Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ízületi ideggyulladás – minden amit tudni kell róla

2024. 05. 16. 11:52:00 HillVital

Mielőtt belemennénk a részletekbe, nézzük meg, hogy is alakul ki az ízületi ideggyulladás

Az ízületi gyulladás során az ízületi tokot belülről borító bélhártya vérbő lesz, aminek köszönhetően több kóros ízületi folyadékot termel, aminek hatására az ízületek megduzzadnak, pirossá válnak.

Az ízületben gyulladásos enzimek szabadulnak fel, amely idővel tönkreteszi az ízületi porcot. Az ízületi tok é szalagok a gyulladás hatására meggyengülnek, megnyúlnak, deformálódnak. A gyulladásos folyamat általános tüneteket is okozhat. Ilyen lehet például a gyengeség, fáradékonyság, hőemelkedés és a rossz közérzet. Az ízületen kívül jelentkezhet bőr alatti reumás csomó, könny-, és nyálmirigy gyulladás, valamint szem-, tüdő-, szív-, ér-, valamint ideggyulladás. Az ízületi gyulladásra gyógyszer is hatásos lehet, azonban mi a természetes megoldásokat ajánljuk elsőnek kipróbálásra.

A köszvény és tünetei

A köszvény tünetei könnyedén felismerhetők. Köszvény esetén a vérben lévő húgysavszint kórosan megemelkedik, melyek az anyagcsere zavarnak köszönhetően lerakódnak az ízületekben. A köszvény leginkább csukló, könyök és térd területein fordul elő. Ugyanakkor a krónikus köszvény ujjakra van a legtöbb esetben nagy hatással. Az ízületi roham nagyon hirtelen alakul ki, szinte pillanatok alatt képes az ízület bepirosodni, bedagadni. Általában az éjszakai órákban jelentkezik és erős lábfájdalommal jár.

A köszvény fájdalomra több kezelési módszer is a rendelkezésünkre áll. Fenn áll az orvosi és gyógyszeres kezelés lehetősége, azonban lehetőség van természetes kezelésre és diétára is. Természetes kezelés esetén lehetőségünk van a hűtésre, polcolásra kímélésre-pihentetésre, valamint borogatásra és krémek alkalmazására egyaránt. A köszvény krém segítségével való kezelése estén szteroid tartalmú krémek helyett inkább valami természetessel próbálkozni. Többféle hatásos köszvény elleni kenőcs is létezik a piacon, azonban a tünetek, a gyulladás enyhítésében a Maximum balzsam is segíthet. 19 speciális gyógynövényeinek köszönhetően ez reuma krém gyulladásra, fájdalomcsillapításra és görcsoldásra is rendkívül jól alkalmazható.

Mit kell tudni a befagyott váll szindrómáról?

A befagyott váll szindróma a váll és a környező lágy szövetek krónikus gyulladásos betegsége. Általános tünetet miatt gyakran csak húzódásra vagy egyszerű vállfájdalomra gondolunk, és gyakran így is kerül kezelésre. Ennek köszönhetően igen sokszor elhúzódik a valódi betegség felismerése. A befagyott váll nagyban képes befolyásolni a beteg mindennapi életét. Korlátozhatja a munkavégzést, valamint a hétköznapi tevékenységet egyaránt.

 

Befagyott vállra alkalmazhatunk konzervatív kezelési módszereket. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító krémek egyaránt segíthetnek. Ezen kívül a gyógytorna is nagy segítséget nyújthat a kezelésben, valamint ha ezek nem hoznak javulást akkor operáció is szóba kerülhet.
 

Befagyott váll

Mi okozhat ízületi gyulladást?

 

Autoimmun betegségek: Például rheumatoid arthritis, amelyben az immunrendszer tévesen támadja meg az ízületeket.

 

Degeneratív betegségek: Mint például az osteoarthritis, amely az ízületi porc kopását jelenti, gyakran az életkor előrehaladtával.

 

Gyulladásos betegségek: Például köszvény, amelyben a testben felhalmozódik a húgysav, ami az ízületek gyulladását okozhatja.

 

Fizikai sérülések: Ízületi sérülések, törések vagy sportsérülések gyulladást okozhatnak az érintett ízületben.

