Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Váll rándulás: Hasznos tippek és teendők a gyógyuláshoz

2024. 07. 02. 13:38:00 Hillvital.hu

Mindenkivel előfordul az élete során, hogy valamelyik ízülete megrándul vagy esetleg meghúzódik.

 

De mégis mit tehetsz egy váll rándulás esetén?
 


Egy rándulás illetve egy húzódás akkor szokott kialakulni, amikor az ízületet olyan hatás éri ami már a mozgáshatárokon kívül esik, ezért ez megterheli. Ez lehet akár egy rossz mozdulat, ütés, sérülés, nyomás vagy botlás.

 

Ezekben az esetekben az ízületek mellett lévő szalagok és az inak is túlfeszülnek. Az összes ín és szalag rendelkezik egyfajta rugalmassággal, tehát tud nyúlni. Nyilván nem egészséges ha tovább kell nyúlnia mint amennyit bír, mivel ilyenkor kialakulhat a sérülés.
 

Az apró csak mikroszkóppal látható kötőszövetek túlnyúlnak és el is szakadhatnak. Ha csak néhány szakad el, akkor az részleges ha viszont az összes, akkor az teljes szalagszakadás.


Ez a probléma szinte mindenhol előfordulhat. A leggyakrabban a bokában, a térdben, a csuklóban és a váll ízületben jöhet létre. Többféle tünete is lehet mint a fájdalom, a duzzanat, a korlátozott mozgás és a feszülő izmok is.
 

És most jöjjön, hogy mit is tehetsz te ellene otthon, ha kialakul a sérülés.

 

Amikor megtörtént a sérülés, azután mihamarabb pihentetni kell és jegelni. Először tehát fontos a pihentetés, majd jegelés és szorító kötés is kell rá estére. Végül a végtagot fel kell polcolni illetve emelni. Kiegészítésnek nagyszerű lehet a megrándult váll esetén a gyógynövényes balzsamok használata. Ezek nagyszerű gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek. Csak szükség esetén érdemes gyulladáscsökkentő gyógyszert szedni.

 

Miután megtörtént a rehabilitáció, aztán a sporthoz illetve a mindennapi használathoz csak fokozatosan ajánlott visszatérni. Ha rögtön elkezded terhelni, akkor a gyógyulás lassabb lesz. Érdemes gyógytornára is járni, hogy biztosan 100%-os legyen a végtag sérülés után.

Amennyiben ha 1-2 hét alatt nem múlik a fájdalom, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod. Akkor kell rögtön felkeresni egy szakorvost ha az ízületek nem mozdulnak akaratod ellenére. Az ízület zsibbadni kezd illetve érzéketlenné válik. Ha az ízület deformálódott lesz és a duzzanat elszíneződik. Ha akármilyen aggodalomra adó okot tapasztalsz, akkor tehát keress fel egy orvost.

 

Mennyi a gyógyulási ideje egy vállrándulásnak?

Sokan teszik fel a kérdést, hogy mégis mennyi idő alatt gyógyul a rándulás, azonban a válasz sajnos nem egyszerű. Ennek oka, hogy a legtöbbször minden eset más és más, így nehéz általánosítani. A vállrándulás gyógyulási ideje változó lehet, és függ a sérülés mértékétől és a kezelés módjától. Általában 2-12 hétig is tarthat. Ha a sérülés súlyosabb, akkor hosszabb ideig tarthat a teljes gyógyulás, így ilyen esetben mindenképp javasolt felkeresni orvosunkat! 

 

 

Melyek lehetnek a váll rándulás tünetei?

 

Fájdalom: A váll rándulása gyakran fájdalommal járhat, különösen a váll külső részén vagy a kar mozgatásakor.

 

Vállficamok: A váll instabilitása miatt könnyen bekövetkezhetnek vállficamok vagy váll kificamodások.

 

Zúzódások és duzzanat: A váll környékén jelentkező zúzódások és duzzanatok is gyakoriak lehetnek a rándulás következtében.

 

Kattogás vagy ropogás: Mozgás közben a váll területén kattogás vagy ropogás hallható lehet, ami a stabilitás hiányára utalhat.

 

Korlátozott mozgás: A vállmozgások korlátozottak lehetnek, és az érintett személy nehezen tudja felemelni vagy kinyújtani a karját.

 

Gyengeség: A váll rándulása miatt a környező izmok és szalagok gyengesége kialakulhat, ami további problémákat okozhat a vállstabilitásban.

 

 

Általánosságban mennyi a váll húzódás gyógyulási ideje?

A váll húzódás gyógyulási ideje nagymértékben függ a sérülés súlyosságától, az érintett szövetektől és az alkalmazott kezeléstől. Általánosságban elmondható, hogy könnyebb húzódások esetén a gyógyulás általában néhány hétig tarthat, míg súlyosabb eseteknél vagy esetleges szakadásoknál a gyógyulási idő hónapokig is eltarthat.

 

 

Mennyi ideig tart a váll zúzódás gyógyulási ideje?

 

Enyhe zúzódás: Az enyhe váll zúzódások általában néhány naptól egy hétig terjedő idő alatt gyógyulnak. Pihenés, jegelés, és fájdalomcsillapítók használata segíthet a gyógyulási folyamat felgyorsításában.

 

Közepes súlyosságú zúzódás: Közepes zúzódások esetén a gyógyulási idő általában 1-2 hét. Ezen időszak alatt fontos a sérült terület tehermentesítése és az orvos által javasolt kezelések követése.

 

Súlyos zúzódás: Súlyosabb zúzódások esetén a gyógyulás több hétig is eltarthat. Orvosi ellátás, fizioterápia és hosszabb pihenési időszak lehet szükséges a teljes gyógyuláshoz.

 

Rándult váll.