Sokat izzadsz? Mutatjuk milyen betegségek jelei lehetnek
Mindenki izzad, de nem mindenki egyformán. Az izzadás egy természetes dolog, főleg a nagy melegben. Az izzadás egy fontos funkció, amely szükséges a test lehűtéséhez.
Viszont, ha azt vesszük észre, hogy túl sokszor izzadunk, és jobban, mint indokolt lenne, azt orvosi nyelven hyperhidrosis-nak nevezzük. Több minden is kiválthatja, de fontos kideríteni, hogy mi lapul a háttérben, mert komoly betegség is lehet.
Ha az izzadás elkezdi zavarni a mindennapi életet, érdemes egy kicsit a témában jobban belemerülni és felderíteni az okokat.
Fokozott izzadással járhatnak az alábbi betegségek
A cukorbetegség olyan szénhidrát-anyagcsere zavar, melynek során a vércukornak a szintje megemelkedik. Normális esetben a cukor (glükóz) az inzulin nevű hormon segítségével a vérből a sejtekbe jut, hogy üzemanyagként használják fel. A cukorbetegek vagy egy autoimmun folyamat révén nem termelnek elegendő inzulint ahhoz, hogy a glükózt a véráramból a sejtekbe szállítsák (1-es típus), vagy sejtjeik ellenállóvá válnak az inzulin hatásaival szemben (2-es típus).
A cukorbetegségnek gyakran nincsenek tünetei, csak akkor, amikor már szövődmények léptek fel. Érdemes azonban tudni, hogy az idegrendszer az alacsony cukorszintre többek között verejtékezéssel reagál, így érdemes felfigyelni erre a tünetre!
A pajzsmirigy a nyak elülső részén található mirigy. Olyan hormonokat termel, amelyek számos testi funkció szabályozásában játszanak szerepet, beleértve:
- Anyagcsere
- Légzés
- Pulzus
- Testsúly
- Testhőmérséklet
Ha a pajzsmirigy túl sok hormont termel, azt hyperthyreosis-nak (pajzsmirigy túlműködés) nevezzük. A pajzsmirigy túlműködése fokozza a szervezet anyagcseréjét és pulzusszámát (vagyis fokozott üzemmódra kapcsol) ami túlzott izzadást eredményezhet.
További állapotok, melyek fokozott izzadást okozhatnak
- Menopauza
- Túlsúly
- Gyógyszerek mellékhatása
- Stressz
- Kardiológiai problémák
- Fertőzések
- Rosszindulatú daganatok (pl. limfóma, leukémia).
Fontos, hogy a túlzott izzadás ellen gyógyszer szedése önkényesen, azaz orvosi felügyelet nélkül semmilyen körülmények között nem ajánlott! Ha túlzott izzadást tapasztal, akkor javasolt minél hamarabb kivizsgálni a kiváltó okot!