Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Káros szokások amelyek gyomorégéshez vezetnek

2022. 11. 28. 10:33:00 Veress Máté - HillVital

Mindenki tudja, hogy a gyomorégés egy igencsak kellemetlen emésztőrendszeri tünet. Könnyedén fel lehet ismerni a szegycsont környékén jelentkező maró fájdalomról valamint a diszkomfortérzésről is. Már mindenki tapasztalta azonban vannak bizonyos szokások amelyek miatt akár tartóssá is válhat a gyomorégés. Ezekről a szokásokról lesz most szó.



Egyébként a gyomorégést az okozza, hogy a gyomor savas tartalma visszaáramlik a nyelőcsőbe és ott pedig kikezdi a nyálkahártyát ami pedig érzékeny. Érdemes a háttérben az étkezési hibákat megtalálni, de nem csupán emiatt lehet gyomorsav hanem vannak még más szokások is.

 


Tudnod kell, hogy a dohányzás állandó gyomorégéshez vezethet.
Akik dohányoznak azok különösen veszélyeztetettnek számítanak ha a gyomorégésről van szó. A nikotin gyengíti a gyomor záróizmainak a feszességét és így könnyebben visszajut a nyelőcsőbe a gyomorsav. A gyomorégés és a reflux tehát elég gyakori azok körében akik dohányoznak.

Az alkohol is a gyomor nagy ellensége. Különösen akkor veszélyes ha rendszeresen és sokat fogyaszt az ember. A reflux egyik fő kiváltó oka is lehet. Az alkoholos italok a magas cukor és szénsavasságuk miatt fokozzák a gyomorsav termelődését. Valamint lazít a gyomorszáj záróizmain és így nagyon könnyen a nyelőcsőbe jut a gyomorsav. A sört kifejezetten gyomorsav okozó italnak tartják. Hasonló hatása lehet még a cukrozott üdítőitaloknak és a koffeines italoknak is.


És persze az egészségtelen étkezés is lehet a gyomorégés oka. Az egyik legkárosabb étkezési szokás a túlevés. Ha a szükségesnél több ételt eszel, akkor a gyomor kitágul és így meglazulnak a gyomorzáró izmok. Ha gyorsan fogyasztod el az ételedet szinte rágás nélkül, akkor az gyomorsav túltermelést okozhat. Nem ajánlott még a késői vacsorázás sem. Lefekvés előtt már 2-3 órával nem ajánlott enni semmit. Persze az sem mindegy, hogy mit eszünk. Számos olyan étel van amelyek gyomorégéshez vezetnek. Ilyenek a bő olajban sült ételek, az erősen fűszeres ételek valamint a túlzott sós illetve tartósítószeres ételek is. Ezek ételek persze könnyedén elhízáshoz vezethetnek ami szintén a gyomorégés egyik rizikófaktora.


Tanácsként szolgálhat, hogy a dohányzást érdemes abbahagyni valamint az alkoholfogyasztást is érdemes minimálisra csökkenteni vagy teljesen elhagyni. Mindenképpen kerüld el a túlevést és ajánlott fix időpontokban étkezni. Fogyassz minél több zöldséget és gyümölcsöt is valamint érdemes rendszeresen sportolni is.


Káros szokások amelyek gyomorégéshez vezetnek