Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A varjúháj nagyszerű gyógyhatásai

2024. 04. 10. 09:29:00 hillvital.hu

A varjúháj egy kevésbé ismert gyógynövény, melyet jótékony hatásainak köszönhetően gyakran reumás panaszok esetén alkalmaznak.

 

A Varjúháj népies neve:

Báránycsecs, hájfű, szakafű, kukacszaka, sírfű, párkányfű, sárgagyopár, borsos szaka

 

A Varjúháj leírása:

A varjúháj, botanikai nevén Sedum acre 'Aureum', egy alacsony növésű, évelő húsos levelű növény, amely gyakran díszítő növényként vagy talajtakaróként használatos kertekben és kerti kőzeten. Íme egy részletesebb leírás:

 

Külső Megjelenés:

  • A varjúháj alacsony termetű, általában csak 10-15 centiméter magasra nő.
  • Széles területet fed le, terülő, szőnyegszerű növekedést mutat.
  • Az apró, húsos levelek sárgás-zöld színben pompáznak, amelyeket általában aranyszínűnek vagy citromsárgának írnak le. Ezek a levelek oválisak és felülről fényesek.

 

Virágzás:

  • Tavasszal és nyár elején a varjúháj apró, sárga csillag alakú virágokat hoz.
  • Ezek a virágok általában a növény tetején, vékony száron helyezkednek el, és szép kontrasztot alkotnak az élénkzöld vagy aranyszínű levelekkel.

 

Környezeti Igények:

  • A varjúháj szárazságtűrő és hőtűrő növény, és könnyen alkalmazkodik a szárazságos körülményekhez és a napos helyekhez.
  • Jól fejlődik kavicsos talajon, kerti kőzeten vagy sziklakertben, ahol a talaj jó vízelvezetéssel rendelkezik.



 

A varjúháj gyógyhatásai


A Varjúháj felhasználása:

A levelek csípős, borsra emlékeztető ízűek. Mérgező növénynek tartják, a szájban irritációs tüneteket vált ki, nagyobb mennyiségben fogyasztva hányást, hasmenést okoz. A varjúháj gyógyhatásai között az is megemlíthető, hogy a népi gyógyászatban régebben a magas vérnyomás csökkentésére, köhögés, aranyér, valamint sebek, égési sérülések kezelésére használták. A homeopátiában még ma is a végbél aranyeres fájdalmainak csillapítására szolgál. A mérgező hatásáért az alkaloidok mellett egy még nem vizsgált anyag is felelős.

 

Tea: A bioboltokban általában kapható olyan teakeverék, melynek alkotórésze a varjúháj. Magas vérnyomást csökkentő, nyugtató hatású.

 

Borogatás: A növény kisajtolt nedvével szokták bedörzsölni a reumás testrészt.

 

A növényt mérgezőnek tartják, a szájban irritációs tüneteket vált ki, nagy mennyiségben hányást és hasmenést provokál. A népi gyógyászatban magas vérnyomás kezelésére használták, valamint a köhögés, aranyér, sebek kezelésére, de a modern gyógyászat kerüli a használatát. Ismeretes enyhe hashajtó hatása.

 

Érdekesség: Egy szibériai mondás szerint, az aki a Rhodiola teáját issza 100 évig él. A Rhodiola rosea, melyet régebben Sedum roseumnak hívtak, magyar neve a Varjúháj.

 

A Varjúháj hatóanyagai:

A növény az alkaloidoknak (piperidin alkaloid a szedakrin, a szedamin és a szedinin) köszönheti csípősségét, de tartalmaz még cseranyagokat, nyálkát, flavonoidokat is.

 

Hogyan gyűjtsük a Varjúháj gyógynövényt?

Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A növény virágzó hajtását hasznosítják gyógyászati célokra.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz