Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Tejserkentő gyógynövények

2021. 01. 20. 15:02:00 Sági Zsolt - HillVital

Világszerte az anyák 20-30 %-a használ valamilyen növényi eredetű tejelválasztást fokozó készítményt.

Leggyakrabban használt tejserkentő gyógynövények: ánizs, édeskömény, fűszerkömény, görögszéna. Ugyanakkor egyéb növényeknek is tulajdonítanak hasonló hatást: máriatövis, benedekfű, orvosi kecskeruta, fehérmályva.

Az édeskömény népi gyógyászatban való felhasználása több ezer éves múltra tekint vissza.
Már Hippokratész is az édeskömény terméséből főzött teát ajánlotta az anyatej mennyiségének növelésére. Ez pedig be is bizonyosodott ugyanis kecskék esetében kimutatták, hogy növeli a tejtermelést. Ennek köszönhetően a szoptatós anyukák is előszeretettel alklamazzák.  
A tea már csak azért is remek, mert a növény egyes hatóanyagai átjutnak az anyatejbe, így „mellékhatásként” csillapítja a csecsemők görcsös hasfájását is. Terhesség ideje alatt azonban nem ajánlott a fogyasztása!

 

A közönséges ánizs hatóanyagai is hasonlóak az édesköményéhez.
Az ánizsmag nem csak egyszerű ízesítőszer, amelyet ételekhez használhatunk. Egy olyan fűszerről van szó, amely segíti az emésztést, segít megszabadulni a gázoktól, valamint segít az emésztési problémák és hányinger csillapításában is. Az ánizsteát teljes biztonsággal lehet alkalmazni szoptatás idején. Ez szintén enyhíti a kisbaba hasfájását is. 

 

A görögszéna szintén hasonló hatásokkal rendelkezik.
A növényt sikerrel alkalmazzák a tejtermelődés fokozására, aminek köszönhetően ez az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény. Amellett, hogy képes növelni az anyatej termelést, számos hatással is rendelkezik. Megemlíthető, hogy képes csökkenteni a vércukor, valamint a koleszterin szintet, továbbbá emésztés serkentő hatással is rendelkezik. Nagy mennyiségben történő fogyasztása jellegzetes juharfaszirup illatot kölcsönöz az anyatejnek. Azonban ezek mellett fontos tudni azt is, hogy méhizomzat stimuláló hatással is rendelkezik. Emiatt terhesség ideje alatt tilos a fogyasztása!

 

A kecskeruta is igen hatékonynak bizonyul.
Az édesköményhez hasonlóan, a kecskeruta hatásait is előszőr kecskék esetében figyelték meg. Tejtermelés serkentő hatásának köszönhetően pedig a farmerek gyakran alkalmazzák is. Természetesen mellettük a szoptatás anyukák is kihasználják tejtermelő hatását. Azonban nem szabad összetéveszteni a rutával, amelyet primitív társadalmakban abortusz előidézésére használnak!

A hatás hátterében a fokozott folyadékbevitel mellett a növény egyes hatóanyagai is szerepet játszanak.

Gyógynövények az anyatej érdekében.