 

Bakteriális vagy vírusfertőzések: Néhány fertőzés okozhatja az ízületek gyulladását, például Lyme-kór vagy reumás láz.

Reumás megbetegedések

A reumás betegség képes fájdalmat, valamint merevséget okozni az ízületekben, izmokban és az inakban egyaránt. A reumás megbetegedések főleg az idős korosztály között igen gyakori, azonban más korosztályokat is ugyanúgy érint a probléma. A reuma vállban, kéz és láb kis ízületei között, valamint csuklók és a térdekben jellemző. A csípő a boka és a könyök csak ritkább esetben érintettek.

Mit tehetünk reuma ellen?

A reuma kezelése nagyban segíthető életmódbeli változtatások segítségével. Már enyhe túlsúly esetén is fontos, hogy a felesleget leadjuk. Emellett érdemes olyan élelmiszereket fogyasztani, melyek magas C-vitamin tartalommal rendelkeznek. Mindezek mellett nem szabad elfelejtkezni a megfelelő folyadékpótlásról sem, valamint a heti rendszeres mozgásról sem.

 

Mindezen kívül nem szabad megfeledkezni a gyógykezelésekről sem. Ilyen például a gyógytorna és a gyógymasszázs is, melyeket reuma gyulladáscsökkentő krémek alkalmazásával még hatékonyabbá tehetünk. Bizony így van, a reuma masszázskrém és megfelelő masszázs együttes alkalmazásával sokkal nagyobb hatékonysággal kezelhető.

Milyen balzsamot válasszunk a reuma kezelésére?

Ha reumára krém után keresgélünk, akkor első körben mindig törekedjünk a természetességre. Kerüljük a mesterséges összetevőket, valamint a szteroid tartalmú krémeket. A szteroid tartalmú reuma kenőcs elkerülése azért javasolt, mert hosszútávon igazán kellemetlen mellékhatásokat okozhat. Ezért fontos, hogy olyan gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító krémet válasszunk melyek hosszútávon sem rendelkeznek kellemetlen mellékhatásokkal, azonban kellő hatékonysággal képesek kezelni a problémát.

Mik azok a reuma csomók és miért jelennek meg?

A reumás csomók kemény gyulladt duzzanatok, melyek a bőt alatt formálódnak elhalt, gyulladt szövetekből. Leggyakrabban azon ízületek mellett találkozhatunk velük, melyet rheumatoid artritisz érint. A reuma csomókra nem minden estben kell külön figyelmet fordítani. Abban az esetben ha nem okoz fájdalmat, nem nehezíti a mozgást, akkor nem is kell vele foglalkozunk. Ugyanakkor súlyos reumás állapot esetében valaki még dohányzik is, akkor a csomók nem csak az ízületeket, hanem már a tüdőt vagy a vérereket is érintheti. Ennek köszönhetően ilyen esetben mindenképp javasolt a megfelelő orvosi vizsgálat.

Rheumatoid arthritis

Rheumatoid arhritisről akkor beszélünk, amikor a fehérvérsejtek kilépnek a véráramból az ízületi hártyába, majd itt szerepet játszanak az ízületi membrán gyulladásában. Az ízületi hártya gyulladásra több kockázati tényező is létezik. Ezek közül megemlíthető az öregedés, a női nem, a különböző bakteriális, virális fertőzések, a hajlamosító gének öröklése, valamint a cigerattázás.

Mik a rheumatoid arthritisre utaló jelek?

- az ízületek fájdalma, duzzanata

- ízületi merevség, különösen alvást követően

- érintett ízületek mozgékonyságának csökkenése

- hőemelkedés

- ízületek deformálódása

Szerencsére a reuma arthritisre kenőcs segítségével is megfelelő kezelést biztosíthatunk. Ez a fajta kezelés igen sokszor bizonyosul hasznosnak. Amennyiben nem súlyos az állapot akkor támaszkodhatunk gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító balzsamok segítségére. Sajnos azonban van olyan helyzet amikor már gyógyszeres vagy szteroid tartalmú krémek használata is szükségeltetik. Rheumára krém használata orvosi beavatkozás nélkül csak bizonyos pontig lehetséges. Abban az esetben ha folyamatos kellemetlenséget érzünk vagy a test mindkét oldalán több ízületet érintő duzzanat áll fenn, akkor mindenképp forduljon vele orvoshoz!

