Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A gyomorsav sem teheti tönkre a karácsonyt

2020. 12. 18. 10:25:00 Sági Zsolt - HillVital

A karácsonyi, újévi ételek és a kiadós lakomák nagyjából 2,5-3 millió refluxos honfitársunk számára jelentenek kellemetlenséget, de néhány egyszerű trükkel panaszmentessé tehetjük az év végi ünneplést.
 

A gyomortartalom savas visszacsorgása a nyelőcsőbe a tápcsatorna felső szakaszának összetett működési zavara, melynek következtében a gyomortartalom visszakerül a nyelőcsőbe. A tünetek között szerepelhet a gyomorégés, a savas felböfögés, a fulladás, a torokfájás és a köhögés. A refluxot kiválthatja túlsúly, terhesség, dohányzás, mértéktelen alkoholfogyasztás, zsíros ételek, savas zöldségek, gyümölcsök és kávéfogyasztás is.
 

Ha a fentiek alapján arra gyanakszik, hogy refluxos, keresse fel orvosát a pontos diagnózis felállításáért, illetve a megfelelő kezelésért, az ünnepek alatt pedig azzal segíthet emésztésén, ha az alábbiakra jobban odafigyel.


- Kerülje a halászlevet! A túlzottan fűszeres ételek is gyomorsavas panaszokat okozhatnak, ám ha semmiképpen nem szeretne lemondani a halról, inkább párolva, rántva fogyassza! 

- Mivel a hagymás, káposztás, paradicsomos ételek általában megkeseríthetik a refluxosok életét, jobb, ha a töltött káposztából sem eszi tele magát, és ugyanúgy csínján bánik minden más pörkölthöz hasonló étellel is! 

- A szaloncukorból se fogyasszon több doboznyi mennyiséget: a csokoládé ugyancsak ludas lehet a panaszok felerősödésében, különösen karácsonykor.

- Ha kínálják is az asztalnál, akkor se fűszerezze utána a menüt: inkább elégedjen meg azzal a mennyiséggel az ételben borsból, mustárból, tormából és ecetből is, amennyit eredetileg tett bele a háziasszony. Ha ez is soknak bizonyul, nem szégyen jelezni, hogy pusztán egészségügyi okokból nem szedünk az ételből a kóstolónál többet. 

- Az ünnepek alatt többször kerül gyümölcslé is az asztalra. Ilyenkor is figyeljen, mit tölt a poharába: nem ajánlott például a citrusfélékből készült gyümölcslé, kivéve, ha az csökkentett savtartalmú. Kerülendő a paradicsomlé is. Próbáljon meg napi 2 liter folyadékot elfogyasztani, és inkább buborékmentes (vagy lúgosított) vizet igyon, illetve gyógy-, zöld- vagy fehérteát. Természetesen az alkoholfogyasztásra is áll a mértékletesség elve. 

- Rágjon meg mindent alaposan, ne siessen, ne habzsoljon! A jó emésztés az alapos, nyugodt rágással kezdődik! 

- Lefekvés között legalább három órával már ne egyen, így a gyomor legalább részben kiürülhet. Ha a családi sürgés-forgásban ezt nem sikerül tartani, az is sokat segíthet, ha a fejet és a mellkast magasabbra helyezi elalvás előtt, mint a gyomrot.

 

Gyomorsav ellen