Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ezért lehetsz Lyme kóros! Így ismerd fel

2024. 05. 28. 11:04:00 hillvital.hu

 

Kullancsinvázió jöhet az enyhe tél miatt.
 


A jó idővel a kullancsszezon is elkezdődött, a vérszívók az erdőkben, parkokban, vagy akár a játszótereken is megjelenhetnek.

A kullancsok április és július között a legaktívabbak, és könnyen lehet, hogy saját kertünkben leszünk a fertőzést okozó csípés áldozatai.

 

Ezért lehetsz Lyme kóros! Így ismerd fel a tüneteit

 

A Lyme-kór egy kullancs által terjesztett bakteriális fertőzés, amelyet a fertőzött kullancsok terjesztenek, az emésztőrendszerében él a kórokozó.

A kullancs vérszívása során jut be a szervezetbe. Ebből adódik, hogy sohasem maga a kullancs okozza a megbetegedéseket, hanem az általa hordozott különféle baktériumok, vírusok.

Mivel a kullancs csípése alatt egyfajta érzéstelenítő szerrel fájdalommentessé teszi a csípést, sokan észre sem veszik, mire a betegség kialakul. Már a seb is begyógyult, így a tünetek oka sokszor nem is egyértelmű.

Statisztikák alapján a Lyme-kóros betegek mintegy 40%-a nem vette észre a korábbi csípést.

A kullancs csípése után azonnal még nem történhet fertőzés, erre minimum egy nap után kerülhet sor. 3 nap vérszívás után viszont már szinte bizonyos a kórokozó átadása. Betegség ebben az esetben sem feltétlenül jelentkezik, sokszor az immunrendszer leküzdi a fertőzést.

Megfelelő óvintézkedésekkel és a tünetek ismeretében ugyanakkor megelőzhetőek a súlyosabb szövődmények.

 

A Lyme-kór leggyakoribb tünetei

 

  • Vándorló bőrpír (erythema migrans): ez a legjellemzőbb tünet, de nem minden esetben jelentkezik. A bőrpír piros foltként jelenik meg, amely napok vagy hetek múlva gyűrű alakúvá válik, és a közepe kitisztul. A bőrpír általában nem fáj, nem viszket, és nem meleg tapintású.
     
  • Láz, hidegrázás, fejfájás, izom és ízületi fájdalom, fáradtság: ezek a tünetek hasonlóak lehetnek az influenzához vagy más vírusos fertőzésekhez. Többek közöt ezért sem gyanakodnak Lyme kór fertőzésre.
     
  • Nyaki merevség, lüktető fejfájás: ezek a tünetek arra utalnak, hogy a fertőzés átterjedt az idegrendszerre.
     
  • Szívpanaszok: ritkább esetben a Lyme-kór szívizomgyulladást vagy szívritmuszavart okozhat.
     
  • Idegrendszeri tünetek: a fertőzés késői stádiumában zsibbadás, bizsergés, gyengeség, arcbénulás, kognitív zavarok léphetnek fel.

     

A Lyme kór kialakulásának szakaszai

 

1. szakasz - fertőzés

Az első jele általában a csípés helyén kialakuló bőrpír, amely terjedhet, és gyakran céltábla vagy kokárda alakú kiütést mutat. Viszont fontos tudni, hogy nem minden korai esetben jelentkezik kiütés. Ezek megjelenése pedig rendkívül változatos lehet az életkortól, a bőrszíntől függően. További tünetek lehetnek influenzaszerűek: láz, hidegrázás, fáradtság, fejfájás, izom és ízületi fájdalmak.

Korai stádiumban a Lyme-kór jól kezelhető antibiotikumokkal, kezeletlenül azonban súlyos, krónikus tünetek alakulhatnak ki.

 

2. szakasz - hetekkel-hónapokkal a csípés után

A baktérium elterjedhet a véráramon keresztül, és több bőrpír is kialakulhat az egész testen. Megjelennek a neurológiai tünetek: arcbénulás, agyhártyagyulladás (meningitis) tünetei, végtagok bizsergése vagy zsibbadása.

 

3. szakasz - hónapokkal-évekkel a csípés után

Krónikus ízületi gyulladás lép fel, főként a térdben. Megjelennek a szívproblémák, szívritmuszavarok. Súlyos neurológiai tünetek lépnek fel: memóriaproblémák, koncentrációs nehézségek, neuropátiás fájdalmak.

 

Tipikus bőrtünetek Lyme kór esetén

tipikus bőrtünetek Lyme kór esetén

 

Megelőzés

A kullancscsípés megelőzése érdekében több óvintézkedést tehetünk, íme néhány hatékony módszer:

 

- Megfelelő öltözködés

Zárt ruházat viselése: Viseljünk hosszú ujjú felsőrészt és hosszú nadrágot, amelyeket tűrjünk be a zokniba vagy a cipőbe.

Világos színű ruhák: A világos ruhákon könnyebb észrevenni a kullancsokat, mielőtt a bőrünkre másznának.

 

- Kullancsriasztók használata

DEET-tartalmú szerek: Használjunk 20-30% DEET-t tartalmazó kullancsriasztó szereket a bőrre és a ruházatra.

Permetrin: Kezeljük a ruházatot és a lábbelit permetrinnel, amely hatékonyan távol tartja a kullancsokat. Fontos, hogy a permetrint ne használjuk közvetlenül a bőrre.

 

- A környezet ellenőrzése

Kert rendben tartása: Vágjuk le a magas füvet és a bozótokat, tartsuk rendben a kertet, és távolítsuk el a lombhulladékot, hogy csökkentsük a kullancsok élőhelyét.

Piknikezéskor: Üljünk le világos színű pokrócra, és ellenőrizzük rendszeresen a ruházatunkat és a bőrünket.

Alapos átvizsgálás: Minden szabadtéri tevékenység után alaposan vizsgáljuk át a testünket és a gyermekek testét, különösen a hajlatokban (haj, fül, térd, könyök, derék, hónalj).

Háziállatok ellenőrzése: Ellenőrizzük a háziállatokat is, különösen, ha sok időt töltenek a szabadban, és bejárásuk van a lakásba

 

Ha már megtörtént a baj

A kullancs eltávolítása fontos lépés, és érdemes megfelelő módszert alkalmazni, hogy minimalizáljuk a fertőzés kockázatát. Íme néhány lépés, amit érdemes követni:

 

  • A kullancs eltávolításához legalkalmasabb eszköz a gyógyszertárakban kapható kullancskanál vagy kullancscsipesz. Ezek segítenek a kullancsot egészen elől, közel a fejéhez megragadni, majd eltávolítani.
     
  • Fontos, hogy a potroh ne nyomódjon meg, mivel az oxigénhiánnyal küzdő vérszívó még több méreganyagot és vírust juttathat az ember vérkeringésébe.
     
  • A kullancs eltávolítása után mindenképpen fertőtlenítsd le a csípés helyét. Jegyezd fel a csípés időpontját, és 5-6 hétig figyeld az egész testet foltokat keresve.
     

Kullancs eltávolítása

kullancs eltávolítása, kanál segítségével

 

Ha bármilyen gyanús tünetet tapasztalsz, azonnal fordulj orvoshoz!

 

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: lyme kór