű felhasználása:

A fűszernövényként “oregano” néven is ismert drog a majoránnához hasonló emésztésjavító szer. A szurokfű gyógyhatásai igazán nagyszerűek. Étvágyjavító, szélhajtó, epehajtó és görcsoldó hatású. A szurokfű hatásai miatt szamárköhögés és görcsös köhögés, illetve altesti panaszok esetén is használatos. Ezenkívül kivonatát vagy illóolaját gargarizálószerekhez és fürdőadalékokhoz is hozzáadják. Az orvostudomány csak ritkán használja. A homeopátia ideges eredetű panaszok esetén veszi igénybe.

 

Szurokfű tea: 2 dl forrásban lévő vízzel forrázzunk le 3 teáskanálnyi szárított szurokfüvet, hagyjuk állni negyedórán át, majd szűrjük le. Gargarizáláshoz hagyjuk kihűlni! A szurokfű tea hatásai között megemlíthető köhögéscsillapító, étvágyjavító, idegnyugtató hatása.

 

Gőzölés: Gyógynövény keveréket csinálunk: 1 evőkanál szárított szurokfű, 1 evőkanál szárított kakukkfű, 2 evőkanál kamillavirág. Forrázzuk le a keveréket forrásban lévő vízzel, majd hajoljunk fölé, és fejünket takarjuk le fürdőlepedővel. Köhögés, torokgyulladás esetén alkalmazzuk.

 

Fűszer: Kellemes, fűszeres íze miatt, olykor a majoránna helyett használják, de sültekhez, levesekhez, mártásokhoz is kiváló ízesítő.
 

Közismert, hogy hatóanyagai révén kiváló köhögéscsillapító és étvágyjavító gyógynövény, de idegnyugtató tulajdonsága miatt is sokan használják. Jótékony hatású puffadásnál, teltségérzettel járó gyomor-bélrendszeri panaszoknál. Szélhajtó, epehajtó és görcsoldó hatású. Illóolajai segítenek száj- és torokgyulladás esetén.

 

A Szurokfű hatóanyagai:

A növény illóolajat (karvakrolt, timolt, limonént), flavonoidokat és cseranyagokat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Szurokfű gyógynövényt?

A növény föld feletti virágos hajtásának felső részét gyűjtik. Virágzása a nyári hónapokra esik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz