Dohányzás és alkoholfogyasztás: Alkohol hatására felborulhat az alvási ritmusunk, és a légúti szövetek is ellazulnak, ezért horkolás alakul ki. Aki dohányzik, annak sokkal duzzadtabb a nyálkahártyája, és ez szűkíti a levegő útját.
Gyógyszerek hatása: Az altatók, nyugtatók is előidézhetnek horkolást.
Súlyfelesleges: Elhízás esetén nemcsak a hasra, hanem a garatizmokra is rakódik le zsír, ez pedig nagyban nehezíti a levegő útját. A kevés mozgás miatt is kialakulhat horkolás.
Orrproblémák: Az orrsövény ferdülés tipikus tünete a horkolás, de a felső légúti betegségek is okozhatják.
Genetikai okok: Van, akinél genetikai ok, hogy a felső légúti szövetek izma gyenge.
Gyenge izomtónus: Többféle fázisa van az alvásnak. Akkor lazulnak el a legjobban az izmok és a szövetek amikor a legmélyebben alszol. A háton fekvés nagyon kedvez a horkolásnak mivel a nyelv elernyed és hátracsúszik a felső légutakba. Idősebb korban egyre fokozódik a horkolás mivel az izomszövetek tónusa csökken az évek során.
Szervi elváltozás: A torok és az manduláknak a megnagyobbodása leszűkíti a felső légutakat. Vannak bizonyos betegségek is mint a pajzsmirigy elégtelenség vagy a Down-szindróma amelyek miatt megnagyobbodik a nyelv, ez pedig akadályozza a levegő normális áramlását.
Allergia: Az allergia és az ingerlő anyagok mint a por, füst és más légszennyezések miatt az orr nyálkahártyája begyulladhat így jöhet létre az elzáródás. Az első tünete a hangos horkolás, az orr, orrgarat és az arcüreg duzzanatainak kialakulása. Akadályt állíthat még az orrsövény ferdülés és az orrpolip is.
Ne feledd, hogy a rendszeres és nagyon zavaró horkolás esetében mindenképpen fül-orr gégészhez kell fordulni.