A gyomorrontásnak több oka is lehet, azonban szerencsére természetes módszerekkel is kezelhető.
Ezen okok közül az első helyen áll a nagy mennyiségű étel elfogyasztása. De előidézője lehet mosatlan gyümölcs, romlott étel, ételallergia, rendszertelen étkezés, túlzott alkoholfogyasztás, gyógyszerek mellékhatása is.
A gyomorrontás tünetei:
Feszül, fáj a gyomor, esetleg hányingerrel, hányással párosul. További tünetek: fejfájás, hasmenés, undor valamilyen ételtől, de a gyomorontás hidegrázással is társulhat. Komolyabb betegség esetén akár epegörcs is felléphet. A jobb bordaívtől egészen a jobb vállig hatolhat a fájdalom.
Mit tegyünk gyomorrontás esetén, avagy hogyan javasolt a gyomorrontás kezelése?
Először is, akinek gyomorrontása van, ne egyen semmilyen ételt, bár valószínű, hogy nem is kíván semmit.
Hagyni kell, hogy az előzőleg bevitt táplálék emésztődjön. A legjobb, ha egy-két napig nem eszünk semmit sem. Viszont a folyadékfogyasztásra figyelni kell, különösen, ha hányás és hasmenés is járul a betegséghez. El lehet fogyasztani egy pohár almaecetes vagy citromos vizet.
Almaecet gyomorrontásra
Az almaecetnek antibakteriális tulajdonságai lehetnek, ami segíthet leküzdeni azokat a baktériumokat, amelyek a gyomorrontásért felelősek. Mindemellett az almaecet segíthet enyhíteni az émelygést és a hányingert, amelyek gyomorrontás során gyakori tünetek.
Nagyon jó megoldás lehet a propolisz csepp.
Jót tesz a háborgó gyomornak egy meleg vizes borogatás is. Tegyünk egy meleg vízbe mártott törölközőt a has tájékára, különös tekintettel a májra. Szintén hatásos lehet a jól bevált népi módszer, ha egy teáskanál szódabikarbónát beveszünk, és megiszunk rá egy pohár vizet. Vannak kimondottan a gyomorgörcs enyhítésére szolgáló fűszerek is: citromfű, bazsalikom, kapor.
Gyomorrontás ellen szódabikarbóna
Bár a szódabikarbónát gyakran szokás alkalmazni puffadás vagy gyomorsav esetén, a szódabikarbóna gyomorrontásra történő alkalmazása nem javasolt.
Ha a gyomorrontásunk komolyabb, akár több napig is koplalhatunk.
Ilyenkor nagyon fontos a bélrendszer kitisztítása. Ez leginkább tiszta vízzel és gyógynövényekből készült teákkal a leghatásosabb. Hatékonyan csökkenthetjük a tüneteket cickafark-, citromfű-, körömvirág- vagy kamillateával. A lényeg, hogy mindig melegen igyuk, lassan kortyolgatva! Egy-két nap koplalás után lassan be lehet iktatni egy kis reszelt almát, főtt krumplit, rizst, köménymaglevest, zabpelyhet vagy pirítóst.
Gyomorrontásra mi jó még?
Probiotikumok: Jóindulatú baktériumokat tartalmazó ételek és italok fogyasztása, mint például joghurt vagy kefir, segíthetnek helyreállítani a bélflórát.
Pihenés: Pihenj sokat, mert a testednek szüksége van idejére, hogy helyreálljon.
Gyógyszerek: A vény nélkül kapható gyógyszerek segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Ha azonban a tünetek súlyosak vagy hosszan tartanak, mindenképpen konzultálj orvosoddal.