Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ezek a legjobb cinkforrások!

2024. 06. 04. 12:16:00 HillVital

A cink fogyasztása rendkívül fontos a szervezet számára, ezért most megmutatjuk, hogy miben van cink.
 


Nézzük a cinktartalmú ételek listáját. Ezek a legjobb cinkforrások:
 

Magvak és diófélék

A magvak közül a tökmagban, a szezámmagban, valamint a lenmagban találhatjuk a legtöbb cinket. Fogyaszthatjuk őket müzliben, vagy akár a salátákra, húsfélékre szórva. Diófélék közül a kesudiót, a földimogyorót, valamint a mandulát érdemes megemlíteni.
 

Marha-, és bárányhús

A cink tartalmú élelmiszerek közül ez a legismertebb. Bár a vörös húsok fogyasztását nem szabad túlzásba vinni, hetente egy-két alkalommal bátran fogyaszthatunk belőlük. Mindkét húsfajta nagyon jó forrása a cinknek.
 

Csirkehús

Szerencsére azoknak sem kell aggódniuk, akik nem szeretik a vörös húsokat, hiszen a csirkehús is rengeteg cinket tartalmaz
 

Hüvelyesek

A hüvelyesek a növényi fehérjéken kívül gazdagok még cinkben is. Ezek közül kiemelkedően magas cink tartalommal rendelkeznek a babfélék, a csicseriborsó, valamint a zöld szójabab.
 

Tengeri herkentyűk

A különböző tenger gyümölcseiben is rendkívül magas a cink tartalom. Kiemelhető közülük a a rákfélék, melyek fogyasztása legalább hetente egyszer ajánlott. Emellett még szintén megemlíthető az osztriga is.

További cink tartalmú ételek

 

Húsok és tenger gyümölcsei:

  • Sertéshús: Sertéskaraj vagy sertéslapocka.
  • Osztrigák: Különösen jó természetes cink forrás, egyesek szerint az egyik legjobb.

Hüvelyesek:

  • Lencse: Kiváló forrás, különösen vörös lencse.
  • Csicseriborsó: Nagyon jó cinkforrás.

Tejtermékek:

  • Joghurt: Tartalmaz cinket, és jó probiotikumforrás is.
  • Sajt: Néhány sajtfajta, például a cheddar, tartalmaz cinket.

Teljes kiőrlésű gabonafélék:

  • Barnarizs: Jobb cinkforrás, mint a fehér rizs.
  • Zabpehely: Tartalmaz cinket és rostot is.

Zöldségek:

  • Spenót: Gazdag cinkforrás, valamint egyéb ásványi anyagokban is gazdag.
  • Brokkoli: Tartalmaz cinket és sok C-vitamint is, ami elősegítheti a cink felszívódását.
  • Gomba: Tartalmaz cinket, és különösen jó választás vegetáriánusoknak.

Magas cink tartalmú gyümölcsök:

  • Fekete ribizli: A gyümölcsök közül a fekete ribizli tartalmazza a legtöbb cinket.
  • Málna: Még egy jó cinkforrásnak számít a gyümölcsök között.

Természetesen a cink tartalmú zöldség gyümölcs és a cinket tartalmazó ételek listája ezzel nem ér véget, hiszen folytathatnánk még, hogy cink miben van, miben található még meg. Ezek az ételek azok közé tartoznak, melyek viszonylag nagyobb mennyiségben tartalmaznak cinket és fogyasztásuk segíthet annak pótlásában.


Milyen szerepe van a cinknek?
 

A cink egy ásványi anyag, amely a szervezet minden szövetében megtalálható. Elengedhetetlen a kognitív funkciók működéséhez, a normál növekedéshez és fejlődéshez, a sebgyógyuláshoz, a termékenység fenntartásához, valamint az immunrendszer megfelelő működéséhez egyaránt. Mindezen kívül azt is meg kell jegyezni, hogy hozzájárul a szem, csontok, haj, bőr, valamint a körmök egészségének megőrzéséhez.
 

Mivel a cink kedvező hatással van a bőrre, ezért széles körben alkalmazzák a gyógyítás terén. Ennek köszönhetően cink tartalmú készítményeket alkalmaznak olyan problémák esetén is, mint például aknés, pattanásos bőr, de használják még a sebgyógyulás, illetve a hámosodás elősegítésére is. Mindez annak is köszönhető, hogy a cink antibakteriális hatással is rendelkezik. Röviden szólva nagy segítséget nyújthat akár a sérülések gyógyulási folyamatának segítésében, valamint az ekcéma kezelésében is.

Milyen esetben léphet fel cinkhiány vagy megnövekedett cinkigény?
 

Cinkhiányos állapot azoknál léphet fel akik valamilyen emésztési zavarral küzdenek, vegetáriánus életmódot folytatnak, vagy azoknál akik túlzott mennyiségben fogyasztanak alkoholos italokat.
 

Hiánya esetén fellépő tünetek

A cink hiány tünetei között megemlíthető a fáradékonyság, csökkent ellenálló és teljesítőképesség, csökkent étvágy, elhúzódó sebgyógyulás, valamint hasmenés egyaránt.
 

Túlzott bevitele esetén fellépő tünetek

A cink túladagolása esetén elsősorban hányást és rosszullétet tapasztalhatunk.

Abban az esetben ha változatos étrendet folytatunk akkor nem kell aggódnunk attól, hogy cinkhiány lép fel. Ugyanakkor ha mégis cinkhiányról beszélünk és a táplálék-kiegészítők mellett tesszük le a voksunkat, akkor azt javasolt orvosi felügyelet mellett szedni. Kiemelt figyelmet érdemelnek a hideg évszakok, valamint a különböző bőrproblémák.
 

Ezek a legjobb cinkforrások