Ideggyulladás autoimmun betegségtől

Több olyan autoimmun betegség is létezik, melyek az idegeket támadva képesek ideggyulladást okozni. Autoimmun betegség esetén az immunrendszer valamilyen hiba miatt a test a saját sejtjeit kezdi el megtámadni és lebontani. Ennek köszönhetően igen gyakran gyulladásos betegségek alakulnak ki. Ilyen betegség például a sclerosis multiplex is. Autoimmun betegségek miatt jelentkező tünetek esetén reumatológus szakorvost ajánlott felkeresni.

Ideggyulladás felkar, kéz esetében

A kéz, illetve a karok idegeinek a gyulladása igen gyakori. A kezek idegeinek gyulladása miatt azonban további tünetek jelentkezhetnek a mellkasban, a vállban, a karokban, valamint a felkar esetében is. A gyulladás során jelentkezhet tartós fájdalom, zsibbadás vagy akár érzékvesztés, továbbá izomgyengeség.

Melyek lehetnek az ideggyulladás tünetei?

Az ideggyulladás tünetei változóak lehetnek attól függően, hogy melyik idegeket érinti és milyen mértékben.

Fájdalom: Az ideggyulladás leggyakoribb tünete a fájdalom. Ez lehet égő, szúró, lüktető vagy tompa fájdalom, amely gyakran az érintett ideg pályáján terjedhet.

Érzéskiesés vagy túlzott érzékenység: Az érintett területen érzéskiesés vagy csökkent érzékenység is előfordulhat. Ugyanakkor néha a túlzott érzékenység vagy az érintett terület érintése már kisebb fájdalmat is okozhat.

Bőrproblémák: Az ideggyulladás miatt bőrproblémák is kialakulhatnak, mint például szárazság, viszketés, égő érzés vagy érzékenység az érintett területen.

Bizsergés vagy zsibbadás: A bizsergés, zsibbadás vagy "csikiző" érzés gyakran jelentkezik az érintett ideg pályájában.

Koordinációs nehézségek: Az ideggyulladás miatt az érintett terület koordinációjában is problémák jelentkezhetnek.

Reflexkiesés: Az érintett területen lévő reflexek csökkenhetnek vagy akár teljesen el is maradhatnak.

Mozgáskorlátozottság: Az ideggyulladás miatt az érintett terület mozgása korlátozott lehet, ami a mindennapi tevékenységek végzését nehezítheti.

Mi okozza az ideggyulladást?

 

Autoimmun betegségek: Az autoimmun betegségekben az immunrendszer tévesen támadja meg a szervezet saját sejtjeit és szöveteit. Például a Guillain-Barré-szindróma az egyik ilyen autoimmun betegség, amely ideggyulladást okozhat.

 

Fizikai sérülés: Ideggyulladás léphet fel fizikai sérülés vagy nyomás hatására az idegekre. Például a csontok eltörése vagy az idegek összenyomódása súlyos fájdalmat és ideggyulladást okozhat.

 

Fertőzések: Bizonyos fertőző betegségek, mint például a Lyme-kór vagy a herpeszvírusok, ideggyulladást okozhatnak.

 

Anyagcserezavarok: Például a cukorbetegség hosszú távon idegkárosodást okozhat, ami ideggyulladáshoz vezethet.

 

Mérgezés: Bizonyos mérgező anyagok, például nehézfémek vagy vegyszerek, idegkárosodást okozhatnak, ami ideggyulladáshoz vezethet.

Reumatikus ideggyulladás

Reumatikus ideggyulladás alatt legtöbb esetben az alagútszindróma érthető. Az alagútszindróma egy betegség, amely zsibbadást, fájdalmat vagy akár érzékvesztést is okozhat. Legtöbb esetben a kézben, karokban, valamint a lábakban jelentkezik. A betegséget egy ideg megnyomódása váltja ki valamilyen alagútban. Ez az alagút a testben egy szűk, idegvezető csatornát jelent. Bármi, ami elszorítja vagy irritálja ezeket az idegeket az alagútban, hozzájárulhat a tüneteket kialakulásához. Reumás ízületi gyulladás esetén a bedagadt, begyulladt testrészek is kiválthatják, így több tényező együttesen okozza a betegség kialakulását.

