Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

HillVital Nyereményjáték 2024.05.21.-2024.06.03.-ig

2024. 05. 21. 09:10:00 HillVital

A játékszabályok egyszerűek, csupán meg kell találnod a most következő cikkben egy kérdésre a választ amit aztán kommentben meg kell írnod a nyereményjáték Facebook posztja alá.
 

ITT találod ennek a nyereményjátéknak a Facebook posztját, valamint ITT találod a Facebook csoportunkban lévő posztot ha onnan játszol.

Sorsolás 2024.06.03.-án lesz a facebook oldalon és a facebook csoportban játszók és persze helyes választ adók között. A nyertest nyilvános facebook posztban értesítjük, valamint ezen az oldalon is ki lesz írva a neve miután vége a játéknak. 

A sorsolás megtörtént. Gratulálunk a szerencsés nyertesnek:  Bóha Gyuláné
 

Jól olvasd át a cikket!


Most pedig jöjjön a játék!

 

A kérdés a következő: Milyen hormonokat termel a pajzsmirigy? (Elég röviden válaszolni!)
 

A pajzsmirigy egy kisméretű, pillangó alakú mirigy, amely a nyak elülső részén helyezkedik el. A pajzsmirigy hormonokat termel, amelyek fontos szerepet játszanak a szervezet anyagcsere-folyamataiban, a növekedésben, a fejlődésben és számos más testi funkcióban. A fő pajzsmirigyhormonok közé tartoznak a tiroxin (T4), a trijód-tironin (T3), valamint a kalcitonin.

Tiroxin (T4)

A tiroxin (T4) a pajzsmirigy által termelt egyik legfontosabb hormon. Ez a hormon négy jód atomot tartalmaz (innen a "T4" név). A T4 a pajzsmirigy által termelt hormonok közül a legnagyobb mennyiségben van jelen a véráramban. Azonban a T4 önmagában nem a legaktívabb formája a hormonoknak. Ez egyfajta prohormon, amely a célsejtekben trijód-tironinná (T3) alakul át, amely sokkal aktívabb hormon.

Funkciók:

Anyagcsere szabályozás: A T4 hormon az anyagcsere szabályozásában játszik szerepet, segítve a sejtek energiafelhasználását és hőtermelését.

Fejlődés és növekedés: Gyermekkorban és serdülőkorban a T4 hormon elengedhetetlen a normális fizikai és szellemi fejlődéshez.

Szív- és érrendszeri funkciók: Befolyásolja a szívfrekvenciát és a szív működését.

Triijód-tironin (T3)

A trijód-tironin (T3) a pajzsmirigyhormonok aktív formája. Három jód atomot tartalmaz (innen a "T3" név). A T3 hormon a T4-nél sokkal biológiailag aktívabb, és a test különböző szöveteiben a T4-ből alakul át.

Funkciók:

Anyagcsere fokozása: A T3 közvetlenül fokozza az anyagcsere sebességét, növeli a sejtek oxigénfogyasztását és hőtermelését.

Fejlődés és növekedés: Mint a T4, a T3 is elengedhetetlen a normális növekedéshez és fejlődéshez, különösen az agy és az idegrendszer fejlődésében.

Szív- és érrendszeri hatások: Szabályozza a szívritmust, növeli a szív kontraktilitását és a vérnyomást.

Központi idegrendszeri hatások: Befolyásolja az agyi funkciókat, így a hangulatot, az éberséget és az általános energiaszintet.

Kalcitonin

A kalcitonin egy kevésbé ismert, de fontos hormon, amelyet szintén a pajzsmirigy termel. A kalcitonin főként a kalcium homeosztázisában játszik szerepet.

Funkciók:

Kalcium szabályozás: A kalcitonin segít a vér kalciumszintjének csökkentésében azáltal, hogy gátolja a csontokból való kalciumfelszabadulást és fokozza a kalcium kiválasztását a vesékben.

Csontanyagcsere: Elősegíti a csontképződést és segít megelőzni a csontok lebontását.

Pajzsmirigy hormonok szabályozása

A pajzsmirigyhormonok termelését és felszabadulását a hipotalamusz-hipofízis-pajzsmirigy tengely (HPT tengely) szabályozza. A hipotalamusz termeli a tireotropin-releasing hormont (TRH), amely stimulálja az agyalapi mirigyet (hipofízis), hogy tireotropin (TSH) hormont termeljen. A TSH aztán serkenti a pajzsmirigyet, hogy T4 és T3 hormonokat termeljen és bocsásson ki.

Negatív visszacsatolás

A T4 és T3 hormonok magas szintje negatív visszacsatolási mechanizmuson keresztül gátolja a TRH és TSH termelését, biztosítva ezzel a hormonok szintjének egyensúlyát.

 

HillVital Nyereményjáték 2024.05.21.-2024.06.03.-ig

Tartalomhoz tartozó címkék: nyereményjáték