A játékszabályok egyszerűek, csupán meg kell találnod a most következő cikkben egy kérdésre a választ amit aztán kommentben meg kell írnod a nyereményjáték Facebook posztja alá.
ITT találod ennek a nyereményjátéknak a Facebook posztját, valamint ITT találod a Facebook csoportunkban lévő posztot ha onnan játszol.
Sorsolás 2024.06.17.-én lesz a facebook oldalon és a facebook csoportban játszók és persze helyes választ adók között. A nyertest nyilvános facebook posztban értesítjük, valamint ezen az oldalon is ki lesz írva a neve miután vége a játéknak.
A sorsolás megtörtént. Gratulálunk a szerencsés nyertesnek: Kovács Tamás
Jól olvasd át a cikket!
Most pedig jöjjön a játék!
A kérdés a következő: Melyek a keringési rendszer feladatai? (Elég röviden válaszolni!)
A keringési rendszer, más néven a kardiovaszkuláris rendszer, egy komplex hálózat, amely szorosan együttműködik a test többi rendszerével annak érdekében, hogy fenntartsa az életfolyamatokat és az egészséget. Fő feladatai a következők:
1. Szállítás
Oxigén és szén-dioxid: A vérkeringési rendszer fő feladata az oxigén szállítása a tüdőkből a test sejtjeihez, valamint a szén-dioxid visszaszállítása a sejtekből a tüdőkbe, ahol kilélegzéssel távozik.
Tápanyagok: A rendszer szállítja a táplálkozás során felszívódott tápanyagokat a belekből a test különböző sejtjeihez.
Hormonok: A hormonokat, melyek a test különböző részein termelődnek, a vérkeringési rendszer juttatja el célállomásaikra, hogy szabályozzák a különféle fiziológiai folyamatokat.
Metabolikus hulladékok: A sejtek működése során keletkező hulladékanyagokat (mint például a karbamid és a kreatinin) a vér szállítja a kiválasztó szervekhez (vesék), ahol azok kiválasztásra kerülnek.
2. Szabályozás
Testhőmérséklet: A vérkeringési rendszer segít fenntartani a testhőmérsékletet azáltal, hogy elosztja a hőt a test különböző részei között. A bőr közelében futó erek kitágulhatnak vagy összehúzódhatnak, hogy segítsenek a hő elosztásában vagy megtartásában.
pH szint: A vér puffer rendszerei segítenek fenntartani a test megfelelő pH szintjét, ami létfontosságú az enzimatikus folyamatok megfelelő működéséhez.
Víz- és elektrolit egyensúly: A keringési rendszer részt vesz a test víz- és elektrolit egyensúlyának fenntartásában azáltal, hogy a különböző ionokat és folyadékokat szállítja.
3. Védelem
Immunválasz: A vérben található fehérvérsejtek (leukociták) és az immunfehérjék, mint például az antitestek, fontos szerepet játszanak a szervezet védekező mechanizmusaiban, segítve a fertőzések leküzdését.
Véralvadás: Ha sérülés következik be, a vérlemezkék (trombociták) és különböző véralvadási faktorok lépnek működésbe, hogy gyorsan elzárják a sebet és megelőzzék a túlzott vérveszteséget.
A keringési rendszer komponensei
Szív
A szív egy izmos szerv, amely pumpáló funkciója révén biztosítja a vér folyamatos mozgását a testben. Négy kamrából áll (két pitvar és két kamra), amelyek koordinált összehúzódásai és elernyedései biztosítják a vér egyirányú áramlását.
Érrendszer
Artériák: Az artériák vastag falú erek, amelyek a vért a szívből a test különböző részei felé szállítják. Az aorta a legnagyobb artéria.
Vénák: A vénák vékonyabb falúak és a vért a test különböző részeiből a szív felé szállítják. A vénákban található szelepek megakadályozzák a vér visszaáramlását.
Kapillárisok: Ezek a legkisebb erek, amelyek a szövetek és a vér közötti anyagcserét biztosítják. Faluk rendkívül vékony, hogy lehetővé tegyék a gázok, tápanyagok és hulladékanyagok cseréjét.
A keringési rendszer különböző körforgásai
Nagyvérkör
A nagyvérkör az oxigénnel teli vért szállítja a szív bal oldalából a test minden részébe, majd a szén-dioxiddal telített vért visszaviszi a szív jobb oldalába.
Kisvérkör
A kisvérkör az oxigénnel szegény vért szállítja a szív jobb oldalából a tüdőbe, ahol oxigénnel telítődik, majd visszatér a szív bal oldalába.