Egyes kutatások szerint a lakosság legalább 80%-a szenved élete során legalább egyszer hátfájással.
A hátfájás lehet krónikus fájdalom, lumbágó, isiász vagy akár porckorongsérv. Ezeknek a közös tulajdonsága az, hogy mind a gerincből származnak.
A hátfájás több okra is visszavezethető. A hátfájást háromféle csoportba lehet besorolni.
Az első a hát felső vagy a nyak csontjaiból származó fájdalom idegenszóval cervicalgia (centrális vagy lokális nyaki fájdalom).
A következő a hát alsó részéből egész pontosan az ágyéki csigolyák környékéről eredő fájdalmat nevezik.
A harmadik pedig a hát középső részéből származik egész pontosan a hátcsigolyák területéből. Ezt háti vagy közép háttáji fájdalomnak nevezik.
A kezelése történhet fájdalomcsillapítókkal vagy ami ajánlottabb azok gyógynövényes termékek mivel semmiféle mellékhatással nem rendelkeznek. Vannak tornagyakorlatok illetve nagyon fontos a testmozgás is. Ha a fájdalom több hónapig fenn áll vagyis krónikus lesz, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni.
A hátfájást hatásosan meg is lehet előzni. A nem súlyos hátfájást egy egyszerű életmódváltás és rendszeres testmozgás segíthet megelőzni vagy a fájdalmat is képes csillapítani. Ajánlott minden nap valamilyen testmozgást végezned. Kifejezetten hatásos az úszás de nagyon jó a pilates és a jóga is.
Egy hátfájás esetében nagyon fontos a hátizmok megerősítése. Néhány fekvőtámasz segítségével javíthatod a gerinc flexibilitását. A testmozgás mellett nagyon fontos a helyes testtartás is. Ha ülőmunkát végzel, akkor óránként érdemes felállni 10 percre és kicsit kinyújtózni.