Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A hátgörcs lehetséges okai

2023. 05. 04. 09:42:00 hillvital.hu

A görcsölő hátfájás egy igen gyakori tünet.
 

Leggyakrabban a kimerítő munkától, edzéstől jönnek létre és okoznak fájdalmat.

 

Az izomgörcsök különböző módon jelentkezhetnek harántcsíkolt izom, valamint simaizom esetében.

 


A hátizomgörcs tünetei lehetnek:
fájdalom, izomgörcs, izomfeszülés, izomzsugorodás, mozgáskorlátozottság, izomgyengeség, és esetleg izomrángás. A hátizom görcs tünetei lehetnek enyhék, közepesek, vagy súlyosak, valamint lehetnek rövid ideig vagy hosszabb ideig jelen. A hátizomgörcsök általában váratlanul jelentkeznek, és lehetnek fájdalmasak.

 

Milyen okai lehetnek az izomgörcs kialakulásának?

Az izommozgások alapjai az izomrostok és az azokat alkotó izomfonalak finom szerkezetében rejlik. Az utóbbiakat szabályosan, egymással párhuzamosan elhelyezkedő fehérjeszálak alkotják. Az ingerület-átvitelhez nátrium-, az izomműködéshez kalcium- és magnézium-ionokra van szükség. Nem hiányozhat az oxigén és a különböző tápanyagok sem, amihez elengedhetetlen a megfelelő vérkeringés is. Ha ezek mennyisége, vagy a normális aránya felborul, kialakul az izomgörcs.

Mielőtt bármiféle otthoni kezelésbe kezdenénk javasolt egyeztetni az orvossal, ugyanis egyes mozgásformák könnyedén árthatnak is.

 


Hogyan kezelhető a hátgörcs?

A görcs okozta fájdalom nyugvó pozícióban is erős lehet, azonban mozgás közben még inkább felerősödhet. A makacs fájdalom nagyon nehezen múlik el, azonban gyakran megtéveszthet minket. Bár úgy érezzük, hogy a fájdalom elmúlt, egy-egy hirtelen alkalommal visszatér.

 

A hátizom görcs kezelése történhet helyi fájdalomcsillapítók használatával:

Ha a fájdalom már olyan mértékű, hogy fájdalomcsillapítóra van szükség, akkor első soron a nem szteroid tartalmú krémek, tapaszok javasoltak. Ezek, mivel közvetlenül a fájdalom helyén fejtik ki hatásukat, igen hatékonynak bizonyulnak. Emellett ha lehetőségünk is van rá, kérjünk masszírozást.

 

Jeges borogatás:

A különböző izomgörcs kezelése házilag gyakran történik jeges borogatással. Mivel a hideg lelohasztja a duzzanatot és összehúzza az ereket, ennek köszönhetően a szervezet elkezd több vért szállítani az adott helyre. Ez hozzájárul az anyagcsere-salakanyagainak eltávolításához, amely végül segíthet a hátizom görcs enyhítésében. Ezt azonban nem szabad sokáig alkalmazni, mert akár káros is lehet.

 

Ezekkel az otthon is elvégezhető tornagyakorlatokkal megőrizhetjük a hátunk egészségét.

Nagyon sokat tehetünk a hátunk egészségéért, ha a testsúlyunkat egészséges szinten tartjuk, és fitt életvitelt élünk (rendszeres testmozgás, pl. napi 30 perc séta).

 

Az egyik legerősebb izom a testünkben a nagy farizom. Ez felelős a csípő mozgásáért séta közben. Ha gyenge ez az izmunk, akkor rossz testtartás és hátfájás lehet az eredménye. A hídgyakorlattal azonban ezt is könnyedén megmozgathatjuk. Feküdjünk hátra, de a talpunk maradjon a földön, és a kezünket helyezzük a testünk fölé.

Addig emeljük a csípőnket, míg nem lesz egy vonalban a combunk és a felsőtestünk, miközben a vállunk a földön van. Tartsuk ki néhány másodpercig, ezután engedjük vissza a csípőnket. Ismételjük 15 alkalommal.

 

Erősítsünk lábemeléssel! A csípőízület megerősítésére az egyik legjobb gyakorlat az oldalsó lábemelés. Legalább 2 másodpercig tartsuk a lábunkat oldalsó lábemelésnél, ezt ismételjük néhányszor, azután forduljunk át a másik oldalunkra, és a másik lábunkat emelgessük!

 

A felülés is nagyon hasznos lehet. Erősíti a hasfalunkat, de ne a hagyományos módszert alkalmazzuk, mert az gerincterhelő. Feküdjünk a hátunkra hajlított térddel, majd keresztezzük a karjainkat a mellkasunk felett és lélegezzünk mélyeket. Lassan emeljük fel a vállainkat, de a hát alsó része maradjon lent. A nyakunkat tartsuk egyenesen, és nézzünk a plafon felé. Egy rövid ideig tartsuk ki, majd vissza a kiindulási ponthoz. Ezt ismételjük 10-szer.

Görcsöl a hátam

Tartalomhoz tartozó címkék: hátfájás hátfájdalom