Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A zsálya felhasználása

2024. 04. 11. 09:10:00 HillVital

A zsálya egy igen nagy hírnévnek örvendő növény, amely több jótékony hatással is rendelkezik.

 

A Zsálya népies neve:

Kerti zsálya.

 

A Zsálya leírása:

Zsálya (Salvia) egy csodálatosan illatos és sokoldalú növény, amelyet gyakran használnak konyhai, gyógyászati és dísznövényként is. Ez a gyógynövény a mentafélék (Lamiaceae) családjába tartozik, és számos fajtája létezik, melyek különböző formában és színben jelentkeznek.

 

A zsálya általában lándzsás levelekkel rendelkezik, melyek szürkészöld vagy ezüstös színűek lehetnek. A növény kis virágai fehérek, kékesszürkék vagy lila színűek.
 

A zsálya felhasználása

A Zsálya felhasználása:

A drog igazoltan antibakteriális, összehúzó, enyhe görcsoldó, gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Elsősorban száj- és garatnyálkahártya gyulladása esetén használják öblögetőszerként. Belsőleg emésztési zavarok, például teltségérzet, felfúvódás, hasmenés kezelésére, illetve betegségből vagy idegrendszeri okokból adódó fokozott izzadás, éjszakai leizzadások ellen. A népi gyógyászat a zsályát ezenkívül légúti gyulladások kezelésére és a csecsemők elválasztásának elősegítésére használja. A magas tujontartalom miatt azonban a zsályaolaj, illetve a drog alkoholos kivonatai tartós fogyasztás vagy túladagolás esetén súlyos mellékhatásokat okozhatnak. Nem ajánlatos a zsályateát sem hosszú időn át fogyasztani. A homeopátia is izzadáscsökkentésre használja az orvosi zsályát.
 

Tea: Forrázzunk le 1 csésze forrásban lévő vízzel 2 teáskanálnyi szárított vagy friss zsályalevelet, majd 10 perc állás után szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit érdemes belőle fogyasztani. Kihűlve gargarizáló oldatként is alkalmazható. A száj-, a fogíny- és toroknyálkahártya gyulladásának kezelésére. Ha a tea elkészítéséhez csak 1 teáskanálnyi zsályalevelet használunk, napi háromszori, étkezések előtt történő fogyasztásával a teltségérzettel járó emésztési panaszok orvosolhatók vele.

 

Forrázat: Belsőleg a húgyutak fertőtlenítésére, bélhurut ellen használható.

 

Borogatás: Torok- és gyulladásos testrészek öblögetésére, borogatására.

 

Fürdő: Aranyérbántalmak esetén.

 

Fűszerként: Levesek, sültek, halak, gombás ételek ízesítőjeként használják leginkább.
 

Számtalan hatóanyagának köszönhetően rendkívül széles körben, a legkülönbözőbb bántalmakra alkalmazható. A zsálya gyulladás- és izzadáscsökkentő hatással rendelkezik. Ismeretes a verejtékképződést szabályozó hatása is. Ajánlják fogínygyulladás, száj- és garatnyálkahártya-gyulladás ellen öblögető szerként. Légzőszervi megbetegedésekre a zsálya az egyik legjobb gyógynövény. Belsőleg történő használata felfúvódás, emésztési zavarok kezelésére ajánlott. A levelek rovarcsípések és kisebb duzzanatok kezelésére alkalmasak, ha a sérült felületet bedörzsöljük a levél nedvével.

 

A Zsálya hatóanyagai:

Rendkívül sok hatóanyagot tartalmaz: illóolajat, cserzőanyagokat (rozmaringsavat, oleánolsavat), diterpéneket (karnozolt), flavonoidokat (szalvigenint, luteolint). Az illóolaja tartalmaz tujont, kámfort, borneolt, eukaliptolt, linaloolt.

 

Ajakosokra jellemző cseranyagok, pl. : rozmaringsav; diterpén keserűanyagok, mint a karnozol; triterpének, flavonoidok.

 

Hogyan gyűjtsük a Zsálya gyógynövényt?

A zsálya leveleit használják gyógyászati célra. A leveleket száraktól lefosztva júniustól júliusig kell gyűjteni.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz