Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A befagyott váll kezelése? - Így segíthet a gyógytorna!

2023. 04. 04. 11:02:00 hillvital.hu

A befagyott váll esetén a vállízületekben semmiféle irányba történő mozgás nem jön létre vagy csak nagyon korlátozottan. Éppen ezért nagyszerű lehet a gyógytorna befagyott vállra, de erről egy kicsit lentebb olvashatsz majd.
 

Egy ilyen probléma esetén a mozgási kísérletek hirtelen és erős fájdalommal járhatnak. Olyan fájdalom is kialakulhat, hogy a beteg szándékosan nem is fogja mozgatni a karját. Az egyes lágyrészek a gyulladás illetve a mozgásbeszűkülés miatt elkezdenek hegesedni, és ez még jobban nehezíti a mozgást.
 

Általában 40 éves kor után szokott kialakulni egyaránt nőknél és férfiaknál is. Eléggé furcsa probléma lehet, ugyanis sok esetben nincs rá magyarázat és még érdekesebb, hogy 2 év alatt teljesen képes elmúlni magától. Persze senki se akar fájdalomban élni évekig, ezért ajánlott a kezelése.

 

Nézzük meg, hogy mitől alakulhat ki:

- Lehet az ok egy korábbi elfelejtett vállsérülés vagy gyulladás.

- Nem megfelelően lett kezelve a végtag egy műtét után.

- Akár lelki problémák is állhatnak mögötte.

- Ha sokáig nem használod teljes mértékben a vállízületeidet.

- Anyagcsere illetve hormonális problémák.


Általában fájdalommal kezdődik, azonban nem mindegyik eset vezethet a befagyáshoz. Többféle tünete is lehet a befagyott vállnak. A váll területén érzett fájdalom ami egyre csak fokozódik és a végén már nyugalmi helyzetben is érezhető. Ha mozgatod csak fokozódik. A váll külső részén szokott létrejönni, de a felkarra is átterjedhet. Teljesen beszűkülnek a vállízületi mozgások, először csak a kifelé forgatás lesz nehéz de aztán az oldalra emelés is. Csökkennek az aktív és a passzív mozgások is. A végső stádium felé a fájdalom már elkezd enyhülni, de a mozgástartomány nem. Sajnos ez a betegség nagyrészben befolyásolhatja egy ember mindennapjait. Akár a munkavégzést és a hétköznapi tevékenységeket is megnehezítheti. Senkinek sem szabad megvárni azt a 2 évet ami alatt meggyógyul.

 

A gyógytorna típusait a stádium alapján szokták kiválasztani. Egyéni gyógytorna ajánlott mindenképpen. Addig kell végezni amíg a mozgástartomány vissza nem áll a régire. Nem szabad nagyon megerőltetni sem, mivel csak újabb gyulladáshoz és fájdalomhoz vezethet.

 

Nézzük milyen gyógytorna módszer való az egyes stádiumokra:

Az első a fagyási stádium: ilyenkor a cél a fájdalom csillapítása és a mozgásbeszűkülésnek a csökkentése. Ezt úgy érik el, hogy izomlazító segítségével lágyrész mobilizációs technikákat használnak. Nem szabad erőltetett mozgásokat végezni mert csak rosszabb lesz.

A második a befagyott váll: ez számít a teljes mozgásbeszűkülés stádiumának. Itt az a nehézség, hogy a mozdulatlan vállba valahogyan mozgást hozzon a gyógytornász. Ízületi mobilizációs tecnhnikákat szoktak bevetni (manuálterápia). Itt is a lágyrész mobilizáció, az izmok erősítése gyakorlatokkal valamint a kinesiotape.

A harmadik az olvadás stádium: itt már képes mozogni a kar. Ekkor már a teljes rehabilitáció a cél. Vissza kell állítani a váll, a vállöv izomegyensúlyának a mozgékonyságát. Erősítő és nyújtó gyakorlatok ekkor már ajánlottak.

Fontos tehát, hogy szakképzett gyógytornászhoz fordulj, mert csak rosszabbodhat a helyzet ha magadnak kezded el tornázni.

Váll fájdalom