Gyulladáscsökkentő ideggyulladásra

Az ideggyulladás kezelése a kiváltó októl függ, de az általános cél a fájdalom és a gyulladás csökkentése, valamint az érintett idegek regenerálódásának elősegítése. 

Az ideggyulladás kezelésében alkalmazott gyulladáscsökkentő szerek közül a leggyakrabban használtak a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Ezek azonban csak átmeneti megoldást nyújtanak, és hosszabb távon szedve káros hatásokat is okozhatnak.

Az ideggyulladás kezelésében másik lehetőség az kortikoszteroidok alkalmazása, amelyek hatékonyak lehetnek a gyulladás csökkentésében. Azonban ezeknek is lehetnek mellékhatásaik, például a vércukorszint és a vérnyomás emelkedése, valamint a csontok elvékonyodása.

Ezeken kívül a nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő krémek jöhetnek még szóba, melyek segíthetnek a fájdalom és a gyulladás enyhítésében.

Ha ideggyulladásra krémet keresünk, akkor a kapszaicin tartalmú krémek lehetnek a segítségünkre. A kapszaicin azáltal, hogy serkenti a vérkeringést és növeli a helyi anyagcserét, segíthet a gyulladás enyhítésében. Ezáltal a gyulladt területen gyorsabban eljuthatnak a gyógyító anyagok, és a gyulladásos folyamatok is hatékonyabban folyhatnak le.

A hátat érintő ízületi panaszok

A hátfájás egy rendkívül gyakori tünet. Számos kiváltó oka lehet, melyek közül megemlíthető a túlterhelés, a nem megfelelő testhelyzetben vagy megfelelő háttámla nélkül végzett ülőmunka. A hátat érintő fájdalom azonban igen bonyolult, ezért gyakran szakaszokra van osztva, miszerint lehet nyaki gerinc, háti gerinc és ágyéki gerinc eredetű.

A legtöbb esetben azért gondolhatunk ízületi húzódásra, mert a vállízület igen nagy terhelésnek van kitéve, így elég gyakran igen könnyen megsérülhet. Elég csak belegondolni abba, hogy a vállízület a lapocka és a felkar találkozásánál helyezkedik el, ezzel bármilyen irányú mozgást lehetővé téve. Ennek köszönhetően akár egy hirtelen mozdulatnak köszönhetően is kialakulhat a húzódás.

Ízületi hátfájásra leginkább ízületi kopás esetén kell gondolni, amely általában gerincsérvet jelent. A fájdalom igazán változó, lehet ritka és enyhe, azonban jelentkezhet azonnal segítséget igénylő mozgásképtelenség is. Ez a fajta fájdalom az esetek többségében legkésőbb 6 hét után enyhül. Ennek ellenére az ilyenkor fellépő fájdalom megnehezítheti a mindennapi életet.

Mennyire lehet hatásos ilyen esetben gerincsérv krém alkalmazása?

Gerincfájdalomra krém alkalmazása igen sok esetben segíthet. Szerencsére több fajta vény nélkül kapható krém, balzsam és kenőcs a segítségünkre lehet ilyenkor. Javasolt a magas hatóanyag tartalmú ám természetes összetételű krémek mellett letenni a voksunkat. Ezek a krémek segíthetnek a fájdalom, illetve a fájdalmas időszak átvészelésében, valamint a gyulladás csökkentésében. Továbbá mivel a fájdalmat a legtöbb esetben gyulladás okozza ezért hátfájdalomra krém használata nem csak tüneti enyhülést hanem a kiváltó okot is képes lehet megszüntetni.

A probléma teljes megszüntetése azonban gyakran orvosi vizsgálatot, valamint gyógytornát igényel, ezért ha a balzsamok kevésnek bizonyulnak mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert. Továbbá a legtöbb krém gyógytorna mellett is biztonságosan alkalmazható.

Mi az ízületi vápa fájdalom?

Az ízületi vápa az a szövet, amely helyén tartja a csípőcsontot és biztosítja a csípőízület párnázottságát. Sportolás, valamint olyan tevékenység végzése esetén amely a csípő forgásával jár, nagyobb esetben alakul ki ízületi vápa szakadás. Ez viszonylag gyakori sérülésnek számít profi és hobbi sportolók esetében is. Sok esetben nem jár tünetekkel, azonban ha igen, akkor ágyéktáji fájdalom jelentkezik.

