Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Mit alkalmazhatunk a visszérgyulladásra?

2022. 09. 28. 12:35:49 hillvital.hu

Mit is nevezünk visszérnek?

Az erek szinte teljesen behálózzák az egész testünket, így szállítva oxigént a szöveteknek. A verőerek a szívünk felől szállítják az oxigén-dús vért. Míg a visszerek biztosítják a szövetektől a szén-dioxiddal dús vér elszállítását. Pontosan fogalmazva tehát visszérbetegségnek ezeknek a vénáknak az elégtelen működését nevezhetjük.

 

A visszérbetegség vagy visszértágulat

Visszérbetegség esetén az érfal rendellenesen megvastagszik vagy kitágul, melynek következményeként nem látja el megfelelően a feladatát, azaz nem juttatja el hatékonyan az elhasznált, szén-dioxid dús vért a szív felé.

A kezdődőd visszér betegség eleinte nagyon minimálisan jelentkezik. Egy fárasztó nap után a boka megvastagszik, a bőr viszket, a láb kissé fájdalmassá válik, valamint jól esik levenni a cipőt a bedagadt lábakról. Ez az idő múlásával egyre erősödnek, mígnem a csak estére jelentkező tünetek már minimális terhelésre is jelentkeznek. Később a visszeres láb esetén jelentkeznek az éjszakai görcsök, mígnem megjelennek a kisebb nagyobb dudorok is a bőrön.

 

A visszerességre jellemző tüneteket a következők lehetnek:

- lábszár fájdalom

- nehéz láb érzés

- alsó végtagok feszülése

- éjszakai lábgörcs

- a bőr elszíneződése, hámlása

A kitágult erekben a keringés lelassul amely pangást okoz. Következményeként felléphet ödéma is, amely károsíthatja az erek belső falát, ezzel pedig visszérgyulladást okozva.

Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy a visszérfájdalom jelei nem minden esetben jelentkeznek egyszerre. A panaszok nyáron felerősödhetnek, továbbá a hosszas ülő és álló munkát végzők akár egész évben szenvedhetnek a kínzó panaszoktól.

 

Mit alkalmazhatunk visszérgyulladásra?

A visszérgyulladás egy vagy több véna gyulladásos betegségét jelenti, amely igen gyakran a végtagokon azaz a lábon és karon jelentkezik. Nem szabad félvállról venni, ugyanis trombózissal is járhat, melyet egy vérrög is okozhat.

A visszérgyulladás két csoportra, azaz felületes és mélyvénás visszérgyulladásra is bonthatjuk.

 

A felületes visszérgyulladás esetén a bőr közelében lévő visszerek vannak gyulladt állapotba. Ez a fajta gyulladás ritka esetben okozhat nagy problémát. Felületes visszérgyulladás esetén mérsékelni kell az alkoholfogyasztást, dohányzást, valamint túlsúly esetén oda kell figyelni a felesleges kilóktól való megszabadulásra. Ezen kívül rendkívül fontos a rendszeres mozgás, a megfelelő táplálkozás, zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, valamint a megfelelő folyadékfogyasztás is, mely esetében a víz előtérbe kerül. Ezen feladatok, illetve szokások változtatása főként megelőzés, illetve a rosszabb állapot elkerülése miatt számíthatnak fontosnak.

Visszeresként különösen fontos, hogy a meleget kerüljük, így az otthoni hosszas meleg fürdőzést legalább rövidítsük le, vagy a meleg fürdő helyett használjunk langyos vizet. A visszérgyulladásra alkalmazhatunk gyógynövénykrémeket is, melyek vény nélkül kaphatóak. Felületes visszérgyulladás esetén a fentebb leírtakkal együtt betartva igen nagy az esélye, hogy javul az állapot.

 

Mélyvénás visszérgyulladás esetén a tünetek is fokozódnak, valamint a sokkal mélyebben fekvő vénákat is érintik. Mélyvénás visszértrombózis esetén a trombózist kiváltó vérrögök akár le is szakadhatnak, melyek tüdőembóliához is vezethetnek. Ennek köszönhetően ilyenkor már csak a gyanú esetén is javasolt kivizsgálásra menni!

Mélyvénás trombózis esetén a fájdalom és a dagadás egy egész végtagra kiterjedhet. A nem megfelelően kezelt vagy tartós, krónikus betegség esetén előfordulhat fertőzés vagy fekélyesedés is.

 

Mi a teendő elpattant visszér esetén?

Erre a legtöbb szakember azt a választ adja, hogy nem szabad elhanyagolni a visszereket, ugyanis a kezeletlen visszér bizony ilyen problémákhoz vezethet. A bőr elvékonyodik, a terület sérülékennyé válik, és bizony elég egy óvatlan mozdulat és a visszér elpattanhat.

 

Mit tegyünk ha már megtörtént a baj?

A vérzés rendkívül látványos és tetemesnek tűnő, azonban életet nem veszélyeztet. Nem kell megijedni, bizonyos esetekben spontán el is múlhat. Ugyanakkor ha mégsem múlik el vagy nem várnánk meg a spontán elmúlást, akkor célszerű lefeküdni és nyomókötést alkalmazni a vérző területre. A legtöbb esetben ez megoldja a problémát, ugyanakkor ha ez sem segít, akkor célszerű szakember segítségét kérni!

Mit alkalmazhatunk visszérgyulladásra?