A kanyaró egy fertőző megbetegedés, amely lázzal és kiütéssel jár.
Hazánkban a kötelező oltásnak köszönhetően nagyon ritka, de külföldről behurcolt esetek előfordulhatnak.
A védőoltást először 12-15 hónapos korban kapják a gyermekek, majd később emlékeztető oltást. Bizonyos korosztályok ez alól kivételek (1969 előtt születettek), valamint az 1969 és 1990 között születettek részben védettek. De az utána született korosztály gyakorlatilag teljesen védett e fertőzéssel szemben.
A kanyaró egy igen fertőző vírusos megbetegedés, amely cseppfertőzéssel, azaz köhögéssel és tüsszentéssel terjed. Lappangási ideje kb. 10 nap. Lázzal kezdődik, majd megjelennek a hurutos tünetek: orrfolyás, száraz köhögés, valamint kötőhártya-gyulladás. Négy nap múlva megjelennek a kiütések, legelőször az arcon, a fül mögött, utána a hajas fejbőrön, végül az egész testen. Ezek eleinte halványak, majd sötétebb élénkvörös, de barnás árnyalatúak is lehetnek.
A méretük is egyre nagyobb lesz, a bőrből kissé kiemelkednek, összefolyhatnak, de teljesen egybefüggő bőrpírt nem okoznak. Mielőtt megjelennek a kiütések, a szájüreg nyálkahártyáján vöröses udvarral körülvett fehéres felrakódások láthatók. A testen nyirokcsomó megnagyobbodások is előfordulhatnak. A betegség az esetek többségében szövődmények nélkül 1-3 hét alatt lezajlik. A kiütések a megjelenésük sorrendjében tűnnek el, ilyenkor kis, korpázó hámlás vagy barna foltok még láthatók bőrön.
Kezelése, szövődményei
A szövődménymentes kanyaró kezelése elsősorban tüneti kezelés: lázcsillapítás, ágynyugalom.
Néhány esetben sajnos halálos szövődmény is kialakulhat kanyaró esetén. A legsúlyosabb - szerencsére ritkán előforduló- már a kiütések halványodása során kialakuló agyvelőgyulladás, amely elsősorban a kamaszkoron túli fiatalok életét veszélyeztetheti. Szövődményként a tüdőgyulladásnak két formája is létrejöhet. Egy másik, bakteriális forma is előfordulhat, illetve középfülgyulladás.