Ha az ideggyulladás lábban jelentkezik, akkor az alábbi teendők javasoltak:

Pihenés: A láb pihentetése nagyon fontos az ideggyulladás kezelésében. Kerülje a hosszú távú állást és járást, és pihentesse a lábát amikor csak lehet.

Jégkezelés: A jégpakolás alkalmazása segíthet csökkenteni a láb duzzanatát és enyhítheti az ideg gyulladását, illetve a fájdalmat.

Gyulladáscsökkentők: Gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása segíthet csökkenteni a fájdalmat és a duzzanatot.

Fizikoterápia: Fizikoterápia segíthet javítani a láb mozgékonyságát, erősségét és rugalmasságát.

Az ízületi lábfájdalom

A lábfájdalomnak számtalan oka lehet, melyek súlyosságuktól függően is igen eltérő skálán mozoghat. Az esetek többségében csak egyszerű megerőltetésről vagy izomhúzódásról van szó, azonban ha az állapot nem javul, akkor mindenképp érdemes pontosan utánajárni a dolognak.

A nagy igénybevételnek kitett testrészek esetén egyáltalán nem ritka, hogy a porc szerkezete megváltozik. Ennek következtében az ízületi folyadék mennyisége csökken, az ízületi tok sérül és gyulladásos folyamatok indulnak meg, melyek fájdalommal vagy akár látható duzzanatokkal jár. Ízületi lábfájdalomra legtöbbször ilyen esetben kell gondolni. Azonban az ízületi lábfájdalom esetén megemlíthető még az idegbecsípődés, valamint a baker ciszta is.

Ízületi lábfájdalom

Az ízületi térdfájdalom szintén egy igen gyakori és fájdalmas probléma.

A test ezen része rendkívül nagy terhelésnek van kitéve, melyet a túlsúly, vagy egyéb nehéz fizikai munka, sportolás még nagyobb terhet szab ki rá. Bár sokan úgy gondolják, hogy ez egy idős korosztályt érintő probléma, azonban ez nem igaz. A leggyakrabban az elhasználódásnak köszönhetően valóban az idős korosztályban fordul elő, azonban minden korosztályra, nemtől függetlenül egyaránt jelent veszélyt. Az ízületi igénybevételnek, kopásnak köszönhetően kialakult térdfájdalomra krém, balzsam, illetve kenőcs is alkalmazható. Ezek segíthetnek a gyulladás enyhítésében és a fájdalom csökkentésében. Ennek köszönhetően akár ismét szabadon mozoghatunk.

Hogyan lehetséges az idegszál gyulladás kezelése házilag?

Az idegszálgyulladás, más néven neuropátia, olyan állapot, amely során az idegek károsodnak vagy begyulladnak. Fontos hangsúlyozni, hogy az idegszálgyulladás kezelése komoly orvosi feladat, és a súlyos esetekben szakember felügyelete szükséges.

 

Fizikoterápia és gyógytorna: Egyes esetekben a fizikoterápia és gyógytorna segíthet a mozgásszervi problémák enyhítésében, és hozzájárulhat az idegek helyreállításához.

 

Meleg és hideg terápia: Meleg vagy hideg kompresszió alkalmazása némi enyhülést hozhat a fájdalomra és a gyulladásra. Fontos azonban, hogy ne alkalmazzuk túl hosszú ideig, és ne használjunk túl magas vagy alacsony hőmérsékletet.

 

B-vitaminok: B-vitaminok, különösen a B12-vitamin, fontosak az idegek egészségéhez. Az orvosával való konzultáció után esetlegesen kiegészítők szedhetők.

 

Mézes masszázs: Néhányan találnak enyhülést a mézes masszázs alkalmazásával. Azonban, mivel minden egyes eset más és egyedi, fontos, hogy az ilyen típusú kezelést is orvossal is egyeztessük.

 

Szorongás és stressz kezelése: Az idegszálgyulladás tünetei sokszor súlyosbodhatnak szorongás és stressz hatására. Relaxációs technikák, meditáció, vagy akár pszichoterápia is segíthet ezen tényezők kezelésében.