Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ezek a jelei a hormonális egyensúly felborulásának

2024. 07. 18. 09:24:00 hillvital.hu

 

A hormonális egyensúly felbomlása gyakran hirtelen ránktörő düh, harag, félelemérzet, depresszió, hangulatingadozás kialakulásához vezethet. 

 

Kialakulhatnak sokkal komolyabb problémák is, mint például a libidó elvesztése, terméketlenség, menstruációs problémák. 

Ne hagyjuk figyelmen kívül az alábbi jeleket, orvosoljuk idejében a problémát!
 

 

6 jel, ami az egyensúly felborulására utal

 

1. Állandó éhségérzet
A hormonális egyensúly felbomlása gyakran vezethet kóros elhízáshoz. Küzdhetünk állandó éhségérzettel, a szervezet állandóan valamilyen élelmiszer után sóvárog.

2. Hangulatingadozás
Gyors és egyik végletből a másikba eső hangulati ingadozás léphet fel. Egyik percben még vidámak vagyunk, a másik percben azonban óriási bizonytalanság, és félelem törhet ránk. 

3. Fáradtság 
A stressz kialakulásáért felelős kortizol megemelkedése következtében állandó fáradtságérzet gyötörhet.

4. Indokolatlan hízás
Ha a rendszeres testmozgás ellenére is csak egyre hízunk és hízunk, ezt azt jelentheti, hogy felborult a hormonális egyensúlyunk, és nem működik megfelelően az anyagcserénk

5. Libidó csökkenése
Felborul az ösztrogén, és a tesztoszteron egyensúlya, de gyakran hüvelyszárazság is társul a problémához

6. Álmatlanság 
Ez a probléma leginkább a menopauza ideje alatt érinthet. Ilyenkor erős éjszakai izzadás, szívdobogás, és nyugtalanság is társul az álmatlansághoz.

 

fáradtság a hormonok nem megfelelő egyensúlya miatt is lehet

fáradtságot, letargikus állapotot a hormonok nem megfelelő működése is okozhatja

 

Tudnivalók az ösztrogéndominanciáról

Az ösztrogéndominancia egy olyan hormonális zavar, amely során az ösztrogén túlsúlyba lép a kiegyensúlyozó progeszteronnal szemben. Az ösztrogén szintje a menstruációs ciklus első felében a legmagasabb, majd a második felében a progeszteroné a szerep. Ösztrogéndominancia esetén a hormon mindvégig túlsúlyban van.
 

Az ösztrogén csökkentése

Ha szakember indokoltnak látja, akkor az ösztrogén csökkentése életmódváltást, valamint bizonyos táplálékkiegészítők szedését írhatja elő a javulás érdekében. Ekkor nagyon fontos a túlsúlytól való megszabadulás ugyanis ez önmagában javít az illető állapotán. Javasolt olyan ételeket fogyasztani, melyek elősegítik az anyagcsere javítását, valamint kerülni olyan ételek fogyasztását, melyek mesterséges alapanyagokkal vannak tele.

 

A női hormonrendszer építőkövei az alapvető vitaminok és ásványi anyagok. Rendkívül összetett „gépezet”, viszont nem szabad megfeledkezni arról, hogy alapvetően ugyanúgy vitaminokra, ásványi anyagokra van szüksége a megfelelő működéshez, mint bármelyik másik szervrendszernek.

 

Ezekre a vitaminokra van szükség, a megfelelő hormonháztartás fenntartásához.

 

  • C-vitamin
    A C-vitamin fontos antioxidánsa a szervezetnek, illetve az immunrendszer megfelelő működéséhez is elengedhetetlen. Kutatások alapján a C-vitaminnak fontos szerepe lehet a menstruációs ciklus és a petefészek-funkció szabályozásában, az egészséges peteérésben.


  • D-vitamin
    Ma már szinte mindenki tudja, hogy D-vitaminra nemcsak az erős csontokhoz, de a jól működő immunrendszerhez is szükségünk van. Sokkal kevésbé közismert azonban, hogy a különböző hormonok előállításához és aktivitásához is szükséges, az ösztrogént és a progeszteront is beleértve.


  • Magnézium
    A magnézium nyugtatja az idegeket, segít csökkenteni a stresszt, ezzel jót tesz a menstruációs ciklusnak és a hormonháztartásnak is. A megfelelő magnéziumbevitel enyhíti a PMS tüneteit (különösen B6-vitaminnal kombinálva), segíthet a menstruációs görcsök megelőzésében. Támogatja a felesleges ösztrogén lebontását, az ösztrogén dominancia leküzdését, így az ösztrogén domináns állapotok (pl. mióma) kockázatának csökkentését.


  • Cink
    A cink létfontosságú nyomelem, több mint 300 enzim működéséhez elengedhetetlen. Hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez, a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában. Fontos szerepet játszik az inzulin termelésében, tárolásában és felhasználásában, szükség van rá a pajzsmirigyhormonok termeléséhez és a menstruációs ciklus szabályozásához is.


  • Szelén
    A szelén több mint két tucat úgynevezett szelenoprotein alkotóeleme, amelyek rendkívül fontos szerepet játszanak a szaporodásban, a pajzsmirigyhormonok anyagcseréjében, az immunrendszer működésében, illetve a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében is. A szelén hiánya pajzsmirigy-rendellenességeket, termékenységi problémákat okozhat, illetve fokozhatja a terhességi, szülési, és az újszülöttet érintő komplikációk kockázatát.


  • B6-vitamin
    A B6-vitamin (más néven piridoxin) egy vízben oldódó vitamin, amely a szervezetben több mint 100-féle enzimreakcióhoz elengedhetetlen. Szükséges az immunrendszer és idegrendszer normál működéséhez, az energiatermeléshez, illetve a hormonális aktivitás szabályozásához. A B6-vitamin segíthet a progeszteronszint növelésében, így ellensúlyozhatja a hormonális zavarok egyik fő okát, az ösztrogén dominanciát. 
     

Ezeket a vitaminokat, ásványi anyagokat itt tudod beszerezni