Sokan vagyunk, akik lecseréltük a gyógyszergyárak által készített szintetikus termékeket, sokan vagyunk akik rájöttünk, hogy mennyivel több káros anyagot viszünk be a szervezetünkbe ezekkel a termékekkel, mint segítünk magunkon.
Elődeink tudták mi a jó, tudtak a márkanév nélkül gyógyulni, sőt nem gyógyulni, hanem egyszerűen egészségesen élni. Fontos, hogy immunrendszerünket rendbe szedjük, egészségünket mérlegen és harmóniában tartsuk.
Ehhez segítenek hozzá a gyógynövények hatóanyagai, amelyeket kivonatok formájában érhetünk el. Nézzünk egy nagyon egyszerű példát a gyógynövény hatóanyagának kinyerésére. A kamilla kivonata a tea lesz, így juthatunk hozzá a kamilla hasznos hatóanyagaihoz.
A kamilla virágját nem rágjuk szét, hanem leáztatjuk forró vízbe, leszűrjük azt, és megisszuk. A hatóanyag a vízben oldódik ki, tulajdonképpen vizes gyógynövény kivonatot nyerünk. A gyógynövények hatóanyagainak kinyeréséhez rengeteg módszer létezik, nézzünk meg egy párat belőlük. A gyógynövények legismertebb kivonata a tea, amely elérhető forrázattal, főzettel vagy áztatással. A kivonatok másik ismert és sokat használt formája az esszencia, vagy tinktúra.
A tinktúra készítéséhez a növényi részeket alkoholos vagy vizes-alkoholos oldatban áztatják körülbelül 6-8 napig, majd egy vászonkendőn keresztül szűrik át. A tinktúrákat érdemes jól zárható, sötét üvegben tárolni. A tinktúra cseppeket tegyük teába vagy vízbe, gyógyító hatásuk mellet számos más okból is szedhetőek. Például a medvehagymás tinktúra lassítja az öregedést, a fokhagyma tisztítja az ereket, és javítja a szív működését, a propolisz jó a köhögésre és a megfázásra, nyugtató és gyulladáscsökkentő, az echinacea télen immunerősítő, influenza megelőzésére szolgál.
A tinktúra a legerősebb gyógynövény kivonatnak számít, létezik még azonban rengeteg más típusú kivonat is. Ilyen például a gyógynövényekből nyert friss lé, amikor a gyógynövények leturmixolása után kipréseljük és leszűrjük a levet, így nyerve növényi nedveket és olajokat. Ülőfürdőként is használhatjuk a gyógynövényeket, hiszen a bőr pórusain keresztül jól felszívódnak a hatóanyagok, de itt van még a borogatás, a dunsztkötés és a kenőcsök használata is. Merjük használni a gyógynövényeket!