Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Veronika

2024. 04. 10. 10:03:00 HillVital

A veronika egy olyan gyógynövény, melyet széles körben alkalmaznak jótékony hatásainak köszönhetően.

 

A Veronika népies neve:

Vérszopóka, vérharmatfű, Isten botja.

 

A Veronika leírása:

A Veronika (Veronica officinalis), más néven gyógyászati veronika vagy sebgyökér, egy évelő gyógynövény, amely a májusiak családjába, a Scrophulariaceae családba tartozik. Előfordulását tekintve Európában és Ázsiában őshonos, és sok más régióban is termesztik vagy vadon nő.

 

A Veronika gyógynövénynek hagyományosan számos egészségügyi előnye van, és gyakran használják gyógyászati célokra. A növény különféle hatóanyagokat tartalmaz, például cserzőanyagokat, szaponinokat, illóolajokat és flavonoidokat, amelyeknek számos egészségügyi előnyt tulajdonítanak. Ezek közé tartozik a gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, köhögéscsillapító, görcsoldó és sebgyógyító hatás.
 

A veronika élettani hatásai.


A Veronika felhasználása:

Ma már csak ritkán használják, főleg a népi gyógyászatban igen különböző betegségek kezelésére, hatása ez idáig nem bizonyított. Elsősorban légúti megbetegedések, gyomor- és bélhurutok, húgyhólyagbántalmak, reumatikus panaszok és bőrgyulladás esetén jön szóba. Változókori hőhullámok kezelésére szolgáló teakeverékeknek is alkotórésze. A homeopátiában többnyire hörghurut, idült ekcéma és nyirokcsomó-duzzanatok ellen használatos. A veronika nagyszerű vértisztító hatással rendelkezik és csökkenti a érelmeszesedést is és megelőzhető is vele. Képes erősíteni a gyomrot, serkenti az emésztést valamint képes megszüntetni a gyomorhurutot és a bélzavarokat is. A reumás és köszvényes problémákra is nagyszerűen hatásos lehet. Ha nagyon stresszes a munkád vagy az életed, akkor érdemes fogyasztanod egy csésze veronika teát elalvás előtt. Felhasználható még asztma, torokgyulladás, hörghurut és még akár rekedtség esetén is.
 

Tea: 3 dl forró vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi orvosi veronikát, majd 5 perc elteltével szűrjük le.

 

Tinktúra: Két maréknyi, apróra vágott veronikanövényt adjunk egy liter 38-40 %-os pálinkához, majd két hétig érleljük a napon.

 

Teakeverék: Általában gyermekláncfű, mezei katáng és veronika keverékéből készítenek teakeveréket.
 

Köptetőként nyer felhasználást megfázásos megbetegedésekben, a népi gyógyászat gyomor-bélhurut és reumatikus panaszok enyhítésére alkalmazta. Köhögéscsillapításra és hasmenés ellen használják. Gyakori adaléka a vértisztító teáknak. A népi gyógyászatban ismeretes, hogy serkenti az emésztést és megszünteti a gyomorhurutot. Ízületi fájdalmak esetén is alkalmazzák.

 

A Veronika hatóanyagai:

A növény iridoidokat (katalpolt, veronikozidot, verprozidot), flavonoidokat, triterpén szaponinokat, fahéjsavszármazékokat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Veronika gyógynövényt?

Gyógyászati célra a virágzó hajtást hasznosítják, ami június-augusztus folyamán gyűjthető.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz