Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A tüdőfű felhasználása

2024. 04. 09. 09:52:00 HillVital

Az orvosi tüdőfű hatásának köszönhetően nagyon jól alkalmazható légúti megbetegedések esetén.

 

A Tüdőfű népies neve:

Farkasmájfű, pettyegetett tüdőfű, tüdőgálna.

 

A Tüdőfű leírása:

A Tüdőfű (Pulmonaria officinalis), más néven Orvosi medvefarkfű, egy évelő gyógynövény, amely a Boreális és az Atlanti-óceáni régiókban honos. Gyakran megtalálható erdőszélek mentén, ligeterdőkben és nedves réteken. Itthon is előfordul vadon, de kertekben is ültetik dísznövényként.

 

A Tüdőfű különleges megjelenésű növény. Levelei dúsan zöld színűek, gyakran pettyezettek vagy foltozottak, és az ősszel tarkára színeződnek. Ezek a foltozatok olyanok, mint a tüdőben található gócok, ami a névadó tulajdonsága a növénynek. A levelek általában szőrösek és lándzsa alakúak.

 

A Tüdőfű virágai különlegesen szépek és vonzóak a kora tavaszi hónapokban, áprilistól májusig. Virágai cső alakúak és színük általában kezdetben rózsaszín vagy kék, majd az idő múlásával átmennek a lila vagy kék árnyalataiba. Ezek a virágok hosszú, vékony száron nyílnak és hajlamosak csoportokban növekedni.
 

A tüdőfű felhasználása


A Tüdőfű felhasználása:

Nyálkatartalma folytán a drog irritációcsökkentő hatású, és hagyományosan légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák. A népi gyógyászat bélnyálkahártya-gyulladás esetén is latba veti, allantoin tartalma folytán külsőleg kisebb sérüléseket gyógyít vele. Tüdőgyulladás esetén is bevethető gyógynövény, ugyanis képes tisztítani a tüdőt, felszámolni a gócokat, valamint csökkenteni a tüdő irritációját is, aminek köszönhetően hozzájárulhat a gyulladás csökkentéséhez is. 

 

Korábban úgy gondolták, hogy a benne levő kovasav kedvezően hat a tüdőbetegségekre, különösen a tuberkulózisra. Alkalmazása inkább az összehasonlító mágia elvén alapult – a levél hasonlít a tüdőszövetre -, mai gondolkodásunk szerint ennek nincsen jelentősége. A homeopátia hörghurut kezelésére használja, azonban alkalmazható még rekedtség, mandulagyulladás, hasmenés, hólyagpanaszok és vesekő esetén is. Gyógyhatásai közül megemlíthető még enyhe vizelethajtó, nyugtató szíverősítő hatása is.

 

Tea: Kiválóan alkalmas légzőszervi megbetegedések esetén.

 

Különböző köptető és köhögéscsillapító teakeverékek alapanyagaként is megtalálható.

 

Nyálkatartalma révén bizonyítottan segít légzőszervi megbetegedések ellen. A népi gyógyászat bélnyálkahártya-gyulladás esetén is alkalmazza.

 

A Tüdőfű hatóanyagai:

Nyálkaanyagok, cseranyagok, flavonoidok, ásványi anyagok, oldott és oldhatatlan kovasavak, alantoin. Az érdeslevelűek más fajaiban kimutatható pirrolizidin-alkaloidok hiányoznak.

A növényi drog kovasavat, nyálkát, flavonoidokat, cseranyagokat és allantoint tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Tüdőfű gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény ép, egészséges tőleveleit alkalmazzák, melynek gyűjtési ideje a június-augusztus hónapokra esik. Csupán csak ritkább esetben használják fel a növény virágzó, föld feletti részét.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz