Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az izomgyulladás kezelése: Útmutató a gyorsabb felépüléshez

2024. 05. 16. 10:44:00 HillVital

Több száz izom van a testben és végül is bármelyik meg tud fájdulni. A legtöbb esetben nem könnyű eldönteni, hogy melyik izom is fáj.
 


Nézzük a lehetséges okokat amelyek miatt kialakulhat a gyulladás.

- Akármilyen sportsérülés okozhat akut vagy akár azonnali izomfájdalmat.

- Helytelen testtartás vagy egy nagyon megerőltető mozgás után is fájhat az izom.

- Bemelegítés nélkül végzett mozgás vagy ha nem megfelelően melegítesz be, akkor is kialakulhat az izomfájdalom.

- Akár egy vírusos fertőzés és egy megfázás is járhat izomfájdalommal. Az influenzához társul ilyen tünet.

- A sok stressz is járhat izomgyulladással és izomlázzal.

- Sajnos lelki okok is állhatnak az izomfájdalom hátterében.

Az izomgyulladás tünetei a következők lehetnek. A végtagok izomzatában gyengeséget és fájdalmat lehet érezni. Ez a fájdalom és gyengeség a mindennapi terhelés illetve tevékenységek miatt csak egyre erősödik.

Egy krónikus izomfájdalom hátterében sajnos már sokkal komolyabb okok is állhatnak.

Lehetnek ezek belgyógyászati, neurológiai és mozgásszervi okok is. Ha te is hosszan tartó krónikus izomfájdalommal küzdesz, akkor érdemes egy szakorvost felkeresned. A gyulladás más-más ember esetében különböző módon folyhat le. Emiatt nehéz az megállapítani, hogy az izomgyulladás meddig tart. Ugyanakkor ha elhúzódik, akkor nem szabad félvállról venni. Akár autoimmun betegség is okozhatja a gyulladást, amivel mindenképp szakemberhez kell fordulni! Mindennek köszönhetően az izomgyulladás kezelése nem várhat halasztás, minél előbbi vizsgálatra van szükség.

 

Felmerülhet még az az eset is, hogy izomhúzódás alakul ki.

Ennek gyakori okai a kitartott pozíció, nagy sebességű mozgás, illetve a folyamatos mikro sérülések. Mivel a húzódások különbözőek ezért nem meghatározható, hogy az izomhúzódás meddig tart. Arról nem beszélve, hogy az izomhúzódás és az izomszakadás is hasonló tünetekkel rendelkeznek, melyek a következők: Izomgyengeség, erőtlenség, izom használatára való képtelenség, véraláfutás, jelentős fájdalom, duzzanat, izommerevség.

Általában az izomláz az izmok szokásosnál nagyobb terhelése után szokott jelentkezni fél vagy 1 nap múlva.

 

Az izomláz meddig tart?

Ha már kialakult, akkor mindig felmerül a kérdés. Szinte minden esetben az izomláz elmúlik magától néhány nap alatt.

 

A megerőltetett izmokban a fellépő oxigényhiány miatt tejsav keletkezik és így az izomban mikroszakadások alakulnak ki. Szinte minden esetben az izomláz elmúlik magától néhány nap alatt.

 

A felkar izomgyulladás gyakori okai közé tartozik az állandó, ismétlődő mozdulatok végzése, például a teniszezés, írás, vagy számítógép használata. Ezen mozdulatok nagymértékben megterhelik a csuklót és a könyökét, ami fokozott stresszt okoz az izmokban és ínszalagokban. A tünetei közé tartozik a fájdalom és az érzékenység a könyökben, a kar bizonyos mozdulatainak nehézsége vagy képtelensége, és a kar duzzanata. Az érintett területen akár hőemelkedés is jelentkezhet, és súlyosabb esetekben a kéz mozgásának korlátozottsága is megjelenhet.

 

Ha az izomgyulladás combban jelentkezik, akkor annak okai között általában megemlíthető a sérülés. túlerőltetés, vagy a rossz testtartás is. Tünetei között igen gyakori a fájdalom, duzzanat, gyengeség, illetve zsibbadás.

