Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Az 5 leggyakoribb szembetegség

2022. 11. 17. 11:46:00 Sági Zsolt - HillVital

A szem az egyik legvédtelenebb érzékszervünk. Panaszai mögött sokszor komoly problémák húzódhatnak meg!
 

Ez az 5 leggyakoribb szembetegség:

 

1. Retinagyulladás

Jellegzetes változata fertőzés és baktériumok hatására alakul ki, de allergiás reakciók is gyakran szerepet játszanak a retinagyulladás létrejöttében.

Tünetek

Intő jelként először különböző erősségű látászavarok jelentkeznek, amelyek részben úgy írhatók le, mintha egy fekete függönyt húztak volna a látótér elé.

 

2. Retinaleválás

E gyakori betegségnél a retina egy része leválik az érhártyáról. Először csak az egyik szem betegszik meg, később a másik is. A kiváltó okok közt fontos megemlíteni a krónikus gyulladásokat, sérüléseket, daganatokat és az üvegtest-zsugorodást.

Tünetek

Korai tünetként enyhe látászavar fordulhat elő, a betegséget ilyenkor azonnal kezelni kell, mielőtt a retina tovább szakadna!
 

3. Retinakárosodás

A retina degenerációja a 40-es életévek táján jelentkezhet, amikor a szem legvékonyabb hajszálerei elmeszesednek, és a vérellátás elégtelenné válik.

Tünetek

Eleinte a retina közepe károsodik, amelynek hatására a központi látótér beszűkül. A folyamat előrehaladásával a degeneráció a perifériára is átterjed, és a látómező külső részeire is áthúzódik.

 

4. Repülő szúnyogok

A betegség tünetei különösen gyakorta figyelhetők meg súlyos mértékű rövidlátásnál, és elsősorban 40 éves kor fölött.

A panaszokat, amelyeket a szem elhomályosulása esetén lehet a leginkább tapasztalni, a legtöbbször az üvegtestben lévő kis koleszterinkristályok okozzák.

Tünetek

A legszembetűnőbb tünet, a repülő szúnyogok észlelése. A panaszok enyhe homályos látással társulva egészen ártatlanok, ha azonban az érzés gyakran jelentkezik, és hosszabb ideig tart, nagyon kellemetlen lehet.
 

5. Farkasvakság

A betegség tüneteinek megjelenése egyfelől a „pálcikalátás" részleges, másfelől teljes kiesésével magyarázható, ami a retina sötétség iránti érzékenységének csökkenését vonja maga után.

Tünetek

E látászavar esetén a páciens nappal rendesen lát, sötétedéskor azonban a látóképessége fokozatosan romlik, éjjel pedig nagyfokú látásromlást tapasztalhat.

Jó, ha tudod!

A túlzásba vitt tévénézés is kiválthatja a hiányt, ilyenkor ugyanis a szemnek hússzor több A-vitaminra van szüksége, mint máskor. Tavasszal különösen jellemző jelenség az A-vitamin-hiány miatt létrejövő szürkületi vakság, mivel télen az A-vitamin-szükséglet megnő, és a nem megfelelő táplálkozással a deficit nem fedezhető.
 

Az 5 leggyakoribb szembetegség

Tartalomhoz tartozó címkék: blog szem szem egészség