Ezekkel az egyszerű módszerekkel alaposan csökkenthetőek a szívroham esélyei
A stressz és a depresszió általában egyet jelent a szívbetegséggel.
A depresszió gyakran vezet olyan káros viselkedésformákhoz mint a dohányzás, a mozgásszegény életmód és a magas koleszterinszint.
A depressziósok között magasabb a szívbetegség előfordulása és egy szívroham esetén súlyosabb kimenetelre is számíthatnak. Tehát nagyon fontos, hogy a depressziót kezeltessük.
Keressünk új hobbit ami elvonja a figyelmünket a depresszióról, lehet ez mozgás igénylő vagy ülő hobbi.
Lehet sokan nem gondolnák de a társadalmi elszigeteltség is nagyon rossz a szívnek. Akik hajlamosak a bezárkózásra azok általában hajlamosak a dohányzásra és az ivásra is. Ajánlott közös elfoglaltságot keresni a barátokkal, családtagokkal, nagyon jót fog tenni a szívünknek.
Azoknál a középkorú felnőtteknél akik kevesebbet alszanak mint 7 óra azoknál gyakoribb a szívbetegség és a magas vérnyomás előfordulása. Azt ajánljuk azoknak akik nehezen tudnak elaludni, hogy menjenek korábban ágyba, kapcsolják ki az elektromos eszközöket legalább 1 órával lefekvés előtt és délután már ne igyanak kávét és alkoholt.
A szívroham jelei, melyek alapján felismerhető:
- Mellkasi fájdalom , illetve nyomásérzés amely 10-20 percen keresztül is fennállhat.
- Fájdalom, illetve kellemetlen érzés a bal vállban, karokban, nyakban, akár a gyomorban.
- Gyors, egyenetlen szívverés
- Erős verejtékezés
- Szédülés, illetve ájulásérzés
- Légszomj, amely még pihenés hatására sem múlik el
Ha ezeket a jeleket érzékeljük magunkon, akkor ne habozzunk mentőt hívni, főleg ha egyszerre több tünet is jelentkezik. Ne felejtsük el, hogy a mentők száma 104 vagy hívhatjuk a 112-őt is. Fontos, hogy érthetően és összeszedetten vázoljuk fel a helyzetet és ne felejtsük el a nevünket, illetve az éppen aktuális tartózkodási helyünk közlését sem.