 

A deréktáji izomgyulladás számos okból alakulhat ki, többek között a túlterhelés, a rossz testhelyzet, az állandó ülőmunka, a mozgáshiány, a gerincbetegségek, valamint a sérülések is okozhatják. A deréktáji izomgyulladás tünetei közé tartozhatnak a fájdalom a deréktájon, a hátfájás, a nehéznek érzett hát, a görcsök, a fájdalom sugárzása a lábakba, a mozgásbeszűkülés, valamint a mozgás korlátozottsága is.

 

Hátizom gyulladás is létrejöhet sajnos.

A hátizom gyulladás tünetei a következők lehetnek: A legfőbb tünete a terhelés után 1 vagy fél nappal jelentkező izomfájdalom. A megerőltetés miatt beduzzadhatnak az izmok. A begyulladt izom mozgása jelentősen beszűkülhet, akár olyan nagy is lehet a gyulladás, hogy szinte meg se tudsz mozdulni. Meddig fáj az izomgyulladás? Ez változó szokott lenni, mivel a súlyosságától függ. Érdemes pihentetni valamint gyógynövényes balzsamot is használni. Ha nem múlik el 1 hét alatt, akkor érdemes orvoshoz elmenni.

 

Mi az a hosszú hátizom gyulladás?

A hosszú hátizom, vagy más néven a latissimus dorsi, egy nagy hátizom, amely a háton található. Gyulladása általában a túlzott vagy helytelen mozgás, túlzott terhelés vagy sérülés következménye lehet. A hosszú hátizom gyulladása fájdalmat okozhat a hát alsó részén vagy a mellkas oldalán, és általában mozgáskor korlátozottságot is okozhat.

 

 

Hogyan javasolt a hátizom gyulladás kezelése?

 

Pihenés: Fontos az érintett terület pihentetése. Kerülje azokat a tevékenységeket, amelyek tovább súlyosbítják a tüneteket vagy fokozzák a fájdalmat.

 

Jég és meleg terápia: Az akut fájdalom csillapítására használhat jégcsomagot, amelyet közvetlenül az érintett területre kell helyezni, 15-20 percig, néhány óránként. A hosszú távú gyógyulás támogatása érdekében a meleg terápia is hasznos lehet, például meleg zuhany vagy meleg vizes palack alkalmazása az érintett területre.

 

Gyulladáscsökkentők: Nem szteroid gyulladáscsökkentő krémek, gyógyszerek segíthetnek a fájdalom és a gyulladás csökkentésében.

 

Fizikoterápia és nyújtógyakorlatok: Speciális fizikoterápiás gyakorlatok és nyújtógyakorlatok segíthetnek erősíteni és lazítani a hátizmokat, javítva ezzel a mozgástartományt és csökkentve a fájdalmat.

 

Masszázs és manuálterápia: Masszázs és manuálterápia alkalmazása segíthet enyhíteni a feszültséget és a fájdalmat, valamint javíthatja a vérkeringést az érintett területen.

 

Szakorvosi konzultáció: Súlyosabb esetekben, amikor a fájdalom vagy a tünetek nem enyhülnek megfelelően a fenti módszerekkel, fontos lehet szakorvoshoz fordulni. Az orvos további kezelési lehetőségeket javasolhat, például injekciókat vagy más speciális terápiákat.


Az izomgyulladás kezelése szerencsére többféle módon is lehetséges.

- Különféle gyógynövényes balzsamokkal

- Fájdalomcsillapító tapaszokkal

- Masszázzsal

- Szauna vagy hideg-meleg zuhany

- Fokozatos terhelés illetve lassan végzett nyújtás

- Az izomgyulladás csökkentése pihentetés segítségével is lehetséges

- Az izomgyulladás krém, illetve balzsam segítségével is enyhíthető

Izomgyulladásra gyógyszer is van többféle, azonban mi nem ajánljuk rögtön a használatát. Először próbálkozz a gyógynövényes balzsamokkal és ha az nem segít, akkor érdemes a gyógyszerekhez fordulni. Egy izomláz esetén rögtön az jut az ember eszébe, hogy hány napig tart az izomláz. Ez teljesen változó, de általában maximum 1 hétig szokott tartani, vagy esetleg néhány napig. Ez a megterhelés szintjétől függ. Persze meg is előzheted a problémákat. Minél edzettebb az izomzatod, annál kevésbé fog fenyegetni az izomláz. Ha rendszeresen mozogsz, akkor azzal együtt arányosan fog fejlődni az izmod is. Ha erős az izomzatod, akkor nem fog kialakulni izomláz vagy ha kialakul akkor sem fog kellemetlen fájdalommal járni. Ahhoz, hogy elkerüld az izomfájdalmat érdemes a helyes testtartás kialakítása is.

