Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Béltisztítás? Mutatjuk a legjobb otthoni módszereket!

2024. 07. 05. 11:33:00 Hillvital.hu

Nézzük is, hogyan kell helyesen megtisztítani a bélrendszerünket.
 

 

Miért fontos a béltisztítás, a méregtelenítés? Mi történik ha nem méregtelenítünk?

A méreganyagok nagy része a vastagbélben rakódik le, majd onnan a kisebb részük felszívódik és eljut más szervekbe is. Jelentős része azonban megmarad, és nem tud kiürülni. A béltisztítás ezeknek a méreganyagoknak a kiürítésében segít.
 

A béltisztítás érdekében a legjobb a kiegyensúlyozott táplálkozás, fogyasszunk minél több növényi rostot, mint pl.: csicsóka, banán, articsóka, spárga, olajos magvak, hagymafélék, gyökérzöldségek. Szükség van probiotikumra is, amit az erjesztett ételek hordoznak magukban, mint pl.: a joghurt (natúr), savanyú káposzta.

 

A legjobb béltisztítók között megemlíthető még:

  • Teljes kiőrlésű gabonák (barna rizs, zab, teljes kiőrlésű kenyér)

  • Kimchi (koreai erjesztett káposzta)

  • Lenmag

  • Chia mag

  • Tökmag

  • Zabpehely

  • Hüvelyesek (bab, lencse)

 

Mik számítanak jó béltisztító ételeknek?

A jó béltisztító ételek olyanok, amelyek elősegítik az emésztőrendszer egészséges működését, és segítenek megtisztítani a vastagbelet a felgyülemlett salakanyagoktól és toxinoktól. Ezek az ételek általában magas rosttartalmúak, vízben gazdagok, és tartalmaznak bizonyos tápanyagokat, amelyek támogatják az emésztést.

 


Mik lehetnek a vastagbél lerakódás tünetei?

A vastagbél lerakódás tünetei változóak lehetnek, és nem mindenkinek jelentkeznek ugyanúgy. A vastagbél lerakódás általában az étrend, életmód és egyéb tényezők következménye lehet.

 

Székrekedés: Az egyik leggyakoribb tünet a székrekedés vagy a rendszertelen bélmozgás lehet. A lerakódások akadályozhatják a normális emésztést és székletképződést.

 

Hasi fájdalom és diszkomfort: A vastagbélben lerakódó salakanyagok és toxinok okozhatnak hasi fájdalmat, puffadást és általános diszkomfortot.

 

Gyenge emésztési folyamatok: A vastagbélben lerakódó anyagok gátolhatják az emésztési folyamatokat, ami felszívódási problémákat és tápanyaghiányt eredményezhet.

 

Fáradtság és energiahiány: A toxinok és lerakódások által okozott terhelés a szervezet számára fáradtságot és általános energiahiányt okozhat.

 

Bőrproblémák: A lerakódások befolyásolhatják a bőr állapotát, és különböző bőrproblémákat, például kiütéseket, aknékat vagy ekcémát okozhatnak.

 

Általános rossz közérzet: A vastagbélben lévő lerakódások által okozott problémák általános rossz közérzetet, stresszt és hangulatzavart is kiválthatnak.

 

 

A béltisztító kúra házilag történő elvégzése a helyes táplálkozással kezdődik. 

A méregtelenítés béltisztítás házilag már azzal kezdhető, hogy hetente legalább egyszer kihagyjuk a húst, a cukrot, a kávét és a tejtermékeket (kivéve joghurt és kefir).
 

Ha egy héten 1 nap kizárólag párolt zöldséget, gyümölcsöt eszünk, és legalább 2-3 liter folyadékot (víz, 100%-os zöldséglé) iszunk, akkor már jelentőset tettünk a bélrendszerünk egészségének érdekében. A gyógynövényeket is segítségül hívhatjuk, ha béltisztításról van szó. Reggel éhgyomorra fogyasszunk el egy csésze diólevél teát felváltva csalánlevél teával 6 héten keresztül, ezzel méregteleníthetünk.
 

Hatékony béltisztítás házilag a turmixok és a zöldturmix, valamint a 100%-os, vegyszermentes zöldséglevek is segítik. Napi egy két pohár elfogyasztása már sokat segíthet rajtunk. Amellett, hogy segítenek a béltisztításban, energiával is ellát bennünket. A béltisztító kúra ajánlott időtartama kb. három hónap. Ugyanis nagyjából ennyi idő kell ahhoz, hogy a megszűnjenek a kellemetlen panaszok, mint emésztési és székletürítési problémák, fájdalmak és kellemetlenségek. A méregtelenítő béltisztító kúra végén az ember megtelik energiával, megszűnik a fáradtságérzés. A távozó salakanyagok után szó szerint könnyebbé válik a hasunk, jobban érezzük magunk.
 

Az első kedvező jel, hogy energikusabbá válsz, feltöltődsz energiával, eltűnik a kóros fáradtságérzet. Ilyenkor megérted majd, hogy mennyi erőt is vett el tőled a salakanyagok jelenléte.

Ezután az várható, hogy már természetesen kerülöd a cukros, zsíros ételeket. Megnő az étvágyad a természetes és tápláló ételek után.


Végül a felesleges bélsár kiürülésének köszönhetően, csökken a testsúlyod és megnő a mozgásigényed.

 

Bár több házilag elvégezhető béltisztító kúra is létezik, a legtöbb esetben mindnek a megfelelő mennyiségű folyadék, és a megfelelő mennyiségű zöldség, gyümölcs fogyasztás az alapja. Fontos megemlíteni, hogy bélmosás otthon, illetve házilag nem ajánlott! Ilyen esetben ajánlott orvosi segítséget, tanácsot kérni!

 

Finom zöld béltisztító ital házilag

 

Hozzávalók a béltisztító smoothie elkészítéséhez:

  • 1 bögre friss spenót vagy kelkáposzta levelek

  • 1/2 banán

  • 1/2 alma, magház eltávolítva

  • 1/2 bögre friss ananász vagy mangó darabok

  • 1 evőkanál lenmag vagy chia mag

  • 1 bögre víz vagy gyümölcslé (natúr, cukormentes)

  • Friss citromlé egy negyed citromból

 

Elkészítés:

  1. Mosd meg alaposan a zöldségeket és gyümölcsöket.

  2. Helyezd az összes hozzávalót a turmixgépbe.

  3. Turmixold össze, amíg sima állagúvá válik.

  4. Igény szerint hígítsd vízzel vagy gyümölcslével.

 

Ez a smoothie rostokban gazdag, amelyek támogathatják a bélműködést és az emésztést. Az alma és az ananász enzimei is hozzájárulhatnak az emésztés folyamatához. 

 

Egészséges gyomorműködés.