Sajnos a magas koleszterinszint növelheti bizonyos betegségek rizikófaktorát, ezért érdemes odafigyelni rá, és ha kell akkor csökkenteni azt!
A magas koleszterinszint általában a szív- és az érrendszeri betegségek egyik fő rizikófaktora. A betegek számára nagyon fontos a koleszterinszint kezelése és persze a megelőzése is.
A betegek állapota nagymértékben javulna ha az életmódon és az étrenden is változtatnának. Minél előbb fényt derítünk a magas koleszterinszintre annál korábban és sikeresebben lehet a betegség ellen fellépni. A kezelés első lépéseként meg kell vizsgálni a testtömeget és az esetleges társbetegségeket. Ehhez kell majd az étrend összetételét. Ne csupán egyféle ételtől várd a pozitív eredményeket hanem az egészséges táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra is oda kell figyelni.
A túlsúly esetén a testtömeg csökkentésére is szükség lehet, ezért az energia bevitelt mindig egyénre kell szabni. Nagyon sok esetben elég a diéta és az sima életmódváltás a koleszterinszint csökkentéséhez és nincs szükség gyógyszeres kezelésre. A pontos kezelési módhoz azonban tudnod kell a koleszterinszint típusát valamint az étkezési és életmód szokásait.
A szervezet is képes előállítani koleszterint.
A magas koleszterinszintet egy megfelelő étrenddel sikeresen lehet csökkenteni. Ha megelőzni szeretnéd, akkor semmiképpen se haladja meg a napi 300 mg mennyiséget. Ha viszont már kialakult a betegség, akkor mindenképpen 200 mg alatt kell lennie a napi bevitelnek. Azt tudnod kell, hogy állati eredetű termékek tartalmaznak koleszterint. A legtöbb koleszterint a tojássárgája, a belsőségek, a szárnyasok bőre és a tejföl is tartalmazza.
A rostoknak nagyon sok szerepe van a koleszterinszint csökkentésében, mivel megkötik a felvett koleszterint, és így az sokkal kisebb mértékben szívódik fel, a végén pedig kiürül a salakanyaggal. Ajánlott naponta 30-40 gramm rostot fogyasztani amiből 10-20 gramm vízben oldódó rostnak kell lennie, ilyen a zabkorpa és a zabpehely.
Nagyon fontos még, hogy az étrend antioxidáns tartalma magas legyen mivel az antioxidánsok gátolják meg az LDL vagy a magas koleszterinszint oxidációját. De hogy milyen zsírokat fogyaszthatsz? Az étrend zsírtartalmának a napi energiabevitel 15-30%-ának kell lennie, amiből a kedvezőtlen telített zsírsavaknak kevesebbnek kell lennie mint 10%. A telítetlen zsírsavak adják a zsírbevitel nagyobbik felét.
A diéta mellett nagyon fontos a már fent említett testmozgás. Ez segíthet beállítani az egészséges vérzsír-értéket. Ha korábban mozgásszegény életet éltél, akkor egy orvosi kontroll mellett fokozatosan mozoghatsz. Hetente 4-5 alkalommal érdemes fél órát sétálni, kerékpározni vagy esetleg úszni. Az elvégzett testmozgás segít növelni a HDL vagyis a jó koleszterinsztet és csökkenti a trigliceridszintet.
Fel kell hívni a páciens figyelmét, hogy abba kell hagyni a dohányzást és a rendszeres alkoholfogyasztást is abba kell hagyni.
Abban az esetben ha a beteg sem az életmódbeli változtatás illetve a diéta hatására sem tapasztal jobbulást és az értékei is ugyanakkorák, akkor válik szükségesség a gyógyszeres kezelés.