 

Az izomgyulladás kezelése otthon

Az izomgyulladás általában fájdalommal, merevséggel és gyulladással jár, és leggyakrabban edzés vagy túlzott fizikai aktivitás után jelentkezik.

 

Szerencsére azonban enyhe tünetek mellett, igen gyakran otthoni kezelések mellett is enyhíthető, melyek a következőek lehetnek:

 

Pihenés: Az izomgyulladás kezelésének első lépése a pihenés. A túlzott fizikai aktivitás elkerülése, és a pihenés segít az izomgyulladás kezelésében. Ha az izomgyulladás súlyos, akkor érdemes legalább egy napig pihenni.

 

Jegelés: Az izomgyulladás kezelésének másik hatékony módja a jegelés. A jegelés segít a fájdalom és a gyulladás enyhítésében. A jegelést közvetlenül az érintett területre kell helyezni, és 15-20 percig kell rajta hagyni. A jegelést naponta többször is el lehet végezni.

 

Melegítés: Az izomgyulladás kezelésének következő lépése a melegítés. A melegítés elősegíti az izmok lazítását és az izomfájdalom csökkentését. A melegítést forró fürdővel, meleg borogatással vagy melegítőkrémmel lehet elvégezni.

 

Fájdalomcsillapítók: Az izomgyulladás kezelésének részeként fájdalomcsillapítók is használhatók, melyek segíthetnek az izomfájdalom enyhítésében és a gyulladás csökkentésében.

 

Masszázs: Az izomgyulladás kezelése során hasznos lehet a masszázs. A masszázs segíthet az izmok lazításában, és enyhítheti az izomfájdalmat. A masszázs sokkal hatásosabb lehet ha használsz mellé gyógynövényes balzsamot is. Ezért ajánljuk a HillVital Kapsamax extra balzsamot ami 8 speciális gyógynövényt tartalmaz. A Kapsamax Extra balzsam esetében, az erős paprikát kombináltuk gyógynövényekkel, így a jótékony hatóanyagok átjuthatnak az izmokon, és elvégzik gyógyító munkájukat! Jóleső meleg érzéssel tölti el a problémás területeket, beindítja a vérkeringést, ellazítja a merev izmokat. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia. 

 

Megfelelő hidratálás: Az izomgyulladás kezelése során fontos, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasszunk. A megfelelő hidratálás segít az izmok működésében és az izomfájdalom csökkentésében.

 


"Szerintem nagyon jó a Kapsamax balzsam. Masszőr vagyok, ezért munkám során is használom a problémás területekre a vendégeimnek."


Egy nő aki izomfájdalommal küzd.

Általánosságban a derék húzódás meddig tart?

A derék húzódás időtartama számos tényezőtől függ, és általánosságban nehéz pontos időkeretet megadni. A derék húzódás egy izomsérülés, amely a hát alsó részén lévő izmokat érinti, és általában erős fájdalmat, merevséget és mozgáskorlátozást okoz. Általánosságban elmondható, hogy enyhe derék húzódások esetén a tünetek általában 1-2 hét alatt enyhülhetnek. Közepesen súlyos húzódások esetén a gyógyulási időszak 3-6 hét lehet, míg súlyosabb esetekben akár több hónapot is igénybe vehet, különösen akkor, ha nem kap megfelelő kezelést vagy nem pihentetik megfelelően az érintett területet.

 

Fontos azonban kiemelni, hogy minden eset egyedi, és a legjobb, ha orvoshoz fordulsz a pontos diagnózis és kezelés érdekében.

 

Meddig tart az izomláz?

Az izomláz egy átmeneti jelenség, ami akkor jelentkezik, amikor az izmok intenzív vagy szokatlan tevékenységet végeznek, például új edzésforma vagy megnövelt terhelés következtében. Az izomláz általában a terhelés után 24-48 órával jelentkezik, és a legintenzívebb tünetek általában 24-72 óráig tartanak. Az izomláz enyhe fájdalomtól akár erőteljesebb kellemetlenségekig terjedhet, és általában akkor múlik el, amikor az izmok hozzászoknak az adott tevékenységhez.