Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A tölgyfa gyógyhatásai

2024. 04. 09. 09:33:00 HillVital

A tölgy egy több gyógyhatással rendelkező növény, melyről érdemes többet megtudni!

 

A Tölgyfa népies neve:

Makkfa.

 

A Tölgyfa leírása:

A tölgyfa (Quercus) egy nagy és széles körben elterjedt növénynemzetség, amelybe több mint 600 faj tartozik. Ezek a fák az Fagaceae családhoz tartoznak, és az északi félteke mérsékelt éghajlatú régióiban, valamint a trópusokon is megtalálhatók. A tölgyek számos környezeti és táj jellemzőjévé váltak, és fontos szerepet játszanak az erdők szerkezetének és ökológiai stabilitásának fenntartásában.

 

Morfológia: A tölgyek általában nagyméretű fák, de vannak közöttük cserjék és bokrok is. A legtöbb fajnak erőteljes és vastag törzse van, amely általában sima, repedezett vagy redőzött kéreggel borított. A levelek változatosak lehetnek a méret, alak és szín tekintetében, de általában szabályos alakúak, egyszerűek és szélükben vagy csúcsuknál fogva szimmetrikusak.

 

Levelek: A tölgy levelei rendszerint hosszúkásak vagy lándzsásak, de sokféle alakúak lehetnek. Az általános jellemzőjük azonban az, hogy kétségtelenül fogva vannak a levél széle mentén, ami egyik megkülönböztető tulajdonsága a tölgyfák számára. A levelek általában mélyzöldek, de néhány fajnak ősszel gyönyörű sárga, narancs vagy vörös színű levelei vannak.

 

Virágzat: A tölgyek általában egyértelmű nemi jellegekkel rendelkeznek, vagyis a virágzatukban egy fa mind csak hím, vagy csak női virágokat hordoz. Ezek a virágok a levelekkel egy időben jelentkeznek, általában tavasszal. A virágok rendszerint zöldesek vagy sárgásak, és jellemzően aprók és észrevétlenek.

 

Termések: A tölgyek gyümölcsei, az ún. makkok, a virágok után alakulnak ki. Ezek a makkok olyan kemény héjú magok, amelyek rendszerint a fa lombjában vagy termőhelyén érnek be és esnek le. Sok tölgyfa-fajnak a makkok értékes táplálékforrást jelentenek számos állatfaj számára, és sokukat emberi fogyasztásra is termesztik.
 

A tölgyfa gyógyhatásai


A Tölgyfa felhasználása:

A drogot elsősorban a cseranyagok összehúzó, szárító, sebgyógyulást elősegítő, vérzéscsillapító és viszketés csökkentő hatása miatt alkalmazzák. A tölgyfa gyógyhatásai között az is megemlíthető, hogy a kéreg főzetét főleg külsőleg használják fürdők és borogatások formájában nedvedző bőrbetegségek, lábizzadás, fagyási sérülések, aranyér és végbélrepedések kezelésére, továbbá száj- és torokgyulladás esetén öblögetésre. A tölgyfakéreg aranyérre történő alkalmazása a benne lévő tanninoknak köszönhető, amely összehúzó hatásuk van, ami csökkentheti a gyulladást és a vérzést.

Belső alkalmazásra csak elvétve kerül sor súlyos hasmenés és gyomor-bél hurut esetén. A belső vérzések ellen már hatásosabb készítmények állnak rendelkezésre. Pirított makkterméseit régen kávépótlóként fogyasztották, de a gyermekgyógyászatban hasmenés, görvélykór és angolkór kezelésére is alkalmazták. Homeopátiás hatásossága még nem megfelelően igazolt.

 

Öblögető oldat, borogatás: Fél liter vízhez hozzáadunk 2 evőkanál aprított tölgyfakérget, majd negyed óráig főzzük, és ezután leszűrjük. Fogínygyulladás, száj- és toroknyálkahártya gyulladás esetén alkalmazzuk.

 

Tea: 2,5 dl vízben felforralunk 1 teáskanálnyi kérget vagy egy marék levelet, majd 8-10 perc elteltével szűrjük le. A tölgyfakéreg tea mire jó? Alkalmazzuk hasmenés és gyomorbántalmak esetén.

 

Ülőfürdő: 1-1,5 liter vízbe forraljon fel 2 maréknyi tölgyfakérget. Felforrást követően hagyjuk áztatni 15 percig, majd szűrjük le és öntsük a fürdővízhez. A tölgyfakéreg 7-22%-ig tartalmaz csersavat, galluszsavat, ellagsavat, kvercitet, kvercint, szénhidrátot, zsírt, gyantát és flobafént is tartalmaz. Maga a tölgyfalevél kevesebb csersavat tartalmaz mint maga a kéreg. A levélben található kvercitrin flabonglikozida és kvercetin áglikon is. A tölgyfa makkja tartalmaz kvercitet, csersavat, cukrot, keményítőt, fehérjét és zsírolajat is.

 

A Tölgyfa hatóanyagai:

Max. 20% katechin típusú cseranyag, részben ellagitanninok. Emellett triterpének és béta-szitoszterol.

A fiatal ágak kérge katechin és galluszsav típusú cserzőanyag keveréket tartalmaz, de megtalálható benne még triterpén és szitoszterol származék is.

 

Hogyan gyűjtsük a Tölgyfa gyógynövényt?

A fa fiatal ágainak kérgét használják gyógyászati célokra. A tölgyfa kérge tavasszal, a kora nyári hónapokban gyűjtendő. 

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz